Dnes je 05.12.2020

Ako vyzeralo zlepšenie verejných financií aj na Slovensku?

Verejné financie sa zlepšili, ako to vyzeralo nie len na Slovensku?

Ako koronavírus ovplyvnil verejné financie a to nie len na Slovensku? Analytici uvádzali rôzne odhady, no situácia bola lepšia. Hrubý domáci produkt v eurozóne zaznamenal v treťom štvrťroku tiež prudký rast a to o 12,6% oproti predchádzajúcemu kvartálu. Výrazné zlepšenie, ktoré je jednoznačne najväčším medzikvartálnym rastom zaznamenaným od začiatku zberu dát(v roku 1995), prišlo po rekordnom negatívnom vývoji vdruhom kvartáli (-11,8% q/q). Medziročný negatívny vývoj HDP menového bloku sa zmiernil na-4,4% (z -14,8% r/r vdruhom štvrťroku).

Reštriktívne opatrenia spojené s rastúcim počtom infekcií na jeseň a stým spojenou vyššou mierou neistoty budú mať negatívny vplyv na zotavenie ku koncu roka. Môžeme očakávať, že zintenzívnenie druhej vlny bude mať tlmiaci vplyv na ekonomickú aktivitu v nasledujúcich mesiacoch–hoci primárnemajú opatrenia vplyv na sektor služieb a nie priemysel.

Vzhľadom na to, že trvalé zlepšenie situácie prinesie až plošne aplikovaná a efektívna vakcína, do jej príchodu môžeme predpokladať aspoň čiastočné reštrikcie, ktorých intenzita bude závisieť od epidemiologického vývoja na Slovensku, ale aj v zahraničí. Realisticky sa ukazuje predpoklad na dostupnú vakcínu v priebehu roka 2021. Otázkou zostáva aj produkcia dostatočného množstva vakcíny, čo tiež potrvá určitý čas. Nedávno zverejnené výstupy z klinických štúdií dávajú dôvod na optimizmus.

Čítajte aj:

Tlačová konferencia premiéra a ministra zdravotníctva bola zas zložitá. Keď nepochvália iní, musia sa sami

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
21. 11. 2020


comments powered by Disqus