Dnes je 25.06.2019

Biznis s osobnými údajmi? Alternatívny dodávateľ energií možno pozná aj tie vaše

Funguje na Slovensku biznis s osobnými údajmi? Nečudujte sa ak vám zavolá alternatívny dodávateľ energií a bude o vás vedieť množstvo údajov.

Ako sa niektoré firmy dostávajú k rôznym osobným údajom? Je to skutočne zvláštne, no o tomto probléme sa dlhé roky vie a zároveň mlčí. Ako je možné, že sa k vám dovolá pracovník alternatívneho dodávateľa energií, ktorý vie nie len vaše telefónne číslo, ale pozná aj meno na ktoré je dané odberné miesto registrované? Môže za to biznis s osobným údajmi? Situácia na Slovensku je v tejto oblasti vážna.

Medzi alternatívnych dodávateľov energií patrí aj spoločnosť Energie 2, jej zástupca, ktorý sa počas rozhovoru odmieta predstaviť kontaktuje ľudí prostredníctvom telefónu. Pozná telefónne čísla (aj tie, ktoré nie sú zverejnené v telefónnych zoznamoch), pozná meno a priezvisko odberateľa a samozrejme pozná aj adresu odberného miesta. Toto všetko napriek tomu, že s touto spoločnosťou ste nikdy neuzatvárali žiadnu zmluvu a nemali žiadny obchodný vzťah.

Ak si to zrekapitulujeme, tak človek, ktorý vystupuje v mene tejto spoločnosti, narába s osobnými údajmi a volá odberateľom energií, ktorí nemajú s touto spoločnosťou nič spoločné odmieta v telefonických rozhovoroch prezrádzať svoje meno, no s radosťou chce posielať na vašu adresu obchodných zástupcov, ktorým treba predložiť vyúčtovania od vášho poskytovateľa energií a tí vám údajne nastavia optimálne ceny. Samozrejme ak s nimi podpíšete zmluvu. Nie je to veľmi zvláštne správanie?

Toto podozrivé správanie podčiarkuje aj fakt, že tento človek, ktorý vystupuje v mene spoločnosti Energie 2 nevedel povedať odkiaľ sa dostal k údajom s ktorými manipuluje. Zároveň nevedel povedať, či je oprávnený tieto osobné údaje spracovávať, uchovávať a nakladať s nimi. Vyzerá to tak, že nie a ďalšie otázky tohto muža v telefonickom rozhovore len znervózňovali a odpovede boli veľmi rozpačité, akoby skôr prechádzal miestami do protiútoku.

Kto a kde všade narába s našimi osobnými údajmi? V tomto prípade stopa smeruje k bývalej externej pracovníčke SPP, ktorá pri svojej práci vedela používať zavádzajúce praktiky. Zamestnanec spoločnosti Energie 2 narábal s údajmi, ktoré mohla mať v tom čase výhradne ona. Ako túto problematiku vníma regulačný úrad, Slovenský plynárenský priemysel,  Stredoslovenská energetika a spoločnosť Energie 2? Viac prinesieme v nasledujúcich článkoch, v ktorých sa budeme tejto rozsiahlej problematike aj naďalej venovať.

 

 

foto ilustračné

-Miroslav Vavra-
02. 09. 2018


comments powered by Disqus