Dnes je 18.08.2019

Európu čakajú poriadne veterné dni

Nasledujúce hodiny prinesú do Európy veľmi veterné počasie. Počasie totiž bude pod vplyvom výrazných tlakových níži.

Európu čaká vystrájanie vetra, ktorý začal počasie v Európe vo výraznej miere ovplyvňovať už počas včerajšieho dňa. V priebehu večera začal vietor silnieť aj v oblasti Severného mora. Fúkať tak začalo v Nórsku, v Dánsku, vo Francúzsku, v Nemecku, či Beneluxe. Ďalšia vlna silného vetra príde v nedeľu, kedy smerom nad Severné more postúpi tlaková níž.

Začiatkom týždňa začne pršať. V noci z nedele na pondelok začne od severozápadu nad naše územie postupovať prvý front. Počas noci sa na mnohých miestach nášho územia rozprší, pričom na hrebeňoch Tatier bude snežiť. V priebehu dňa  sa však začne na našom území ochladzovať a spolu s tým začne hranica postupne klesať. Do večera začne snežiť už v polohách od 800 m n.m.

Počas noci na utorok začne hranica sneženia opäť ďalej klesať až do nižších polôh. Podľa aktuálnych predpovedí by sme sa mali dostať do silného severného prúdenia medzi tlakovou nížou nad východnou Európou a tlakovou výšou nad západnou Európou. Vzduch, ktorý sa k nám bude dostávať bude okrem toho, že bude studený aj vlhký.

Znamená to to, že najmä sever sa musí pripraviť na ďalšie prídely snehu. Sneženie by totiž v Žilinskom kraji malo prejsť do trvalejšieho, no snežiť by malo v slabšej intenzite aj inde. Snehové zrážky sa očakávajú aj v stredu a malo by sa jednať o snehové prehánky, ktoré sa vyskytnú najmä na severe. Na začiatku týždňa sa tak opäť ochladí. Zatiaľ čo v pondelok sa budú teploty pohybovať ešte od +2 do +8 °C, tak v utorok už len od -2 do +4 °C.

Čítajte aj:

Štát spravuje ďalšie chránené územie

 

 

Informácie o počasí prinášame v spolupráci so stránkou www.imeteo.sk

-iMeteo.sk-
09. 02. 2019


comments powered by Disqus