Dnes je 06.03.2021

Ako budú vyzerať verejné financie v roku 2021?

Ako budú vyzerať verejné financie? Odborníci hovoria o zlepšení situácie.

Ako budú vyzerať verejné financie v roku 2021? V minulom roku bol vývoj verejných financií neistý, pri prvej vlne koronavírusu a s ňou spojených opatreniach sa očakával vyraznejšie negatívny vývoj vo verejných financiách. Keďže Slovensko prvú vlnu zvládlo, tak verejné financie boli na tom lepšie.

Odhad vývoja HDP za rok 2020 je na úrovni -6,2%, keďže silné oživenie tretieho kvartálu pravdepodobne zmierni celoročný negatívny vývoj rastu. Len čo sa obmedzenia zmiernia a normálna činnosť sa postupne obnoví od jari 2021, mohlo by oživenie nabrať rezké tempo, odhad rastu HDP je vtomto roku na priemernej úrovni 6%. Všetko je závislé od toho aká bude situácia na Slovensku a aj to, akou rýchlosťou bude prebiehať očkovanie.

Medziročný rast spotrebiteľských cien sa pravdepodobne udržal na úrovni 1,5%. Pandémia COVID-19 prináša na jednej strane deflačné tlaky cez nižšie ceny ropy a ochladenie ekonomiky. Na druhej strane je možnosť inflačných tlakov kvôli narušeniu dodávateľských reťazcov, tento vplyv je menší a všeobecne od marca prevažujú tlaky na ceny.

Čítajte aj:

Naozaj môžu všetko? Prevziať politickú zodpovednosť by mali mnohí z koalície

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
15. 01. 2021


comments powered by Disqus