Dnes je 06.12.2019

Dohoda o vine a treste- takto sa uzatvára Fischerova kauza

Viliam Fischer pomaly ukončuje svoju kauzu, uzavrel dohodu o vine a treste a tak sa priznal k braniu úplatku.

Najznámejší slovenský kardiológ Viliam Fischer, ktorý sa v posledných mesiacoch preslávil inak, než svojou kvalitne odvedenou prácou priblížil svoju úplatkársku kauzu ku koncu. S prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste a teda sa k celému činu priznal. Ešte vo februári, keď sa prevalili jeho úplatkárske úlety tvrdil, že predmetný úplatok nevzal.

Hydina a 3000 euro, takto sa znížila slovenská kardiologická kapacita, odborník, človek, ktorý v roku 1998 uskutočnil prvú transplantáciu srdca na Slovensku. Podobne lekárske kapacity si vo všetkých krajinách po celom svete vážia, dostávajú sa do školských učebníc ako osobnosti, ktoré dokázali nemalé veci. V prípade Viliama Fischera sa začala písať jeho nová história, v ktorej sa jeho odbornosť bude skloňovať pomenej a jeho meno bude spájané s 3000 eurami za uprednostnenie pacientky. Fischer prekryl svoje úspechy pominuteľnou finančnou sumou.

V nasledujúcich vetách položím niekoľko všeobecných otázok na zamyslenie. Čo myslíte, bolo to jeho jediné uprednostnenie v živote, jediné rozhodnutie uprednostniť peniaze pred svojou ľudskou tvárou? Ak sa takto správal aj v minulosti, ostatní pacienti museli doplácať na jeho prípadné rozhodnutia o uprednostňovaní extra platiacich pacientov.  Má lekár takéto právo rozhodovať o osude iných? Nemá.

Karol Sudor, ešte ako reportér denníka SME robil s Fischerom rozhovor, v ktorom sa ho pýtal: „V diskusii pod starým rozhovorom niekto naznačoval, že beriete úplatky. Opýtam sa teda priamo – vzali ste ako lekár niekedy úplatok?“ Fischer sa bránil: „Nie. Mám množstvo priateľov, ale aj neprajníkov, lebo na Slovensku sa, žiaľ, úspech nenosí. To je moja odpoveď. Väčšie svinstvo som v živote nepočul, moja mama sa v nebi otáča. Také tvrdenie je svinstvo, ktoré nemá páru.“ Fischer pokračoval ďalej: „Ak niekto po operácii prinesie fľašu, bonboniéru alebo niečo podobné, nejde o úplatok. Zisťoval som to aj u právnikov. Som profesionál a kedysi som skoro doplatil na vlastné slová, že je mi jedno, či operujem bezdomovca alebo ministra. Vtedajší minister ma chcel veľmi tvrdo zlikvidovať. Do svojich 26 rokov som žil v jednej izbe s mamou, otcom a dedom. WC bolo na chodbe. Mne o skromnom živote nemusí nik hovoriť.“ Takto zneli predvolebné slová vtedajšieho kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky Viliama Fischera, ktorý sa chcel prezentovať ako neúplatný. Tieto vety vyslovil vo februári 2014. O niekoľko mesiacov neskôr, v decembri 2014 podľa už známych obvinení pýtal peniaze za uprednostnenie pacientky, vo februári 2015 sa celá kauza prevalila a v marci sa následne priznal. Tieto kardiológove slová priniesol po prevalení kauzy Denník N.

Ako lekárska kapacita Fischer nemal najhorší plat, hoci teraz pracoval v NÚSCH  len na dve desatiny úväzku, bolo naozaj nutné, aby si musel takto na staré kolená prilepšovať? Chamtivosť je ťažká záležitosť. Kardiológ Fischer sa zrejme teraz stiahne verejnosti z očí a bude čakať kým celý spor utíchne. Ako v tomto prípade dopadne rodina, ktorá sa rovnako dopustila trestného činu, budeme sledovať, možno aj v ich prípade môže padnúť reč o dohode na vine a treste, keďže nám tento právny inštitút na Slovensku úspešne funguje.

Aj keď Viliam Fischer za svoju kariéru zachránil nemalý počet životov, nikto mu nedal právo rozhodovať na základe finančnej motivácie kto sa dočká životne dôležitého zákroku skôr a kto nie.

Dnes vyšla na verejnosť informácia, že lekár podal k 20. aprílu žiadosť o ukončenie pracovného pomeru v NÚSCH, jeho zamestnávateľ mu vyhovel.

-Miroslav Vavra-
08. 04. 2015


comments powered by Disqus