Dnes je 20.10.2020

Do Európy mieri ochladenie. Snežiť bude v Alpách, no môže aj na Slovensku

Do budúceho víkendu je ešte pomerne ďaleko, no ak sa prognózy, ktoré vyzerajú byť veľmi pravdepodobné naplnia, tak budúci víkend nás zasiahne výrazné ochladenie, ktoré môže priniesť na hory aj snehové vločky.

Meteorologická jeseň odštartovala 1. septembra a počas tohto týždňa začala aj astronomická jeseň. Leto tak už z rozličných pohľadov definitívne končí, čomu nasvedčuje aj avizovaná zmena počasia, ktorá sa v Európe chystá už tento týždeň. Predovšetkým víkendové počasie môže byť mimoriadne chladné.

Začiatok nového týždňa začal ešte v Európe, predovšetkým v tej strednej pomerne priaznivo. Do našej oblasti začal prúdiť teplý vzduch od juhu a okrem toho budeme pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Na oblohe sa tak očakáva prevažne slnečné počasie, no okrem toho, že bude pekne, tak bude aj pomerne teplo. Maximálne teploty sa na našom území budú pohybovať v rozmedzí +23 až +28°C.

Predovšetkým ku koncu pracovného týždňa, teda vo štvrtok a v piatok je šanca aj na prekonanie hranice +30°C. Do našej oblasti totiž bude vrcholiť prílev teplého vzduchu pred blížiacim sa ochladením. To nás čaká tento víkend,  kedy sa zo Severného mora nad Dánsko a Pobaltie dostane tlaková níž, okolo ktorej bude do našej oblasti od severu prúdiť veľmi studený vzduch.

To pocítime veľmi výrazne na denných teplotách. Zatiaľ čo v piatok sa na našom území budú teploty pohybovať od +23 do +28°C, tak budúci víkend by sa mohli prepadnúť na +11 až +19°C. Ochladenie tak bude veľmi výrazné a a to až o viac ako 10°C. Ešte výraznejšie sa ochladí na horách. Vo výške nad 1500 m n.m. by mohla teplota dokonca spadnúť pod bod mrazu.

Zároveň bude blízkosť tlakovej níže spôsobovať to, že nielen že okolo nej bude do našej oblasti prúdiť studený vzduch, ale tlaková níž bude zabezpečovať aj potrebnú vlhkosť. V strednej Európe sa tak očakáva významná zrážková činnosť, pričom na horách už môže ísť aj o sneženie. Počas budúceho víkendu bude na Slovensku pomerne sychravo, no vďaka ochladeniu by sa vo vysokých polohách Vysokých a Nízkych Tatier mohli objaviť aj snehové vločky. Veľa snehu nenapadne.

To nebude platiť o Alpách. Numerické modely predpovedajú, že snežiť bude od 1500 m n.m. a regionálne už od 1000 m n.m. Okrem toho, že bude snežiť, tak sa môže vytvárať aj snehová pokrývka. Podľa aktuálnych predpovedí by v Alpách mohlo napadnúť 10 až 20 cm čerstvého snehu. Sneženie na konci septembra síce nie je v týchto polohách nič nezvyčajné.

Čítajte aj:

Koronavírus sa vo verejných financiách naplno prejavil až teraz

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-iMeteo.sk-
21. 09. 2020


comments powered by Disqus