Dnes je 18.07.2019

Bude expremiér ministrom?

Minister zahraničných veci hrozí demisiou, na jeho miesto by údajne mohol nastúpiť bývalý premiér.

Pre koalíciu bol tento týždeň mimoriadne ťažký. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pohrozil demisiou, pretože vo vládnej koalícii a predovšetkým vo vlastnej strane nenachádza podporu a jednotu. Všetko odštartovali rozdielne pohľady na Globálny pakt OSN a Lajčák by podľa svojich straníckych, ale aj koaličných dôvodov nemal cestovať na decembrovú migračnú konferenciu.

V minulých článkoch som naznačoval, že vo vládnom Smere sa názory rozchádzajú čoraz viac a čoraz viac to začína medzi jednotlivými členmi vrieť. Miroslav Lajčák zrejme nečakal, že vlastná strana sa k nemu v tomto prípade otočí chrbtom. Je samozrejmé, že aj v jednej strane môžu panovať rôzne názory, no Smer vždy vystupoval jednotne, poslušne a spolu až na niekoľko malých slovných výmen, ktoré sa zahrali mimo pozornosť.

Diplomata Lajčáka zrejme nahnevalo mnoho vecí a neváha hroziť demisiou. Na to sa podľa neoficiálnych zdrojov vynorila odpoveď, že ak Miroslav Lajčák z postu ministra zahraničia odíde, tak jeho náhrada bude rýchla a na jeho post by mal údajne nastúpiť bývalý premiér Robert Fico. Túto informáciu síce nik otvorene nepotvrdil, no tieto informácie sa v priebehu týždňa postupne vynárali.

Aj napriek tomu, že Smer neváha svojho ministra hodiť cez palubu a okamžite ho nahradiť svojim straníckym šéfom, tak v jednom z rozhovorov minister práce Ján Richter povedal, že aj všetkému ho Smeráci chcú ako svojho prezidentského kandidáta. Je to zvláštne, v jednom momente nenachádza vo svojich radoch takmer žiadnu podporu, na druhej strane Smer cíti jeho potenciál a chce ho využiť v prezidentských voľbách.

Minister Miroslav Lajčák toto všetko vidí a istotne v ňom musí stúpať rozčarovanie. Predstavitelia jeho strany sa správajú skutočne zvláštne a skúšajú jeho trpezlivosť. Lajčák nikdy nebol klasický politik, vždy bol viac diplomat a hoci pôsobí v straníckych farbách Smeru, tak sa správa o niečo inak. U mnohých ľudí sa teší obľube a preto je zvláštne, že si v strane chcú takto rozoštvať človeka, ktorý im je mnohom nápomocný a nemajú problém ho nahradiť bývalým premiérom, ktorého verejnosť nevníma veľmi pozitívne a jeho vyjadrenia pre kamerami tiež nie sú veľmi šťastné. Situáciu budeme sledovať a je otázne či a kedy si Lajčákovi politickí kolegovia uvedomia všetky súvislosti.

 

 

foto aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
25. 11. 2018


comments powered by Disqus