Dnes je 21.10.2018

Chladnému vzduchu bránia Karpaty

Pohoria dokážu významne zbrzdiť prúdenie studeného vzduchu, niečo podobné počasie ukáže v týchto dňoch.

Pri rozlievaní sa studeného arktického vzduchu do nižších zemepisných šírok sa jeho hrúbka postupne stenšuje tým viac, čím je ďalej od oblasti pôvodu. Ak sa teda dostane do strednej Európy, typicky je už plytký, identifikujeme ho najmä v spodných 2-3 km atmosféry. Z toho však vyplýva, že na prúdenie studeného vzduchu majú výrazný vplyv aj pohoria, ktoré mu tak tvoria prirodzenú prekážku. Studený vzduch sa teda cez pohorie dostáva len nepatrne a skôr ho obchádza. S tým potom súvisí aj presun tlakových útvarov - prízemné tlakové výše sa presúvajú do oblasti, kam prúdi studený vzduch.

Typickým príkladom vplyvu pohoria na prúdenie chladného vzduchu sú Karpaty. Pri chladnom východnom prúdení sa vzduch z Východoeurópskej nížiny do Panónskej panvy zvyčajne nedostáva priamo, ale po okrajoch pohoria, prípadne cez jeho zníženiny - cez Bulharsko od juhovýchodu, cez východne Slovensko od severu až severovýchodu, prípadne cez Moravu, Dolné Rakúsko, niekedy aj západne Slovensko.

Popísanú situáciu zažijeme aj v najbližších dňoch. Už dnes nad severnou Európou mohutne tlaková výš, po okraji ktorej do strednej Európy prenikne chladný vzduch od východu. Do Panónskej panvy sa nedostane tak chladný vzduch, ako do Východoeurópskej nížiny. Výrazne ho totiž zadržia Karpaty. Vzduch ich tak bude obchádzať, postupne sa transformovať, a do Panónskej panvy sa tak dostane neskôr a bude už o niečo teplejší. Karpaty masu studeného vzduchu na dlhšiu dobu zadržia. V najbližších dňoch teda Karpaty zapríčinia, že vo Východoeurópskej nížine bude výrazne chladnejšie ako v Panónskej panve, prechodne aj o 10 °C v rovnakom čase. Z uvedeného vyplýva, že ak by Karpaty v našej oblasti neboli, studený vzduch by sa k nám dostával oveľa jednoduchšie, teda aj častejšie a vpády studeného vzduchu by boli výraznejšie. Práve kvôli nim sa najstudenšie vzduchové hmoty zväčša dostanú len na sever nášho územia.

 

 

zdroj shmu.sk

foto ilustračné

-news-
11. 01. 2018


comments powered by Disqus