Dnes je 10.08.2022

Ako sme si zničili Slovensko a pokračujeme v tom ďalej, časť druhá

Na Slovensku sme mali obrovskú skúšku trpezlivosti národa, z ktorej sa niektorí mali poučiť. Nepoučili sa a ani dnes nemáme riešenia.

V predošlom článku sme hovorili o tom, ako sme si za niekoľko mesiacov žiadnymi a zlými opatreniami dokázali vyradiť zdravotníctvo. Bežné zdravotnícke úkony sa neposkytovali veľmi dlho, čo bude mať vplyv na ďalší zdravotný stav Slovákov a budú to pre štát v budúcnosti výdavky navyše. Exminister zdravotníctva situáciu nezvládol a je zodpovedný za množstvo problémov.

Nie len minister zdravotníctva, ale aj hlavný hygienik konal neraz zvláštne, dokonca zrejme nekonal kedy mal. Išlo o politické tlaky? Jedným zo zásadných prvkov, ktoré sme v prvej vlne na jar 2020 zvládli a v druhej nezvládli boli hranice. Nemusíme mať všetci neuveriteľné znalosti, aby sme vedeli to, že všetko sa k nám presúvalo zo zahraničia. V čase, keď sme tu bojovali „atómofkami“ Matoviča, sme mali už iný a výrazný problém.

Cez nechránené hranice sem chodil ktokoľvek a rovnako sa pohyboval aj po Slovensku. Bežní ľudia museli každý týždeň zvládať polovojenské manévre a minister obrany bol celý bez seba, že armáda niečo takéto robí. Minister vnútra bol zas typicky ticho a hranice žiadnym spôsobom neriešil. Neprišiel žiadny návrh na štátnu karanténu, ktorá mohla byť už dávno inak prepracovaná. Situácia sa podcenila a vypomstila aj po stránke otvorených hraníc.

Zbytočne odborníci hovorili o tom, že hranice sú problém. O povinnej štátnej karanténe sa začalo rozmýšľať až v marci. Stále to skončilo len pri rozmýšľaní, pretože tento projekt sa nedokázal vytvoriť a ako sa situácia zlepšovala aj napriek ministrom, vznikol názor, že povinnú štátnu karanténu už netreba. Preto doteraz neexistuje žiadny použiteľný koncept, ktorý by dokázal ochrániť hranice Slovenska.

Ak si to teda dáme celé dokopy, exminister zdravotníctva dostal zdravotníctvo na pokraj funkčnosti a minister vnútra spolu s ostatnými sa veľmi nenarobil na ochrane  hraníc a nezaviedli sme povinnú štátnu karanténu. To, že boli a ešte miestami aj sú nejaké hraničné kontroly, to nie je významné riešenie situácie. Do toho celého sa míňali milióny eur na polovojenské manévre, ktoré mali údajne pomáhať.

Matovič, premiér, ktorý si nedal vziať svoju myšlienku. Jeho myšlienka nás stála priveľa a ešte stále aj stojí. Zbytočne mnohí odborníci hovorili, že toto nebude ten správny spôsob, išiel si svoje a ak ho nechválili iní, tak sa vedel pochváliť sám. Objavila sa kritika? Svojich kritikou s radosťou ničil na sociálnych sieťach, prípadne urážal. Do odbornosti sme vniesli na Slovensku neuveriteľný amaterizmus.

Slovenský lockdown, neskoro a potom veľmi dlho, vymožiteľnosť opatrení bola takmer nulová, ľudia videli ten neuveriteľný zmätok v koalícii a v opatreniach a tak nariadenia obchádzali. Na svoju škodu, mnohí nepomohli k situácii na Slovensku, ale nedokázal to ani štát, ktorý mal na to väčšie právomoci, aby si urobil poriadok v čase, keď poriadok a prísne opatrenia mali byť dodržiavané. Toto všetko zničilo aj verejné financie na Slovensku.

Čítajte aj:

Ako sme si zničili Slovensko a pokračujeme v tom ďalej, časť prvá

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
09. 06. 2021


comments powered by Disqus