Dnes je 21.10.2018

Ako zo svojho, zlý finančný stav poisťovne nevadí, odmeny vyplatené

Nemajú s tým žiadny problém a navyše to podporuje zákon. Ďalšie rozhadzovanie verejných financií v štátnej zdravotnej poisťovni, ktorá je dlhodobo v strate.

Skvelý príklad nehospodárneho nakladania s verejnými financiami. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa vďaka niekoľkým "schopným" ľuďom dostala do obrovskej finančnej straty, ktorá sa bude s poisťovňou ťahať poriadne dlho. Títo ľudia dostali za svoj profesionálny výkon finančné odmeny, ktoré síce museli neskôr vrátiť, no nie v plnej výške. Dnes sa stretávame s ďalším odmeňovaním predstavenstva štátnej poisťovne, ktorá je stále v strate. To všetko pod záštitou zákona a vyplatenie odmien obhajuje aj minister zdravotníctva Drucker.

Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne vysvetlila toto odmeňovanie nasledovne: „Tri zložky odmeňovania, teda vrátane variabilnej, sú vyplácané pravidelne a sú plne nárokovateľné v zmysle Zmluvy o výkone funkcie. Nevyplatenie jednotlivých zložiek odmien by bolo porušením zmluvných podmienok s právnymi dôsledkami pre VšZP. Čiže pokiaľ sú splnené stanovené podmienky, členom predstavenstva musia byť ročné odmeny vyplatené,“ uviedla hovorkyňa VšZP Vasilenková. Podobne to vidí aj minister zdravotníctva, ktorý navyše tento systém odmeňovania chváli: „V minulosti, kým neboli konkrétne postupy a vzorce pre výpočet odmien, dochádzalo k nekontrolovaným výškam rôznych odmien,“ uviedol minister Drucker.

Môžeme sa teda tváriť, že všetko je v absolútnom poriadku? Alebo sa môžeme zamyslieť nad tým, prečo aj nové postupy vo vyplácaní odmien nemajú svoju logiku a dovoľujú vyplácať odmeny aj v prípade negatívneho hospodárskeho výsledku a prečo sa to všetko udialo s tichou podporou ministerstva zdravotníctva a ministra Druckera. Zaujímavo sa zachoval aj premiér Fico, ktorý len pre médiá skonštatoval, že nemá problém zdvihnúť telefón. Môže to urobiť, len nech z toho zbytočne nerobí video, stačí ak ukáže reálny výsledok.

Logika rozhadzovania verejných financií na slovenský spôsob teda funguje aj naďalej a je zrejme jedno kto je na ministerskom poste. Štátne inštitúcie vedia s financiami narábať naozaj čarovne, nech sú v akejkoľvek strate a sú zavedené akékoľvek opatrenia, financie na výplatu rôznych odmien sa nájdu vždy a rovnako sa vždy nájde aj (ne)zákonný dôvod prečo si tieto odmeny vyplatiť. Je zaujímavé, že minister zdravotníctva Drucker, ktorý sa od začiatku neradil k obyčajným politikom toleruje tieto staré praktiky štátnych inštitúcií.

Na Slovensku sme sa akosi naučili byť spokojní aj s takýmto stavom a považujeme to pomaly už za normálne, až bežné. Pritom nie je v poriadku odmeňovať kohokoľvek, kto generuje stratu, alebo vyplácať odmeny, ak je Všeobecná zdravotná poisťovňa v určitom ozdravnom procese a musí sa toho urobiť ešte veľa, aby sa dostala z negatívnych čísel. Ak sa to deje, priamo  hovorme o nehospodárnom narábaní s verejnými financiami. Je realitou, že toto sa deje nie len vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ale aj v mnohých iných oblastiach.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
12. 11. 2017


comments powered by Disqus