Dnes je 20.04.2021

Investície sa prehodnotili, koronakríza spôsobuje neistotu vo financiách

Situácia s koronakrízou spôsobila, že investície sa viac prehodnotili.

Situácia s koronavírusom v minulom roku značne ovplyvnila investičné správanie firiem. Podľa nedávneho prieskumu Európskej investičnej banky polovica firiem vlani prehodnotila svoje investičné plány. Podľa dát štatistického úradu za prvé tri štvrťroky 2020 investície na Slovensku mali negatívny vývoj medziročne takmer o štvrtinu. Očakávame, že v 2021 investície vymažú minimálne polovicu vlaňajšieho negatívneho vývoja. Dôležitá je aj štruktúra investícií firiem, pričom okrem strojov a zariadení by sme nemali zanedbávať ani investície do ľudského kapitálu, výskumu a inovácií.

Neistota ďalšieho vývoja ovplyvnila investície firiem a tie sa minulý rok výrazne zmenili. Pre predstavu, v roku 2019 sa na Slovensku preinvestovalo približne 22 mld. eur, čo je asi 23% ročného HDP. V roku 2020 (čísla za 4. štvrťrok uvidíme už tento piatok) budú odhadom na úrovni 17 mld. eur, čiže takmer o štvrtinu nižšie ako rok predtým. Z celkových investícii tvoria 90% tzv. fixné investície, čo sú výdavky na obstaranie dlhodobého majetku, zvyšok tvorí tvorba zásob. V tomto roku očakávame postupné oživenie investičného dopytu, ktorému by mali výraznejšie pomôcť aj eurofondy. Počítame s tým, že investície tento rok vymažú minimálne polovicu negatívneho vývoja z roku 2020.

Dôležitým prvkom sú nielen investície do fyzického zariadenia, ale aj do ľudského kapitálu. Ten je jednou z najdôležitejších zložiek pre dlhodobý úspech a konkurencieschopnosť podniku na globálnom trhu. Investovanie do vzdelávania zamestnancov vytvára predpoklady na efektívnejšie fungovanie podniku, zlepšovanie procesov, prinášanie inovácií a v neposlednom rade dokáže (cielene a adresne) vzdelávaný zamestnanec vytvárať väčšiu pridanú hodnotu. Z objemu investícií slovenské firmy vynaložili na tréning zamestnancov 5%, čo je málo. Pri otázke o budúcich investíciách vo firmách medziročne výrazne vzrástla potreba obnovy súčasného zariadenia či budov, kde túto možnosť označilo až 37% dopytovaných firiem (v minulom roku 20%).

Čítajte aj:

Prečo na Slovensku robíme nelogické rozhodnutia?

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
02. 03. 2021


comments powered by Disqus