Dnes je 26.05.2019

Ako šetriť elektrickú energiu? Nezabúdajte odpojiť spotrebiče

Vedeli ste, že aj vypnuté spotrebiče stále zo siete odoberajú elektrickú energiu?

Vedeli ste, že aj vypnuté spotrebiče stále zo siete odoberajú elektrickú energiu? Voláme ich "energetickí upíri". Skôr ako odídete na dovolenku, odpojte zo siete všetky nepotrebné spotrebiče a elektroniku. Nie je to len televízia, ale aj napríklad lampy či sporák. Určite odpojte aj malú elektroniku akou sú kávovary, digitálne hodiny a nabíjačky mobilných telefónov. Odpojenie je jednoduché a jeho benefit je v konečnom dôsledku výrazný. Odborníci vypočítali, že až dva jadrové reaktory sú v Nemecku v prevádzke len preto, aby pokryli túto zbytočnú spotrebu.

„Nabíjačka, na ktorú nie je pripojený mobil či počítač, zvyčajne ďalej spotrebúva elektrinu a mení ju na teplo (môžete si to vyskúšať). Ak ju nechávate v zásuvke, aj keď svoje zariadenia nenabíjate, míňate tým až 10-krát viac energie,“ upozorňuje Barbara Vopalecká, odborníčka zo Stredoslovenskej energetiky (SSE). Častým javom v lete sú búrky. Blesk, ktorý udrie v blízkosti vášho domu spôsobí prepätie v sieti. Pripojená televízia a iné spotrebiče by mohli byť zničené a zároveň vzniká riziko požiaru.  Práve z tohto dôvodu sú predlžovacie káble s vypínačmi (tzv. prepäťová ochrana) najjednoduchším a veľmi efektívnym riešením.

Chladnička a mraznička sú jedny z energeticky najnáročnejších spotrebičov. Dovolenka s rodinou je zvyčajne vopred naplánovaná, preto vám dáva skvelú možnosť postupne skonzumovať jedlo z chladničky, čo najviac ju vyprázdniť, vyčistiť a odpojiť. Ako preventívne opatrenie je dobré vyčistiť ju od akýchkoľvek zvyškov, ovocia či zeleniny a iných jedál podliehajúcich skaze. Ponechajte tam len potraviny, ktoré sa nebudú kaziť. Ak plánujete dlhšiu dovolenku ako 3 – 4 dni určite sa vám odpojenie chladničky oplatí. Kým nie ste doma ušetríte značné množstvo energie. Po odpojení nezabudnite nechať dvere chladničky otvorené a odporúčame tiež vložiť dnu malú nádobu so sódou bikarbónou, ktorá stiahne vlhkosť a zabráni vzniku plesní. Aj takto sa dá šetriť elektrická energia.

 

 

zdroj sse

foto ilustračné

 

-news-
07. 08. 2018


comments powered by Disqus