Dnes je 30.06.2022

Ako bude vyzerať zmena v dôchodkoch na Slovensku?

Dôchodkový systém na Slovensku potrebuje výraznejšiu zmenu, už dnes je na jedného dôchodcu čoraz menej pracujúcich, ako si chceme pomôcť?

Na Slovensku je dôchodkový systém, ktorý potrebuje zmenu, na jedného dôchodcu je čoraz menej pracujúcich, vyzerá to tak, že máme systém, ktorý zrejme veľmi nevieme udržať. Očakávalo sa a stále sa očakáva, že na ministerstvo práce príde človek, ktorý vytvorí výraznejšiu reformu. Ako vidíme reformy súčasnej koalície, je možno aj dobre, že výraznejšia reforma ešte nevznikla.

Množstvo rokov sa s celým sociálnym systémom a dôchodkovým systémom nič nerobilo. Za čias Smeru, ktorý sa nechával označovať ako sociálna strana, sa výraznejšie reforma nezačala. Nebolo treba, vždy sa robili čiastkové veci, pribúdali rôzne „sociálne opatrenia“, ktoré neriešili to, čo sa deje s populáciou a neriešilo sa ani to, ako pomôcť mladým ľuďom, aby sa im na Slovensku oplatilo pracovať.

Slovenské dôchodky a iné príspevky

Slovenské dôchodky sú pod priemerom takmer v celej Európe, dnes nemôžeme hovoriť o tom, že slovenský dôchodok zabezpečí príjemcovi bezproblémové fungovanie. Samozrejme hovoríme o priemernom dôchodku, pretože existujú ľudia, ktorí poberajú nadpriemerné čiastky, prípadne k tomu ešte aj iné formy dôchodkov. Dnes sa očakáva ako ministerstvo práce zaberie.

Zabralo ako zabralo, minister práce Krajniak zo Sme rodina priebežne prichádza s nápadmi vizionára, ktorý chce, aby dôchodcom prispievali k dôchodku aj ich pracujúce deti. Bude to vyzerať tak, že na výplatnú pásku pracujúcich detí pribudne ešte strhnutie čiastky pre svojich rodičov. Pri priemernej mzde pracujúceho dieťaťa môžu dostať rodičia navyše niekoľko eur, nič výrazné to nebude.

K tomuto nápadu sa prišlo zrejme po tom, čo vzniká oveľa väčší nátlak na zvyšovanie dôchodkov. Takéto zvyšovanie dôchodkov je diskutabilné. Minister si svoj nápad samozrejme rád pochváli, ale zároveň vidí, ako ho musí meniť, pretože postupne mení číslo, ktorým bude pracujúce dieťa prispievať na svojho rodiča. Ako veľmi je tento systém udržateľný a dokáže pomôcť nie je isté.

Mnohí odborníci s tým veľmi nesúhlasia, zákon bude diskriminovať

Ak niečo takéto vznikne, bude to zrejme ďalší zo zákonov, ktoré budú diskriminovať. Upozorňujú na to odborníci. Problém nastáva vtedy, ak niekto zarába minimálnu mzdu, čo je na Slovensku pomerne veľké množstvo pracujúcich ľudí. Okrem toho, dôchodcovia, ktorí nemajú deti budú o niečo také ukrátení. Je možné, že tento zrejme diskriminačný zákon nebude pomáhať takmer vôbec.

Slovensko musí mať výraznejšiu dôchodkovú reformu, predovšetkým musí ísť o reformu a zákony, ktoré nebudú diskriminovať jednotlivcov. Dôchodcovia sú stále väčšinou nízkopríjmové skupiny ľudí, ktorí potrebujú v prípade zvyšovania cien rýchlu finančnú pomoc. Životná úroveň sa prestala zvyšovať po niekoľkých rokoch a koalícia musí poskytnúť viac financií a urobiť niečo výraznejšie, čo pomôže Slovensku.

Čítajte aj:

Slovenské dôchodky, financie stále nie sú

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
13. 04. 2022


comments powered by Disqus