Dnes je 11.12.2018

Čaká sa na progresívny zázrak

Očakávajú sa od Progresívneho Slovenska zázraky? Mnohí ľudia akoby do tohto zoskupenia vkladali obrovské nádeje a dúfali, že práve "progresívci" budú receptom na Smer.

Akoby sa do Progresívneho Slovenska vkladali isté nádeje. Toto politické zoskupenie má v budúcich voľbách miešať výsledky, aspoň takáto je vízia a zrejme zároveň aj želanie mnohých, ktorí dúfajú, že "progresívci" budú receptom na odstavenie strany Smer. Nebudú to náhodou prehnané nádeje?

Nikoho nechcem podceňovať, no ako som písal v článku približne pred dvomi týždňami, toto zoskupenie môže výrazne doplatiť na svoju obrovskú rôznorodosť. Tento fakt akoby mnohí novinári nevideli a začali po posledných volebných prieskumoch rozčarovane kalkulovať, že Smer je stále neohrozene vo vedení a Progresívne Slovensko sa pohybuje okolo dvoch percent.

Samozrejme takéto kalkulácie sú v tejto dobe maximálne nereálne a momentálne sa od tohto "nového" zoskupenia očakávajú zrejme zázraky, ktoré sa dejú len v rozprávkach. Je scestné si namýšľať, že okamžite začnú naberať obrovské percentá a oslovia státisíce ľudí. Rozbeh je tradične rozpačitý, či sa im podarí s rozpačitosťou sa kvalitne pobiť je už len na nich. Dôležité je si pamätať, že rôznorodé zloženie nemusí automaticky znamenať široký záber a okamžité oslovenie priaznivcov.

V zoskupení Progresívne Slovensko síce rezonujú zvučné mená Martina Poliačika a podobne, no uznajme, že títo poslanci neboli nikdy extra typy, ktoré by vedeli svoje strany ťahať. Hoci mali svoj fanklub, dokázali hovoriť o rôznych témach, či kauzách, nikdy sa nedostávali extrémne do popredia, tak ako to býva v ostatných stranách, kde aktívni jedinci môžu popri predsedovi zažiť zvyšky slávy.

Z tohto všetkého vyplýva, že netreba mať prehnané očakávania, že nová rôznorodá strana sa začne doťahovať na tie zabehnutejšie a rozhodne netreba ihneď očakávať, že sa stane stranou, ktorá prevezme voličov ostatným politickým stranám. Zatiaľ nič nepredviedli, nič neukázali, treba ich prácu a postoje pozorne sledovať a dať im dostatok priestoru, aby ukázali ako veľmi progresívne dokážu fungovať, keď už toto slovo dali do svojho názvu. Možno to bude len strana na jedno použitie (viď Sieť), alebo len ďalšia do opozície.

 

 

foto aktuality.sk

-Miroslav Vavra-
11. 02. 2018


comments powered by Disqus