Dnes je 07.07.2020

Eurovoľby: Smer už nie je favoritom, ĽSNS dáva o sebe vedieť

Eurovoľby priniesli zaujímavé výsledky, Smer sa musí nad sebou konečne zamyslieť a ĽSNS dalo o sebe vedieť, drží si svoju pozíciu.

Eurovoľby priniesli zaujímavé výsledky a niektoré momenty, ktoré napovedajú o tom ako sa situácia na Slovensku môže ďalej vyvíjať. Jasné víťazstvo PS/Spolu je len potvrdením trendu slovenských nálad, ktoré panujú už od prezidentských volieb. Smer skončil na druhom mieste a oslabil, v Smere ide asi o ich najhorší výsledok za veľmi dlhý čas a voliči im dali jasný odkaz, ktorý predstavitelia Smeru zatiaľ úspešne ignorujú.

Asi najviac pozornosti sa venovalo ĽSNS Mariána Kotlebu, táto strana spustila niekoľko názorových vývrtiek, Európska únia odrazu nie je až taká zlá a oplatí sa do nej poslať svojich europoslancov. ĽSNS v eurovoľbách získala dva poslanecké mandáty, ktoré mnohí vo svojich vyjadreniach označili za stratené hlasy.

Eurovoľby boli teda o niekoľkých prekvapeniach: „Domnievam sa, že boli pre mnohých plné prekvapení. Nielen z vysokého víťazstva neparlamentnej koalície, ale najmä výrazného úpadku SMERu-SD a tiež neprekročenia 5 % hranice až tromi parlamentnými stranami SNS, Sme rodina a Mostu-Híd,“ hovorí Martin Klus (SaS).

Práve spomenutá SNS zažila v európskych voľbách nečakaný prepadák a práve ĽSNS bola tá, ktorá brala hlasy predovšetkým spomenutej Slovenskej národnej strane. Hoci sa predseda SNS Andrej Danko snažil a do televízneho duelu zavolal aj Mariána Kotlebu, nepomohlo to. Výrazné víťazstvo ĽSNS sa našťastie nepotvrdilo a čo môže byť receptom na ich úspech? Martin Klus to vidí jasne: „Ich posilnenie sa všeobecne predpokladalo. Som rád, že obavy z toho, že tieto voľby môžu vyhrať sa nepotvrdili. Nešťastné dianie okolo rozpustenia tejto strany na Najvyššom súde tomu dávalo celkom dobré predpoklady.“

Aj napriek nižšej účasti oproti ostatným krajinám Slováci podľa Martina Klusa nie sú euroskeptici: „Podľa týchto volieb, ale ani tých predchádzajúcich prezidentských sa to tak rozhodne neukazuje. Euroskeptici sa javia byť len podstatne hlučnejší na sociálnych sieťach a v pofidérnych médiách, ako by mali reálny politický výtlak. A to je dobre. Pre Slovensko je fungujúca Európska únia kľúčovým záujmom,“ hovorí poslanec Národnej rady Slovenskej republiky.

Ako sa už v úvode spomenulo, Smer - SD v týchto voľbách skončil na druhom mieste a začalo sa hovoriť o tom, že tento výsledok by sa mal podpísať na zmene vo vedení. Tú si vyžiadali už aj samotní straníci z východného Slovenska, ktorí žiadajú odstúpenie vrcholového vedenia strany a na poste predsedu by radi videli premiéra Pellegriniho. Eurovoľby niečo načrtli, je otázne ako s týmto budú politici pracovať.

Čítajte aj:

Charitatívna putovná vernisáž DRŽME SPOLU pokračuje, tentoraz v Seredi

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-Miroslav Vavra-
30. 05. 2019


comments powered by Disqus