Dnes je 07.07.2020

Ceny nehnuteľností stúpali a to pomerne rýchlo

Na Slovensku začala stúpať cena nehnuteľností.

Národná banka Slovenska zverejnila údaje cien nehnuteľností na bývanie za minulý rok. Priemerné ceny nehnuteľností na Slovensku stúpli v októbri až decembri minulého roka o 6,4 % medziročne, čo  predstavuje zvoľnenie tempa oproti predchádzajúcemu kvartálu (9,7 %). Za celý rok 2019 sa ceny nehnuteľností na bývanie zvýšili v priemere o 7,5 %, čo je najrýchlejšie tempo od roku 2008.

V medzikvartálnom porovnaní sa priemerná cena nehnuteľností na bývanie koncom roka znížila o 0,4 %. Priemerná cena nehnuteľností na Slovensku tak v štvrtom kvartáli 2019 dosiahla 1597 EUR/m2, o EUR 6 menej ako v predchádzajúcom štvrťroku.  Medzikvartálny rast bol zaznamenaný iba v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. V týchto krajoch bolo zároveň aj dvojciferné medziročné tempo rastu - v Trenčianskom o 19 % r/r, v Žilinskom o 18 % r/r a v Prešovskom kraji o 17 % r/r. Jedine v Košickom kraji ceny nehnuteľností medziročne klesli (o 1 % r/r).

Na medziročnom raste cien sa podieľali ceny bytov aj domov, aj keď oproti tretiemu kvartálu boli ceny domov mierne nižšie. Ceny bytov sa zvýšili o 7,3 % r/r (1,1% medzikvartálne) a ceny domov vzrástli o 5,5 % medziročne (-1,2 % q/q medzikvartálne). Ceny nehnuteľností po kríze šesť rokov klesali (2009-14) a až v roku 2015 začali rásť. Cena bývania prekonala vrchol z roku 2008 a vlani sa nachádzala 4,1 % nad ním. Priemerná cena bytov svoj predkrízový vrchol už prekonala o 19 %, zatiaľ čo ceny domov sú stále 4 % pod priemerom roku 2008. Na tomto mieste je však potrebné zdôrazniť rázny nárast disponibilného príjmu v porovnaní s rokom 2008, ktorý priaznivo vplýva na lepšiu dostupnosť bývania.

Rast cien nehnuteľností súvisí s vysokým dopytom po bývaní, je dôsledkom rastu príjmov obyvateľstva ako aj stále dobrou dostupnosťou úverov. Na zrýchlenie rastu cien mala vlani vplyv aj menšia ponuka voľných bytov. Ekonomická situácia na Slovensku ostáva priaznivá, napriek ochladeniu v hospodárskom raste, pričom vývoj na trhu práce prispieva k zvyšovaniu disponibilných príjmov domácností. Menová politika ECB zostáva uvoľnená, dokonca od septembra minulého roka ešte výraznejšie ako predtým. Na druhej strane, rast úverovania a aj cien bývania budú postupne brzdiť opatrenia NBS.

Čítajte aj:

Premiér hovoril o tom ako chce pomôcť na strednom Slovensku, vieme aké má opatrenia

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-news-
12. 02. 2020


comments powered by Disqus