Dnes je 06.03.2021

Ako sa správali spotrebitelia na Slovensku?

Situácia ktorá na Slovensku je ovplyvnilo spotrebiteľov a tým aj vývoj verejných financií.

Situácia na Slovensku ovplyvňuje spotrebiteľov a zároveň ovplyvňuje vývoj verejných financií. Ako vyplýva z dát Štatistického úradu, index ekonomického sentimentu skúmajúci nálady slovenských podnikateľov aspotrebiteľov zaznamenal vzávere roka rast o 1,5 bodu adosiahol úroveň 85,4. Obmedzovanie osobného kontaktu so zákazníkmi, či stretávania väčšieho počtu ľudí, napríklad na hromadných podujatiach, prinieslo rekordný negatívny vývoj dôvery.

Aj keď je súčasná hodnota ďaleko za hodnotami v bezproblémových rokoch, z novembra na december sa práve zaznamenalo najväčšie medzimesačné zlepšenie na úrovni +12,3 bodu. Pozitívne prispelo najmä očakávanie nárastu dopytu v nasledujúcich troch mesiacoch.

Vysvetlenie nečakaného vývoja sentimentu je v dátume zberu odpovedí, keďže zber dát bol v prvej polovici mesiaca a dopady sprísnených opatrení v druhej polovici decembra boli v údajoch zachytené len čiastočne. Keď sa pozrieme na trojmesačný kĺzavý priemerekonomickej dôvery, vidíme medzimesačný pokles o 0,7 bodu na 85,9. Po troch mesiacoch rastu (od júla do septembra) teda môžeme pozorovať jemné zníženie už druhý mesiac za sebou.

Čítajte aj:

Aká bola situácia v decembri vo verejných financiách?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
17. 01. 2021


comments powered by Disqus