Dnes je 20.09.2021

Aká je situácia na Slovensku s nezamestnanosťou?

Na Slovensku je stále viac nezamestnaných, dokážeme zlepšiť situáciu?

Na Slovensku je stále viac nezamestnaných. Miera nezamestnanosti v druhom štvrťroku 2021 dosiahla 6,9%. Medziročne sa počet ľudí bez práce zvýšil o 12,5%, v porovnaní s prvým kvartálom je nezamestnaných o niečo menej (sezónne očistené dáta).

Výraznejší rast počtu nezamestnaných bol evidovaný v kategórií od 55 do 59 rokov o približne 43% a o viac než pätinu vo veku nad 60 rokov. Takmer o štvrtinu narástol počet osôb, ktoré nepracovali viac než jeden rok. Viac než dvojnásobok nezamestnaných je tiež v kategórii bez práce 6 až 11 mesiacov. Práve dlhodobá nezamestnanosť je na Slovensku jedným z najzávažnejších problémov a do budúcnosti bude pre aktívnu politiku trhu práce jednou z najväčších výziev, keďže tieto osoby často prichádzajú aj o základné pracovné návyky a motiváciu nájsť si prácu.

Okrem toho silnejúca tretia vlna pandémie a problémy v dodávateľských reťazcoch ovplyvňujúce najmä výrobu automobilov môžu spomaliť zotavovanie ekonomiky v prichádzajúcich kvartáloch, avšak očakávame jej návrat k predkrízovým úrovniam už ku koncu tohto roka. Na tento rok sa držíme odhadu rastu ekonomiky na úrovni 4,3% nasledovaným silnejším rastom v budúcom roku, čomu bude pomáhať aj Plán obnovy či dočerpávanie eurofondov. Na Slovensku by pomohla aj zodpovednosť.

Čítajte aj:

Koalícia má stále svoje problémy a ako sa darí opozícii?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
13. 09. 2021


comments powered by Disqus