Dnes je 18.08.2019

Aký bol rok 2018? Obrovské kauzy a zvraty, tomuto sme sa venovali

Rok 2018 pomaly končí, bol to rok plný zvratov a obrovských káuz. Nepochybne priniesol nám mnoho a verím, že to boli aj pozitívne veci. Pozrite sa čomu sme sa počas roka v našich článkoch venovali.

Rok 2018 sa postupne chýli ku svojmu koncu. V mnohých smeroch to bol veľmi zložitý a prelomový rok, ktorý priniesol mnohé zmeny, ktoré neboli vždy len pozitívne. Náročný rok bol plný zvratov a prinášal množstvo tém, ktoré sme v našich článkoch nemohli obísť. Boli to zložité a citlivé témy, no vyskytovali sa aj stále neriešené problémy, na ktoré sa upozorňuje už dlhodobo.

Začiatok roka bol skutočne ťažký, Slovensko obletela šokujúca správa, ktorá postavila na nohy celé Slovensko a o celom Slovensku hovoril v tejto súvislosti celý svet. Všetci vieme o čom teraz takto nepriamo píšem, aj s odstupom času, hoci len v náznakoch sa o tejto veci píše skutočne ťažko a človek cíti pri pomyslení na to všetko čo sa stalo doslova úzkosť.

Na to všetko sa na politickej scéne začali odohrávať rôzne ťahy, politici sa mobilizovali, mnohé nič nehovoriace výroky zamotávali mienku spoločnosti. Začali sa formovať nové politické subjekty, jedným z nich bolo aj Progresívne Slovensko. Nad progresivitou Progresívneho Slovenska sme sa zamerali v tomto článku: Aké progresívne bude Progresívne Slovensko?

Priebežne sa začala spomínať aj pracovná sila, ktorú v našej krajine (ne)máme. Okrem toho bolo nutné spomenúť aj to, že zo strany rezortu práce sa akosi aj naďalej nechce postupovať v problematike ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc štátu. Zo strany ministerstva práce neprišlo žiadne systémové riešenie, ktoré by týchto ľudí vzdialilo od hranice chudoby, či zabezpečilo im základné ľudské potreby. Výsledky rezortu práce som spomenul v článku: Aké sú výsledky rezortu práce? Odkázaní ľudia stále na okraji záujmu a spoločnosti.

Zlomové momenty vo vláde sa spomínali v článkoch Pellegrini pod vládou Fica? a Výmeny na ministerských postoch: Prečo nenastala zmena aj na ministerstve práce? Opäť som načrtol fakt, že rezort práce by si zaslúžil schopnejšie vedenie, aby sa konečne začalo pozerať na tých, ktorí pomoc skutočne potrebujú. O tom, aký efekt majú sociálne balíčky, ktoré zaviedla aktuálna vláda, sme sa pozreli v článku: Sociálne balíčky, slabé riešenia a iné. Takto sa vládne niekoľko rokov.

Politická situácia bola naďalej plná rozporov a zvratov, búrlivé obdobie pokračovalo. Rovnako búrlivé obdobie pokračovalo aj v dlhodobej téme výstavby R2, ktorá by reálne ohrozila to, čo si iné krajiny všemožne chránia a to sú jedinečné minerálne vody. Spoločnosť bola touto témou mimoriadne polarizovaná a svojimi dezinformáciami k tomu prispel aj premiér Pellegrini: Sliačanov pobúrili slová premiéra Pellegriniho. Aby toho nebolo málo, k celej problematike sa od začiatku zvláštne stavali kompetentné ministerstvá: Severný obchvat Zvolena: Zvláštne rozhodnutia ministerstva dopravy.

Postupom času sme nazreli aj do témy dôchodkov, na jednej strane stáli starobní dôchodcovia, ktorí sa akosi opäť dostali na okraj záujmu: Slovenskí dôchodcovia opäť na okraji záujmu? K tomu sa pridal aj minister obrany, ktorý okrem ministerského platu poberá aj výsluhový dôchodok. Z toho vyplýva, že zrejme nie všetkým dôchodcom je na Slovensku zle, škoda, že ich je tak veľmi málo. O ministerskom plate a výsluhovom dôchodku sa hovorilo v tomto článku: Výsluhový dôchodok a ministerský plat.

Do všetkého vstúpila informácia o zvyšovaní energií. Tá sa neskôr potvrdila, no na začiatku ešte málokto tušil, že dodávatelia energií sa až takto rozbehnú. To aj napriek tomu, že sme neraz počuli o zachovaní stabilných cien energií. Ľudom a politikom to pripomíname v článku: Ako zavádzali ľudí: Ceny energií sa zrejme budú zvyšovať. K tomu sa pridali aj rôzne osobné boje predsedu parlamentu Andreja Danka s médiami: Danko a jeho boj s médiami.

Takpovediac najväčšia „frajerina“ roka prišla od našich zákonodarcov na záver. Bez problémov a nehanebne si zvýšili platy a to plus - mínus o tisíc eur mesačne. Paradoxne došlo aj k zvýšeniu dôchodkov a to... plus - mínus o osem eur mesačne. Na túto situáciu sa upozornilo v článku Poslanci si prilepšia o tisíc eur, dôchodcovia ani nie o desať. Samozrejme počas roka vzniklo viac článkov, ktoré rozprúdili nemalé diskusie, všetky články, aj tie, ktoré sa tu nespomínajú nájdete na tomto odkaze.

Rok 2018 bol skutočne zaujímavý na mnohé témy, aj v roku 2019 tu budeme pre vás a budeme sa venovať všetkému, čo bude ovplyvňovať ľudí a budeme sa venovať rôznym, aj starším problémom o ktorých sa až tak nehovorí. Zostáva mi už len vysloviť prianie, aby ste v novom roku 2019 zažívali len pozitívne a dobré správy. Tešíme sa na vašu priazeň počas celého nového roka 2019, nech je celý nový rok lepší a pokojnejší, než predošlý. Všetko dobré v novom roku 2019!

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
30. 12. 2018


comments powered by Disqus