Dnes je 27.07.2021

8. máj: Deň víťazstva nad fašizmom, čo všetko o tomto sviatku vieme?

8. máj- Deň víťazstva nad fašizmom, prípadne v niektorých krajinách je tento sviatok pomenovaný ako Deň víťazstva v Európe, nám pripomína ukončenie druhej svetovej vojny.

8. máj- Deň víťazstva nad fašizmom, prípadne v niektorých krajinách je tento sviatok pomenovaný ako Deň víťazstva v Európe, nám pripomína ukončenie druhej svetovej vojny. Od podpísania kapitulácie Nemeckom uplynulo už neskutočných 76 rokov. Spolu s Nemeckom boli pod kapituláciou podpísaní aj spojeneckí generáli ZSSR, USA, Veľkej Británie a Francúzska.

Druhá svetová vojna začala 1. septembra 1939, keď Nemecko pod vedením Hitlera napadlo Poľsko. Víťazné fašistické razenie trvalo istý čas, až kým na prelome rokov 1941- 1942 nenarazili nemecké vojská na obrovský odpor sovietskych vojsk v bitke o Moskvu- sovietske vojská nemecký útok odrazili. Po roku sa sovietskym vojskám podarilo vyhrať bitku o Stalingrad (zima 1943).

Rozpínanie chápadiel fašistického nemecka sa pomaly podarilo spomaľovať, predovšetkým západným veľmociam, ktoré zastavili nemecké ťaženie dobytím Sicílie (1943), zastavením ťaženia Nemecka v severnej Afrike (1942- 1943) a vylodením v Normandii (1944).

2. mája 1945 1. bieloruský a 1. ukrajinský front Červenej armády porazil obranné zoskupenia pri Berlíne, no ani po Hitlerovej samovražde sa ešte stále nepodarilo vyjednať kapituláciu, v tom čase už porazeného Nemecka. Nemcom následne padol aj západný front. Medzi týmito udalosťami, 3. mája 1945 bolo dovŕšené oslobodenie Slovenska, keď posledné zvyšky nemeckých vojsk zlikvidovali v Javorníkoch a Bielych Karpatoch.

7. máj sa stal dňom "D", kedy konečne prišlo k podpísaniu kapitulácie Nemecka, stalo sa tak presne o 02.41 h v sídle štábu západných spojeneckých vojsk v Remeši.  8. mája 1945 do 23.01h mali byť ukončené všetky boje. Sovietske vedenie pokladalo tento dokument za priebežný a preto sa tento akt podpisu zopakoval z 8. na 9. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlhorste.

9. mája 1945 sovietske vojská pomohli českym povstalcom zdolať posledné zvyšky nemeckých vojsk v Prahe. Európa si tento Deň víťazstva pripomína práve dnes 8. mája, no vo východnom bloku na čele so ZSSR ho oslavovali 9. mája (na základe oslobodenia Prahy). Po páde socialistického bloku presunuli aj ostatné krajiny oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom na 8. mája, okrem samotného Ruska, ktoré stále oslavuje v 9. májový deň.

 

 

zdroj TASR

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Napísali.sk-
08. 05. 2021


comments powered by Disqus