Dnes je 23.04.2019

Ako zavádzali ľudí: Ceny energií sa zrejme budú zvyšovať

Pamätáte si na predvolebné sľuby o stabilných cenách energií? My si to pamätáme, no vo vláde na to asi zabudli, alebo sa len prejavila nesplniteľnosť ich sľubov.

Nikto ti nedá viac ako ti vedia politici sľúbiť. Takto vo voľbách naleteli mnohí a keď prichádza realita, tak sa vynárajú spomienky na úžasné heslá jednej vládnej strany, ktorá chcela zachovať stabilné ceny energií. Odrazu prichádza informácia o tom, že ceny energií sa v budúcom roku jednoducho zvýšia. Vláda totiž nedokáže korigovať burzovú cenu energií a okrem podnikateľov viac zaplatia aj domácnosti.

Môžeme sa cítiť ukrivdene a vidieť to ako podvod? Áno, pretože mnohí naleteli na tieto sľuby o stabilite cien energií. Tí, ktorí robili kampaň pre stranu Smer vedeli čo platí na ľudí a tak ju aj nastavili. Chrániť Slovensko, istoty, stabilné ceny energií s dodatkom: držíme slovo. Nedržia a teraz na ich dobiehajú nesplniteľné sľuby. Ľudia budú jednoducho za energie platiť viac.

Aktuálne obdobie prinieslo výrazný rast cien. Nie len pohonné hmoty, ale aj potraviny, no najnovšie nám z peňaženky uberú aj energie. Postupne sa určite pridá zvýšenie cestovného a podobne. Nezabudnime na to, že hoci sa ekonomike na Slovensku má vraj dariť a je nám tu dobre, tak ľudia nezarábajú toľko, aby tento stav nepocítili. Rovnako sa o toľko ani nezdvihli dôchodky, či iné príspevky. Na zdražovanie doplatia opäť tí, na ktorých sa zabúda, teda rodiny s nízkymi príjmami, dôchodcovia, či ľudia ktorí musia by odkázaní na príspevky od štátu (opatrovateľský a pod.).

Na zvyšovanie cien príjmy týchto skupín tak výrazne nereflektovali a môžu sa dostať ešte do horšej situácie než sú. Vtedy ich nezachránia ani rekreačné poukazy, či vlaky zadarmo. Pozornosť sa venuje na maximálne populistické gestá, no reálne problémy ľudí sa obchádzajú a napríklad také zdražovanie elektrickej energie a plynu aj pre domácnosti sa riešilo v absolútnej tichosti, pokiaľ na to médiá neupozornili.

Urobí niekto zo Smeru gesto, povie, že v kampani celkom nehovorili pravdu a veta o tom ako držia slovo a zachovajú stabilné ceny energií nebola pravdivá a bol to len ťah na nalákanie voličov? Takéto niečo určite nikto nečaká a verím, že chlapci z politiky majú pripravených množstvo výhovoriek, ktorými by dokázali voličov motať zas a presviedčať o nereálnych veciach.

Hoci Úrad pre reguláciu sieťových odvetí vie istým spôsobom ovplyvniť cenu energií a je pod istým vplyvom strany Smer, obrovské zázraky na počkanie to v tomto prípade nebudú, pretože trhy zavelili inak a úrad sa musí riadiť okrem trhov aj zákonom. Takže platí to, že za energie budeme platiť viac a ľudia sa môžu právom cítiť ukrivdení. No čo je horšie, mnohým ľuďom sa finančná situácia skomplikuje, pretože akosi niekto pozabudol na to, že sú aj nízkopríjmoví ľudia, ktorí dokážu pocítiť každý výkyv cien a posunúť sa k hranici chudoby.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
16. 09. 2018


comments powered by Disqus