Dnes je 13.06.2021

Čím sa to teda minister práce Richter chváli? Štatistiky o nezamestnanosti sú manipulované!

Konečne mu to niekto povedal a v priamom prenose. Je verejným tajomstvom, že štatistiky nezamestnanosti sa manipulujú. Minister práce Richter sa s nimi aj tak rád pochváli.

Pravda a v priamom prenose. V diskusnej relácii televízie TA3 označila poslankyňa SaS Lucia Nicholsonová štatistiky, ktorými sa minister práce Ján Richter tak rád chváli za zmanipulované. Napriek tomu, že poslankyňa Nicholsonová sa v tomto nemýli, minister Richter tieto tvrdenia vyvracia, veď čím by sa potom mohol na tlačových konferenciách chváliť? Sociálnym systémom, ktorý ožobračuje ľudí?

„Nie je to vplyvom Smeru-SD. Je to celoeurópsky trend, pretože sme vyviazli z krízy. Ja ale napriek tomu musím upozorniť, že dochádza k manipulácii štatistík na jednotlivých úradoch práce,“ tvrdí Nicholsonová. Priblížila, že sa množia podnety aj z prostredia úradov práce, aj od ľudí, ktorí boli vyradení z evidencie. „Manipulujú ich takým spôsobom, že napríklad nútia ľudí robiť si rekvalifikačné kurzy. Ale nútia aj takých ľudí, ktorí sú čerství absolventi škôl alebo často kvalifikovaní ľudia, ktorých miesta na trhu práce nie sú obsadené,“ vymenovala Ďuriš Nicholsonová.

Richter mierne sklamaný takto predhodenou pravdou sa snažil tieto fakty vyvracať, no na webe www.napisali.sk sme priniesli niekoľko článkov o tom, ako boli ľudia vyraďovaní len tak pre naplnenie štatistických údajov. V článku Sociálny systém Slovenska na kolenách, pokračovanie uvádzam: "Kontaktovalo ma niekoľko  mladých ľudí (želali si zachovať anonymitu), ktorí skončili školu a ich prvé kroky smerovali na úrad práce. Konkrétne na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši. Nastal klasický kolobeh, povinné nosenie pečiatok a sprostredkovateľka im zadávala ponuky práce. Nanešťastie išlo aj o ponuky, ktoré boli absolútne mimo kvalifikácie daných uchádzačov a ponúkané miesto si na zodpovedné vykonávanie danej práce vyžadovalo úplne iné zručnosti a vyštudovaný odbor. Mladí uchádzači o zamestnanie boli postavení pred hotovú vec: buď okamžite (a bez rekvalifikačného kurzu) prijmú dané miesto, alebo budú vyradení z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tušíte správne, tí, ktorí sa tomuto rozmaru vzpriečili boli nemilosrdne vyradení z dôvodu odmietnutia spolupráce. Tu sa vynára otázka, či tieto ponuky neboli uchádzačom zadávané zámerne, aby došlo k vyraďovaniu z evidencie a tým k určitému zlepšeniu štatistických čísel."

Nuž moja vtedajšia rečnícka otázka bola potvrdzovaná z každej strany a kontaktovali ma ďalší ľudia, ktorí si užili s úradníkmi na úrade práce svoje. O tomto probléme som chcel vedieť viac a kontaktoval som aj hovorkyňu. Mgr. Jana Lukáčová z Ústredia úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Bratislave mi odpovedala nasledovne: "V prvom rade treba povedať, že evidencia na úrade práce ako nezamestnaný je dobrovoľná, nie je to zákonná povinnosť.

Pán minister Richter, okrem toho, že sa vyraďujú ľudia zo štatistík úradov prác bezdôvodne, priamo z ústredia rezortu, ktorý "riadite" je potvrdené, že ide o dobrovoľnú záležitosť. No veselo sa týmito skreslenými číslami treba chváliť aj naďalej, lebo ničím iným sa v sociálnom systéme nedá pochváliť. Roky na stoličke ministra, okolo seba niekoľko desiatok kusov tajomníkov, odborníkov a jednoducho nič. Sociálny systém sa nedočkal žiadnej reformy, skôr naopak, prestal vyhovovať potrebám aktuálnej doby.

Minister práce Ján Richter by si mal teda zvážiť čím všetkým sa chváli, pretože to možno na chválu ani nie je, skôr pritiahol pozornosť na ďalšiu kauzu. Lenže, ako to už v politike chodí, chybu si neprizná a so svojim patentom na rozum sa bude chváliť ako všetko dobre zvláda.

 

 

foto ilustračné

 

 

-Miroslav Vavra-
09. 03. 2017


comments powered by Disqus