Dnes je 22.01.2022

Ako sa bude dariť opozícii v roku 2022?

Slovenské opozičné strany získavajú mnohé percentá, ktoré stráca súčasná koalícia, aké sú odhady pre opozičné strany?

Slovenské opozičné strany sa až tak veľa nenarobia a stále dokážu získavať priazeň, predovšetkým po tom, čo ľudia pozorujú pokusy súčasnej koalície. Pokusy so Slovenskom a pokusy o riadenie Slovenska veľmi nevychádzajú a tak má opozícia omnoho výraznejšie šance na úspech. V minulom roku mnohé opozičné strany posilnili a ako to odhadujeme v roku 2022?

Ak sa nezmení forma riadenia Slovenska, aj napriek tomu, že od vymenovania premiéra Hegera bude v apríli rok, tak opozícia bude stále silnejšia. Aj keď mal byť Heger zmenou, tak vidíme, že zmenila sa rétorika. Menej ostrých slov a viac slov o ničom. To je zásadnejší rozdiel medzi bývalým premiérom Matovičom a súčasným premiérom Hegerom. Aby sme nekrivdili, aj expremiéri Pellegrini a Fico dokážu neraz hodiny hovoriť a nič nepovedať a ich slová o ničom sme museli pretrpieť neraz.

Napriek tomu, práve dvojka Pellegrini a Fico sú ťahúňmi opozície. Koalícia pomohla expremiérovi a predsedovi strany Smer získať viac popularity a zo sociálne zameranej strany, ktorá už mala pár percent sa stal druhý najsilnejší opozičný hráč. Prvý je stále Pellegrini a jeho strana Hlas, kde pobral ľudí zo Smeru, ale majú o niečo inú rétoriku, viac sa dokážu prikloniť názorovo k rôznym stranám.

Na druhej strane Smer a expremiér Fico má svoj ostrý prejav, ale aj názor, ktorý je neraz za istou hranou správania. Pellegrini sa vyjadruje miernejšie, ale chce pôsobiť rázne. Obidva spôsoby akými sa komunikuje majú svojich priaznivcov a vidíme, že Pellegriniho miernejší o niečo viac. Expremiér Fico aj tak posúva svoju popularitu a jeho sebaistota by sa dala rozdávať. Aby aj nie, keď im svojou neschopnosťou výrazne pomohla koalícia.

Aj v roku 2022 sa odhaduje, že popularita predsedov Hlasu a Smeru bude výraznejšia. Pellegrini mal v prieskumoch približne stabilné čísla, odhadujeme, že jeho percentá pôjdu v priebehu roka vyššie, približne o dve percentá. Všetko môže akcelerovať správanie koalície a vidíme, že stále sa nájde niečo, s čím budú unavovať spoločnosť. Preferencie strany Smer a expremiéra Fica porastú zrejme o niečo viac, ale Pellegriniho nepredbehnú.

Koaličné strany budú už zrejme štatistami, ktorí sa budú prizerať a aj z drahých neviest sa stanú nevesty ochotné, ktoré ak sa im ponúkne funkcia sa budú vedieť vyhovoriť, prečo budú spolupracovať. Aj keď to nikdy expremiér Pellegrini nepotvrdil a nechce o tom hovoriť, spolupráca so Smerom časom bude vznikať, hoci teraz si ju nevieme predstaviť. Odhaduje sa, že v rámci spolupráce by expremiér Fico vedel zjemniť svoje slová.

Stále sú to odhady ako by mohla vyzerať situácia v nasledujúcich mesiacoch a rovnako aj ako by mohli vyzerať preferencie opozičných strán, ktoré sú silnejšie vďaka obratnosti súčasnej koalície, ktorá bojuje so všetkým, aj so sebou. Aj v kríze musia ľudia vidieť stabilitu, ktorú hľadajú dnes už všade. Preferencie Pellegriniho a jeho strany budú stúpať a myslím, že koalícia tomu stále rada prispeje. Situácia na Slovensku je zaujímavá.

Čítajte aj:

Slovensko v niekoľkých krízach

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
13. 01. 2022


comments powered by Disqus