Dnes je 27.02.2020

Expremiér pobúril ľudí, ako sa Smer vybral divným smerom

Strana Smer – SD predstavovala svoj program, ktorým chce zabojovať. Bývalý premiér a predseda strany vo svojom horlivom príhovore nahneval Slovákov.

Strana Smer- SD predstavovala svoj program, ktorým chce osloviť sympatie mnohých Slovákov. No bývalý premiér a predseda strany Robert Fico svojim akčným prejavom akurát pobúril Slovákov. Pamätná veta o tom, ako študenti medicíny budú musieť platiť tisíce eur zrejme bude ešte dlho rezonovať. Okrem toho si túto rétoriku vzala celá strana Smer vrátane premiéra za svoju a opakujú ju v každej diskusii.

Smer- SD sa pritom chváli svojim „novým“ vizuálom, ktorý má byť istou zmenou, teda aspoň sa to snažia nahovoriť ľuďom. To, že zmena sa v tejto strane nepodporuje potvrdzuje aj prejav Roberta Fica, kde sa veci poňali absolútne z opačnej strany ako to bolo nutné. Myslí si pán predseda, že mladí medici nemajú inej radosti, než študovať na to, aby museli odtiaľto utekať?

Vízia bývalého premiéra bola jasná. Ak študenti medicíny nezostanú pracovať po štúdiu na Slovensku, budú musieť štátu zaplatiť 55- tisíc eur. Snaha o hrozbu? Nemali by sme sa na celú situáciu pozerať radšej iným pohľadom? Napríklad takým, že bolo by mimoriadne vhodnejšie hľadať spôsoby ako ľudí udržať na Slovensku a reči o platení to zrejme nebudú.

Nechceme radšej v zdravotníctve zlepšovať podmienky a vybavenie tak, aby sa mladým ľuďom, medikom oplatilo na Slovensku pracovať? Nechceme konečne niečo urobiť so Slovenským zdravotníctvom tak, aby to nebolo len neustále vyhadzovanie peňazí bez reálneho efektu?

Expremiérov akčný prejav sa mohol venovať skôr tomu ako ideme zlepšovať zdravotníctvo a konečne ho vyliečiť z toho, čo ho trápi už dlhé roky a žiadny minister zdravotníctva s tým z rôznych dôvodov nepohol. Skôr naopak, exkluzívne nápady sa časom ukázali ako neefektívne, či stratové.

Zlepšovanie sa, toto je cesta, ktorú potrebujeme a nie reči o tom kto koľko bude platiť, ak bude chcieť dostávať slušný plat a pracovať modernejšie. Takto budú noví študenti maximálne demotivovaní a záujem o tieto pozície? Čo myslíte, ako sa to bude páčiť mladým ľuďom?

Štát by sa mal postarať o to, aby pracovná sila všetkého druhu ostávala vo väčšej miere na jeho území. Samozrejme išlo by o takzvaný ideálny stav, no tieto úsilia je neustále nutné vyvíjať. Namiesto toho sa uberáme zvláštnou rétorikou a nie novým, ale iným smerom ako je nutné. Starí politici sa novým trikom asi nenaučia a nebudú zvládať pozitívnu rétoriku, zameranú na riešenia, ktoré sú tiež pozitívne.

Čítajte aj:

Nový Smer? So starými tvárami

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-Miroslav Vavra-
09. 02. 2020


comments powered by Disqus