Dnes je 07.05.2021

Finančná správa: O kód pre elektronickú pokladnicu treba požiadať

Finančná správa začína s projektom elektronickej pokladnice, je nutné požiadať o pridelenie kódu.

Projekt elektronickej pokladnice začína od 1. júla 2019. Ak sa chcú podnikatelia vyhnúť pokute za nezavedenie eKasy, musia požiadať o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient. Už viac ako 203 000 kódov pokladnice eKasa klient pridelila finančná správa. Je to takmer 85% z celkového počtu aktuálne používaných pokladníc. Finančná správa upozorňuje, že v zmysle zákona bude musieť pokutovať tých podnikateľov, ktorí od 1. júla 2019 nebudú používať eKasu a do dňa účinnosti schválenej novely zákona nepožiadali finančnú správu o pridelenie kódu eKasa.

Poslanci NR SR schválili minulý týždeň novelu zákona o elektronickej registračnej pokladnici (zákon o ERP). Parlament upravil podmienky pre oblasť kontroly s tým, že pokuty za nezavedenie eKasy po 1. júli 2019 sa nebudú podnikateľom ukladať do konca tohto kalendárneho roka, respektíve uložené pokuty sa zrušia, ak podnikateľ do účinnosti schválenej novely požiadal o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient. Finančná správa k dnešnému dňu pridelila 203 128 kódov eKasa klient z 240 000 očakávaných. Finančná správa preto vyzýva, aby aj ostatní podnikatelia, ktorí ešte o kód nepožiadali, tak ihneď spravili spravili. Účinnosť môže schválená novela nadobudnúť už v najbližších dňoch.

Podnikatelia, ktorí v súčasnosti už evidujú tržby v eKase, majú povinnosť naďalej používať eKasu. Táto povinnosť sa týka aj všetkých nových prevádzok, ktoré vznikli po 1. apríli 2019 a vzniknú po 1. júli 2019. Podnikatelia, ktorí doteraz evidovali tržby v ERP a nedisponujú eKasou, musia po 1. júli 2019 používať doterajšiu pokladnicu (ERP) aj so zrušeným daňovým kódom pokladnice. Certifikované riešenie eKasy si majú čas zaobstarať do konca roka 2019. Uvedené však platí len za podmienky, že do účinnosti schválenej novely zákona požiadali o pridelenie kódu eKasy.

V čase od 1. júla 2019 do 31. decembra 2019 platí prechodné obdobie na nepokutovanie podnikateľov finančnou správou za nepoužívanie eKasy. Pokutovať však bude finančná správa tých podnikateľov, ktorí od 1. júla 2019 nebudú používať eKasu a do dňa účinnosti schválenej novely zákona nepožiadali finančnú správu o pridelenie kódu eKasa. Finančná správa vybavuje žiadosti o pridelenie kódu pokladnice eKasa klient priebežne.

Čítajte aj:

Aký plat očakávajú mladí? Nároky sú vyššie

 

 

zdroj finsprava

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-news-
27. 06. 2019


comments powered by Disqus