Dnes je 30.06.2022

Ako je to s financiami na Slovensku?

Neustále sa hovorí o tom na čo všetko nie sú financie, predovšetkým minister financií má problém pri tvorbe rozpočtu.

Na Slovensku sa stále hovorí o tom, že nie sú financie, minister financií Matovič hovoril o tom, že bude problém pri tvorbe rozpočtu. Slovensko má pritom nadpríjmy do rozpočtu a to vďaka zvyšovaniu cien, tieto nadpríjmy sú podľa ministra financií už dnes „prejedené“. Slovensku stúpol dlh a požičali sme si niekoľko miliárd eur, štátny rozpočet bude musieť obsahovať aj výraznejšie výdavky na pomoc ľuďom.

Financie nie sú, minister financií nemá

Stále je výrazná diskusia o tom, či Slovensko má nadpríjmy z vyšších cien, alebo nemá také výrazné nadpríjmy. Časť koalície hovorí, že áno, nadpríjmy sú v poriadku a budú v priebehu roka, z nich sa môže financovať pomoc pre ľudí. Minister financií financie nemá, podľa neho viac ako miliardové nadpríjmy nie sú a druhá miliarda eur v druhom polroku roka, o niečom takom minister financií nehovorí.

Slovensko potrebuje systémovú pomoc v súvislosti so stúpajúcimi cenami, doteraz sme ju nedokázali vytvoriť a ak niečo vznikalo, problémom je stále financovanie. Pri štátnom rozpočte na budúci rok by sa malo nad touto pomocou rozmýšľať, všetci už počítajú s tým, že tento rok bude štátna pomoc veľmi slabá. Minister financií potrebuje do rozpočtu príjmy navyše.

Na Slovensku bola v priebehu epidémie pomoc pre firmy veľmi komplikovaná, nejaké financie sa na pomoc poskytli, ale nebolo ich toľko, ako by mohlo byť. Preto stále nie je jasné ako sa investovali miliardy eur. Dnes zas zaostávame v pomoci pre ľudí, pretože neexistuje zhoda ako by táto pomoc mala vyzerať a nie je stále zhoda na tom ako sa bude táto pomoc financovať.

Minister financií hovorí, že veľa financií navyše nie je, ani po tom, ako si Slovensko požičalo niekoľko miliárd eur a zvýšilo dlh. Zvyšovanie dlhu by nebol problém, ak by sa tieto financie dostali ako pomoc pre ľudí a spotreba by zas financovala štát. Dnes podľa odhadov odborníkov mnohí ľudia si začínajú nechávať viac financií, stále nikto nevie kedy sa štát v tomto aspoň trochu zaberie a pomôže.

Stále sa nevie ako dlho bude nárast cien pokračovať, vie sa to, že v priebehu budúceho roka bude nárast výrazný. Koalícia by nemala čakať s pomocou pre ľudí a malo by sa vytvoriť niečo systémové, čo bude podporené štátnym rozpočtom, aby neboli koaličné nezhody o financovaní pomoci. Je možné, že Slovensko bude potrebovať miliardy eur a dlh sa zvýrazní.

Slovenské financie, výrazne stúpol dlh a je možné, že ešte stále môže výraznejšie stúpať a stúpnu aj ceny. Nemôžeme dnes hovoriť o tom, že nie sú financie, pretože v budúcom roku bude chcieť pomoc od štátu viac ľudí. Koalícia nemôže pracovať systémom akým doteraz, financie Slovenska sú dnes na tom rôzne. Je to tom, že koalícia na Slovensku nevie pracovať efektívne.

Čítajte aj:

Očkovací bonus nebol nikdy opatrením v boji s cenami

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
21. 06. 2022


comments powered by Disqus