Dnes je 27.02.2020

Finančná gramotnosť Slovákov je stále na nízkej úrovni

Slováci sa nevedia orientovať v oblasti financií, finančná správa to chce vylepšiť.

Finančná gramotnosť Slovákov je podľa prieskumov nízka. V roku 2015 to bolo iba 48%, čím sa Slovensko zaradilo na 15. priečku v rámci EÚ. Ministerstvo financií SR sa preto venuje finančnému vzdelávaniu pedagógov, a v budúcnosti plánuje aj prednášky a semináre pre samotných žiakov základných škôl. Pilotným projektom je Deň pre školy, ktorý sa bude konať 20. septembra na pôde ministerstva financií.

Slováci majú problém orientovať sa v oblasti financií. V rámci krajín V4 nám vo finančnej gramotnosti patrí až tretie miesto. Vybrať si správne v ponuke bánk a ich produktov je často nad sily bežného človeka. Následne potom dochádza k existenčným problémom, zadlžovaniu domácností a ľudia nevedia splácať svoje úvery.

Keď sa pozrieme na čísla, sú alarmujúce. Celkový objem úverov vzrástol za ostatných takmer 10 rokov o viac ako 115%, z takmer 14,5 mld. eur v roku 2010 na viac ako 31 mld. eur v minulom roku. Ľudia si často berú pôžičky za nevýhodných podmienok, a následne sa stáva, že nie sú schopní svoje dlhy splácať. Okrem toho na nich číhajú aj rôzni finanční podvodníci.

„Sme preto presvedčení že s finančným vzdelávaním treba začať už pri našich deťoch, aby poznali hodnotu peňazí a vedeli čo si za ne môžu kúpiť. Som rád, že na naše pozvanie prijali všetky oslovené základné školy a žiaci piateho ročníka, ktorí k nám na MF prídu absolvujú prednášku na tému „Čo znamenajú peniaze a ako s nimi narábať“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.

Ministerstvo financií sa finančnému vzdelávaniu pedagógov venuje viac ako rok a každý mesiac školia učiteľov vybraných základných a stredných škôl na Slovensku. „Na naše prednášky máme pozitívne ohlasy, sme radi, že môžeme učiteľom poskytnúť informácie o právach spotrebiteľov na finančnom trhu, o platobných službách a úveroch, ale aj ďalších témach“, uviedol riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na MF SR.

Čítajte aj:

Premiér Pellegrini sa stretne s predstaviteľmi slovenského priemyslu

 

 

zdroj finsprava

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-news-
06. 09. 2019


comments powered by Disqus