Dnes je 18.07.2019

Halloween, komerciou pretkaný sviatok má väčšiu tradíciu ako si myslíme

Halloween postretla komercia, no viete kam siaha história tohto sviatku?

Halloween je skratka z anglického Halloweenen ktorý sa prekladá: predvečer všetkých svätých. Tento sviatok je pohanský keltský sviatok Samhain a v tento deň bol pohanským novým rokom. Kelti tento deň vyrezávali zlých duchov a hovorili, že sa tým chcú zapáčiť zlu, aby ich duchovia nechali na pokoji.

Obliekali si rôzne strašidelné masky a maľovali sa. Masky pripomínali pominuteľnosť života. V Írsku v 14. až 15. storočí prejavovali sa veriaci tancom smrti, ktorý mal v deň dušičiek pripomínať pominuteľnosť ľudského života a potreby dobrej prípravy na smrť. Obliekanie masiek sa stalo Halloweenskym zvykom pravdepodobne v 18. storočí a to zmiešaním írskych a francúzskych kolonistov v amerických kolóniách.

V súčasnosti sa sviatok Halloweenu vzďaľuje od katolíckeho pôvodného sviatku,  v USA, Írsku,  Portoriku, Kanade, na Novom Zélande a mnohých iných krajinách tento sviatok oslavujú hlavne deti, ktoré sa oblečú do strašidelných kostýmov a to ako čarodejnice, duchovia, netopiere, čierne mačky, príšery, kostlivci a chodia si po domoch vypytovať sladkosti tzv. „soul-cake“.

Má to byť  zákusok, alebo sladkosť za dušu v očistci. Okrem prezliekania sa do masiek a koledovania po domoch za sladkú odmenu, deti spoločne s rodičmi vyrezávajú tekvice, do ktorých vložia sviečku. Túto minitradíciu poznáme aj na Slovensku.

 

 

foto ilustračné

-Napísali.sk-
31. 10. 2018


comments powered by Disqus