Dnes je 13.12.2019

Bábkové divadlo na Rázcestí pozýva: Zaujímavá hra, ktorá získala vysoké hodnotenie

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici pozýva na hru, ktorá získala mimoriadne pozitívne hodnotenie.

V Bábkovom divadle na Rázcestí aj v roku 2019 pokračuje divadelná sezóna pod názvom "V znamení snov".  Hru súčasnej rumunskej dramatičky Aliny Nelegy Amália dýcha zhlboka môžete vidieť v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici už v stredu 20. februára o 19. hodine.

Amália je obyčajná žena, ktorá žila a prežila obdobie komunistickej totality. Napriek tomu, že jej osud sa utváral v Rumunsku, je zároveň aj "našou". Amáliin osud sa v mnohých dotyčniciach podobá osudu niekoľkých generácií Slovákov a Sloveniek, ktorí a ktoré na vlastnej koži pocítili krutosť a absurditu červenej moci.

Premiéra inscenácie sa dočkala priaznivého diváckeho prijatia aj vysokého ohodnotenia na úrovni odbornej reflexie: "... na poslednej premiére divadla Amália dýcha zhlboka, sa pískalo. V tom pozitívnom slova zmysle. Diváci odišli spokojní, hlboko zasiahnutí divadelnou poetikou a určite nemali pocit, že premárnili vzácny predvianočný čas. V réžii Mariána Pecka vzniklo až „mrazivé“ dielo o tom, čo sme žili a čo žijeme dnes. V spolupráci s nadanou herečkou Máriou Šamajovou prinášajú „vzdušnú“ inscenáciu plnú tvorivosti, divadelnej emócie, komunikácie s divákom a hereckej geniality." napísala o premiére kultúrna redaktorka denníka Pravda Dagmar Šebanová.

A prečo sa divadelníci a divadelníčky rozhodli práve v týchto časoch hovoriť o komunizme? Odpoveď sa
skrýva vo vyjadrení autorky hry Aliny Nelegy: "Prežila som 30 rokov v komunizme a počas ďalších 30 rokov ma komunizmus prenasleduje. Obzvlášť teraz, keď sa zdá, že mladá generácia začína veriť, že komunizmus, populizmus alebo úplné znárodnenie by mohli byť riešením sociálnej nerovnosti a všeobecnej krízy identity pre Európu, ktorá sa zmieta v neistote a politických manipuláciách. Dokumentárne prvky v hre vychádzajú z môjho života a životov iných žien, ktoré som poznala. Mojej matky, starej mamy a mojich priateliek. Túto hru som symbolicky venovala im."

Podobne ako autorka aj režisér Marián Pecko inscenáciou apeluje na pamäť národa a odmieta spomienkový optimizmus, ktorý sa v súvislosti s komunistickou érou na Slovensku vynára. Inscenáciu venuje všetkým tým, ktorí tvrdia, že bolo dobre... Bábkové divadlo na Rázcestí srdečne pozýva na prvú reprízu najčerstvejšej inscenácie divadla v novom roku. Vstupenky je možné rezervovať telefonicky: 048/412 55 13, mailovo: vstupenky@bdnr.sk zakúpiť online na www.ticket-art.sk alebo osobne v pokladnici divadla každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.

 

 

zdroj/foto bdnr

-Napísali.sk-
10. 02. 2019


comments powered by Disqus