Dnes je 13.06.2021

Ako sme si zničili Slovensko a pokračujeme v tom ďalej, časť prvá

Ako sme si za niekoľko mesiacov dokázali zničiť Slovensko a kto za to môže? Zodpovedný sa necíti byť nikto, aby sa nezabudlo, situácia na Slovensku vyzerala takto.

Niektorí politici si myslia, že Slováci budú mať zrejme krátku pamäť a to, čo bolo pred niekoľkými mesiacmi na Slovensku a doznieva to tešte v týchto dňoch sa len tak s mlčaním prejde. Mnohí urobili množstvo zásadných chýb, ukázali svoju neschopnosť a ohrozili množstvo ľudí svojim nekonaním, prípadne nesprávnym konaním. V niekoľkých častiach si ukážeme čo sa dialo v uplynulých mesiacoch na Slovensku a uvidíme kto za to môže.

Začíname so známou výhovorkou, nikto nevedel, že príde druhá vlna a nikto nevedel akou silou sa prejaví. Bolo leto 2020, kedy mnohí odborníci upozorňovali na to, že jeseň bude prinášať druhú vlnu pandémie. Prvá sa síce vo väčšej panike, ale o to lepšie zvládla a ukázalo sa, že prísne a rýchle opatrenia majú veľký význam a dokážu za kratší čas urobiť viac. V druhej vlne sme sa tohto nedržali.

Leto 2020 Slovensko strávilo nad obhajobou plagiátorstva rôznych ústavných činiteľov a politikov. Nebol čas robiť prípravy na nejaké opatrenia, či riešenia hraníc, posilňovania úradov verejného zdravotníctva, alebo aj samotného zdravotníctva. Tak ako počas celej kampane politických strán, ktoré sú teraz pri moci, jeseň prišla bez plánu a všetko sa tvorilo v panike a neschopnosti.

Situácia sa začínala na Slovensku zhoršovať, ale mnohí ľudia to ešte nechápali a ani niektorí premiéri. Nevestičkám sa cez statusy sľubovalo lobovanie u hlavného hygienika, ktorý rád ustúpil rôznym tlakom a ukázal sa pomerne tvárnym prvkom systému, ktorý mal pracovať odborne a pevne. K tomu sa začali ozývať hlasy odborníkov, ktorí už začiatkom jesene hovorili o nutnosti lockdownu.

To sa už v niekoho hlave zmietal nápad s testovaním, nevestičky a nekontrolovaný tok ľudí zo zahraničia sa postarali o zhoršenie situácie, nekontrolované hranice boli náznakom, že sa rútime do poriadnych problémov a bolo to tak. Napriek tomu minister zdravotníctva dospel k plaču až v decembri, kedy nám začali kolabovať nemocnice a ľudia nedostávali bežnú zdravotnú starostlivosť.

Prvým a zásadným elementom zlyhania bol exminister zdravotníctva Krajči, ktorý nekonal, alebo konal nedostatočne. Ohrozili sme si jeden dôležitý prvok štátu a tým je zdravotníctvo. Môžeme ďakovať zdravotníkom za to, že napriek všetkému zotrvali a ukázali sa ako obrovskí profesionáli, ktorí nepozerali na seba a svoje rodiny. Namiesto finančnej odmeny len pár eur, iné krajiny si dokázali zdravotníkov oceniť viac.

Exminister zdravotníctva zrejme prekročil hranu zákona a okrem toho nedokázal zabrániť katastrofe aká na Slovensku vznikala. Lockdown vo zvláštnej forme prišiel v novom roku a to už bolo výrazne neskoro, pretože dovtedy Slovensko používalo samé zlé riešenia, či už v podaní Matoviča, alebo exministra zdravotníctva. Čo je horšie, na dlhé mesiace sme si vyradili zdravotníctvo.

Čítajte aj:

Kampaň a výber pri očkovaní, informatizáciu ministerstvo stále nevie zvládnuť

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
08. 06. 2021


comments powered by Disqus