Dnes je 30.06.2022

Ako sa bude pomáhať dôchodcom na Slovensku sa nevie

Ako sa bude pomáhať dôchodcom na Slovensku sa stále nevie, niečo málo sa im vyplatí, ale systémová pomoc to nie je.

Slovenskí dôchodcovia očakávajú systémovú pomoc v súvislosti so stúpaním cien, ktoré ich výrazne ovplyvňuje. Dnes si dôchodca s priemerným dôchodkom môže dovoliť kúpiť čoraz menej, prípadne nakupuje produkty a potraviny nižšej kvality. Takto sa dnes štát dokáže postarať o ľudí, ktorí kedysi pracovali a tvorili Slovensko. Aká bude pomoc v druhej polovici roka a budúci rok pre dôchodcov, niečo také nevie nikto.

Ako sa pomôže sa stále nevie

Nie je to jasné ani ministrovi práce, ktorý je spokojný s tým, že dôchodcom sa niečo vyplatí skôr, ale nevie povedať, čo navyše ponúkne dôchodcom v druhej polovici roka, prípadne koncom roka. Ceny budú stále stúpať a preto si mnohí už v decembri nekúpia to, čo predošlé roky. Nech sa prosím nikto neodváži argumentovať s tým, že ceny stúpajú aj v okolitých krajinách.

Okolité krajiny majú predovšetkým výrazne inú predstavu o tom ako pomáhať a mnohí dôchodcovia poberajú iné dôchodky ako na Slovensku. Kým na Slovensku so systémovou pomocou pre dôchodcov čakáme, iné krajiny pomáhajú. Je zvláštne aký deformovaný pohľad na financie dôchodcov má samotný minister práce. Nevieme ako budeme pomáhať v decembri a budúci rok.

Slovensko by v tomto potrebovalo zas systémovú pomoc, ktorá sa od tejto koalície veľmi nedá očakávať. Mnohí dôchodcovia sú už dnes výrazne ovplyvnení cenami a odhady hovoria o tom, že nasledujúce mesiace, či budúci rok bude stúpanie cien výraznejšie. Pomôcť dôchodcom, je to niečo o čom by sa nemal nikto ani rozprávať, finančná pomoc pre ľudí na dôchodku už mala byť.

V priebehu budúceho roka sa hovorí o zvyšovaní dôchodkov, priemerne by to malo byť o päťdesiat eur, čo je v porovnaní so stúpaním cien už dnes málo. Nikto neuvažuje o zmene tak, aby zvýšenie reagovalo na zvyšovanie cien, predovšetkým potravín. Okrem cien potravín výrazne stúpnu aj ceny liekov a to je pre ľudí na dôchodku jedna z najdrahších položiek ich výdavkov.

Nech si nemyslíme, že dôchodcovia na Slovensku si môžu dovoliť rozhadzovať financie, potraviny, lieky a dôchodok sa výrazne zmenší, mnohí si bokom nedokážu odložiť už vôbec nič. K potravinám a liekom sa pridávajú iné výdavky, ktoré sa mesačne musia uhrádzať a ktoré stále stúpajú. Približné zvýšenie dôchodkov o päťdesiat eur je málo a nie je to nič systémové.

Ako pomáhať dôchodcom na Slovensku, niečo také sa stále nevie, systémová pomoc neexistuje a ak ešte stále niekto hovorí o očkovacom bonuse ako o pomoci v súvislosti s cenami, nie je to v poriadku. Slovenským dôchodcom sa dnes nepomohlo nijak a stále sa nevie ako bude vyzerať systémová pomoc. Dôchodky by sa mali zvyšovať výraznejšie. Koalícia na Slovensku stále nevie pracovať efektívne.

Čítajte aj:

Očkovací bonus nebol nikdy opatrením v boji s cenami

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
22. 06. 2022


comments powered by Disqus