Dnes je 26.05.2019

Bábkové divadlo v Banskej Bystrici: Príbeh slovenskej ženy z radu výnimočne všedných

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici pozýva na zaujímavú hru. Bude to príbeh o slovenskej žene z radu výnimočne všedných, pokorných a oddaných.

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici pozýva už túto stredu 28.11. o 19. hodine na predstavenie T. V. RECEPTY. Ide o príbeh slovenskej ženy. Príbeh ženy z radu výnimočne všedných, výnimočne pokorných a výnimočne oddaných. Príbeh o láske, receptoch a modlitbách. Príbeh o živote, ktorý kričal tichom.  Príbeh Terézie Vansovej, ktorý je príbehom jej muža...z Fortničky.

Terézia Vansová, rodená Medvecká, sa narodila v roku 1857 vo Zvolenskej Slatine. Terézia bola spisovateľka, prekladateľka, redaktorka, manželka, matka, aktívne sa zúčastňovala na osvetovej činnosti a bola zástankyňou ženských práv.  Absolvovala dobovo typické ženské vzdelanie, ktoré počas svojho života, popri práci, aktívne zdokonaľovala. Bola manželkou evanjelického farára Jána Vansu, s ktorým veľkú časť svojho života prežila v spišskej obci Lomnička a neskôr v Banskej Bystrici, na Fortničke.

O svojom manželovi napísala aj životopisné dielo Ján Vansa, z ktorého sa dozvedáme podrobnosti o ich spoločnom živote, o nej a o ňom. V roku 1889 publikovala prvý slovenský ženský román Sirota Podhradských, tak isto stihla napísať aj niekoľko ďalších románov (Kliatba, Julinkin prvý bál, Pani Georgiadesová na cestách, ... a iné!). Terézia počas svojho života zostavila „Recepty prastarej matere“, ktoré obsahujú vyše deväťsto receptov a rád pre „poriadnu kuchyňu, ktorá je známkou dokonalej domácnosti!“1

Na základe individuálneho vzdelávania a vlastných skúseností sa snažila o vzdelávanie žien – založila prvý slovenský ženský časopis Dennica, aktívne sa zapájala do diania v Spolku slovenských žien Živena spolu so svojou dobrou kamarátkou Elenou Maróthy-Šoltésovou. Zomrela 10. októbra v roku 1942 v Banskej Bystrici.

Projekt T. V. RECEPTY vznikol v rámci dlhoročného výskumu BDNR&štúdia T.W.I.G.A. so zameraním na ženskú genealógiu. Štúdio T.W.I.G.A. je prvé slovenské divadelné štúdio venujúce sa stvárneniu ženskej a mužskej  skúsenosti z hľadiska rodu/genderu. Na práci sa podieľajú herečky a herci BDNR, študentky a absolventky umeleckých škôl, seniorky (v inscenácia Diagnóza: slovo), mnohé iné a mnohí iní.

Dramaturgická a scenáristická spolupráca: Júlia Pecková a. h.
Výprava: Juliana Dubovská a. h. a kolektív
Hudba: výber, hudobná spolupráca: Juraj Haško a. h.
Scenár, réžia: Ivona Buková

Hrajú: 
Ján Vansa........................................ Peter Butkovský
Terézia Vansová staršia.................. Mária Šamajová 
Terézia Vansová mladšia................ Anna Zemaníková 

Výpravu vyrobili: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej a Juliana Dubovská a. h.

 

 

zdroj/foto bdnr

-news-
25. 11. 2018


comments powered by Disqus