Dnes je 29.05.2020

Aké odmeny dostávajú v práci Slováci?

Slováci dostávajú odmeny, priemerne viac ako tisíc eur.

Analýza ukazuje, že v našich končinách sú rozšírenejšie odmeny. Tie má k dispozícii 28 percent zamestnancov. Priemerná výška odmien predstavuje 1017 eur v hrubom. Odmeny a 13. či 14. plat patria medzi najatraktívnejšie zamestnanecké benefity. Nie každý však vie, že medzi odmenami a platmi navyše sú rozdiely. Trinásty a štrnásty plat sú totiž nárokovateľné zložky mzdy. Sú dohodnuté v pracovnej či kolektívnej zmluve. V nej sa zamestnávateľ zaručuje, že ich vyplatí.

Vyplácanie odmien je na základe dobrovoľnosti. Často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi či firme darilo v danom roku. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie,  zamestnanec nemá odmenu garantovanú. V súkromných domácich zamestnávateľoch vidíme najnižší podiel. Mzdu navyše tu má k dispozícii iba 15 percent zamestnancov. Za nimi nasledujú pracovníci štátnych a obecných firiem, kde je podiel 16 percent.

Napriek tomu, že finančné zamestnanecké benefity patria medzi tie najatraktívnejšie, v ponukách na Profesia.sk ich nevidíme až tak často. Ani v jednom prípade nešlo v roku 2019 o viac ako päť percent inzerátov, ktoré by obsahovali zmienku o 13. či 14. plate alebo koncoročných odmenách. Pri 14. plate a koncoročných odmenách platí, že oproti minulým rokom vidíme jemný nárast v podiele ponúk, v ktorých ich zamestnávatelia ponúkajú.

Čítajte aj:

Premiér hovoril o novelizovaných zákonoch

 

 

zdroj profesia.sk

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

 

-news-
02. 12. 2019


comments powered by Disqus