Dnes je 25.06.2019

Bratislava posilnila ochranu prírody

Nové vedenie mesta sa v spolupráci s ochranármi a občianskou verejnosťou rozhodlo výrazne podporiť rekreáciu a ochranu prírody v mestských lesoch.

Nové vedenie mesta sa v spolupráci s ochranármi a občianskou verejnosťou rozhodlo výrazne podporiť rekreáciu a ochranu prírody v mestských lesoch. Schválením zonácie vzniknú v bratislavskom lesoparku rozsiahle oblasti bez ťažby dreva a výstavba nových rekreačných prvkov sa bude môcť koncentrovať len do najviac navštevovaných miest. Rozdelenie lesoparku do troch zón neprinesie verejnosti žiadne obmedzenia, ale mestu sa určia jasné pravidlá starostlivosti o územie.

Bratislavské lesy majú dvoch rôznych pánov. V časti, ktorú spravujú štátne LESY SR (Devínska Kobyla), sa bohužiaľ stále zameriavajú na pestovanie a ťažbu dreva. Naopak, v lesoch ktoré vlastní priamo mesto Bratislava, sa dejú postupné zmeny k lepšiemu. Už od roku 2014 je v mestských lesoch výrazne znížená ťažba dreva za účelom podpory rekreácie pre obyvateľov.

„Sľúbil som Bratislavčanom a Bratislavčankám, že budem bojovať za naše lesy. Som veľkým fanúšikom  Malých Karpát. Volám ich bratislavský poklad. To, že sa v našich mestských lesoch podarilo od roku 2014 znížiť ťažbu dreva z 18-tisíc kubíkov na 5-tisíc je na slovenské pomery unikátny precedens. Máme tu ale aj lesy, ktoré nie sú v majetku Bratislavy a na ktoré sa Štátny podnik Lesy SR pozerá skôr ako na kubíky dreva, ktoré môže vyťažiť. S týmto nemôžem súhlasiť. Pre nás sú to stále rekreačné lesy. To najdôležitejšie, čo máme, kam sa rodiny chodia prechádzať, tráviť voľný čas, športovať“, uviedol k téme primátor hlavného mesta M. Vallo.

Z ankety s verejnosťou, ktorá sa uskutočnila v roku 2017 pri tvorbe Koncepcie rozvoja Mestských lesov v Bratislave, ale aj z rozhovorov so záujmovými skupinami vyplynulo, že návštevníkom lesoparku  prekáža najmä ťažba dreva, developerské aktivity a pohyb motorových vozidiel v lese. Zároveň by ocenili, ak by v bratislavských lesoch bolo územie ponechané prirodzenému vývoju,  kde by boli tieto rušivé vplyvy eliminované. Tím odborníkov, zložený z lesníkov, urbanistov a ochranárov, pod vedením architekta a urbanistu Petra Žalmana, vypracoval návrh Zonácie územia Mestských lesov.

„Zonácia prináša jasné pravidlá pre citlivý rozvoj rekreačných miest a lepšiu ochranu prírody pri úplnom zachovaní voľného pohybu osôb. Je to kľúčová zmena vnímania prímestských lesov na Slovensku. Ako mestský poslanec mám jasný cieľ, aby sa bratislavský lesopark stal lídrom v podpore rekreácie a ochrany prírody a bol inšpiráciou aj pre štátne lesy, ktoré na území Bratislavy hospodária nešetrne”, doplnil Jakub Mrva (Iniciatíva Naše Karpaty, člen pracovnej skupiny).

Vo všetkých zónach sa budú odstraňovať nebezpečné či spadnuté stromy v tesnej blízkosti turistických a cyklistických trás. Rovnako na celom území ostáva zachovaná možnosť voľného pohybu osôb či zberu lesných plodov. Zonáciou nepribúdajú žiadne zákazy pre návštevníkov, nové pravidlá sa stanovujú len pre manažment územia a ťažbu dreva.

Čítajte aj:

Finančná správa upozorňuje na podvodných pracovníkov daňového úradu

 

 

zdroj Bratislava

foto ilustračné

-news-
06. 03. 2019


comments powered by Disqus