Dnes je 13.12.2019

Budeme cestovať na Slovensku zadarmo?

Českí susedia sa nás pýtajú, či sme tak bohatí, aby sme si cestovanie zadarmo mohli dovoliť.

Na Slovensku budú od 17. novembra cestovať deti do 15 rokov, študenti, dôchodcovia, alebo iní poberatelia rôznych dôchodkov vlakom zadarmo. Má to jeden háčik, je Slovensko tak „bohaté“, že sa môžu v našich vlakoch prevážať obyvatelia celej EÚ zadarmo? Kto to zaplatí? Pravdepodobne tí, čo sú ešte zamestnaní. Nebude sa pozerať či žijú zo životného minima, ale cestovanie zadarmo sa bude musieť odniekiaľ zaplatiť.

V Česku sa nás pýtaju, či na Slovensku sme tak bohatí, že si niečo takéto môžeme dovoliť. Poukazujú na to, že naša krajina patrí k tým, kde je najväčšia nezamestnanosť a napriek tomu sa bude takto plytvať peniazmi daňových poplatníkov. Poukazujú aj na to, že vo Švajčiarsku si schvaľujú zvyšovanie cestovného a na Slovensku vláda schvaľuje cestovanie zadarmo, hoci sa železnice topia v dlhoch.

Vyčíslil niekto koľko bude na tom železnica stratová a kto bude tento benefit využívať? Možno bezdomovci poberajúci nejakú formu dôchodku. Tí si sadnú do vykúreného vlaku a budú sa voziť z Bratislavy, až do Čiernej nad Tisou a späť. Nebude im dobre?

Ďalšia z alternatív je, že sa k nám pohrnú turisti dôchodcovia a rodiny s deťmi z celej EÚ. Možno sa takýmto spôsobom rozvinie turizmus, ale zatiaľ je to len v štádiu polemizovania.

Voľby budú v roku 2016, ľavica má byť hlavne ústretová k pracujúcemu ľudu, ale strana Smer to nezvláda a preto chce získať popularitu medzi voličmi i takýmto spôsobom, ale získa ju? Pravdepodobne nie a prípadná nová vláda po svojom nástupe do funkcie s najväčšou pravdepodobnosťou tento bonus zruší.

 

 

-Martina-
06. 11. 2014


comments powered by Disqus