Dnes je 26.02.2020

Absolventská prax ako novodobé otrokárstvo

Kontroluje Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v akých podmienkach absolvent pracuje a kde ho to vlasne poslal?

Úrad práce sociálnych vecí a rodiny ponúka absolventom škôl prax, ktorú po rozmare úradníka musia prijať či sa im to páči, alebo nie! Počas vykonávania absolventskej praxe príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uhrádza absolventovi školy mesačný paušálny príspevok vo výške 65% sumy životného minima. Práve toto využívajú mnohí zamestnávatelia a absolventa považujú za lacnú pracovnú silu, ktorú dostanú od "štátu" zadarmo. Absolvent, ktorý odmietne prax bude vyradený z úradu práce a bude o jedného nezamestnaného menej, štatisticky sa môže aj takto znižovať nezamestnanosť.   

Mladý člověk sa dostane do „zamestnania“ za smiešnu sumu  126,477 €. Absolvent má pracovať 20 hodín týždenne, štyri hodiny denne, no je to tak aj v realite? Mesačne zvyknú absolventi pracovať 80 hodín a tak za hodinu práce dostanú 1,5809625 €. Keďže absolvent je mnohokrát nútený pracovať viac hodín týždenne, často nemá ani 1 € za hodinu svojej práce. Nezdá sa vám toto novodobé otrokársto?

A tu je príklad zo skutočnosti. Úrad práce poslal po maturite absolventku na takúto prax. Inštrukcie jej povedala ihneď zamestnankyňa úradu práce. Dostala dochádzkový list s tým, že do zamestnania bude chodiť od 10. hodiny do 14. hodiny a takto to bude musieť byť zapísané aj v dochádzke, ktorá sa odovzdáva na úrade.

Telefonicky sa ohlásila u budúceho zamestnávateľa, aby jej povedal, kedy má prísť do zamestnania. On jej dal ďalšie inštrukcie, odlišné od tých z úradu práce. Mala nastúpiť u neho o  dva dni, ráno o 6. hodine. O dva dni prišla absolventka do práce a zamestnávateľ ju poslal domov so slovami, že sa predsa dohodli inak a on o ničom nevie, dokonca ani o tom, že mala prísť v tento deň. Odišla domov a prišla  v nasledujúce ráno. Jedna absolventka tam už pracovala približne dva dni a ihneď svojej novej spoluabsolventke povedala, že on nebude dodržiavať pokyny z úradu práce, ale, že oni dve budú musieť dodržiavať jeho pokyny.

Majiteľ firmy uviedol svoju novú pracovnú silu do obrazu a povedal: „Prajem si, aby ste do práce chodili čím skôr a to myslím aj o 4. ráno. Domov sa uvidí kedy budete odchádzať. Chcel by som, aby ste sem chodili pomáhať aj cez víkendy.“ No nepovedal, či  budú mať za nadčasy voľno, alebo sa s nimi vyrovná finančne, alebo ak vôbec.

Dievčatá sa rozhodli, že budú chodiť na pol siedmu a ostanú do pol jedenástej. Pár dní im na to nik nič nepovedal, ale neskôr začali nepokoje ako u zamestnávateľa, tak u ostatných zamestnancov. Ani jedným sa nepáčilo, že prichádzajú neskoro a odchádzajú tak skoro. Obe absolventky nedobrovoľne musia pracovať viac hodín, vždy keď im to prikážu a zatiaľ náhradné voľno nedostali, lebo to zamestnávateľovi momentálne nevyhovuje.

Ktovie ako to všetko dopadne a hlavne sa črtá otázka prečo sa nezaujíma úrad práce o to v akých podmienkach absolvent pracuje. Myslím si, že aj ak sa zaujíma tak sa opýtajú skôr zamestnávateľa či je spokojný s absolventom ako naopak. Možno mnoho absolventov trpí takéto neprimerané podmienky aj kvôli tomu, že iná práca sa im zatiaľ nerysuje.  "Spokojný" úrad práce si môže dať do kolónky ďalšieho umiestneného absolventa, ďalší plus pre nich.

Je to pre náš štát naozaj plus? Nečudujme sa, že mladí ľudia utekajú zo Slovenska, keď sa k nim štát chová takýmto spôsobom Za smiešnych 127 € robiť ako plnohodnotná pracovná sila a to bez dodržiavania zmluvy i bez dodržiavnia pracovnej doby. Ozvi sa absolvent a dostaneš sa na ulicu! Viete o podobnom prípade? Napíšte nám info@napisali.sk

                                                                                                                                 

 

 

-Martina-
19. 12. 2014


comments powered by Disqus