Dnes je 27.09.2020

Jesenný víkend prinesie veľa zaujímavého

Jesenný víkend bude lákať von. Pripravený je cyklokros, Víkend atraktívneho divadla, ale aj filmové potulky Žilinou.

Hoci von sa už prejavuje jesenné počasie, máme pre vás všetkých pripravený výber akcií a podujatí, ktoré sa budú počas najbližších dní konať po celom Slovensku. Nebude chýbať kultúra, šport, ale ani hody. Vyberie si každý.

 

Klobúk dolu, pán Brunovský (4.9.- 10.1. 2015) Bratislava, BIBIANA     GPS: N48°8'28'' E17°6'18''

Inšpirovaný poéziou a literatúrou. Vytváral grafiky, ilustrácie, surrealistické výjavy imaginatívneho realizmu. Autor grafík bankoviek československých korún. Národný umelec Albín Brunovský. Cieľom výstavy (4. september - 10. november 2015) je priblížiť deťom hravou formou život a dielo jedného z najvýznamnejších slovenských grafikov a maliarov, zakladajúceho člena BIB-u, Albína Brunovského, ktorý by tohto roku oslávil svoje 80. narodeniny.

 

Noc divadiel 2015 (21.11. 2015) Bratislava     GPS: N48°8'32'' E17°6'34''

Noc divadiel 2015 je 6. ročníkom noci otvorených divadiel, kultúrnych centier, predstavení a výnimočných zážitkov. Európske podujatie prezentuje divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Podujatie koordinuje Divadelný ústav Bratislava v spolupráci s divadlami na celom Slovensku. Tento rok sa "Noc" koná 21. novembra 2015.

Pre všetkých milovníkov divadla, malých aj veľkých, je pripravená komédia, dráma, balet, súčasný tanec, muzikál, kabaret, klasické inscenácie, rozprávky či bábkové divadlo. Okrem divadelných predstavení, premiér a viacerých hosťovaní inscenácií sa návštevníci budú môcť zapojiť do workshopov, tvorivých dielní, navštíviť výstavy, vyhrať v divadelnom kvíze, stratiť sa v nočnom labyrinte, alebo vypočuť si koncert. Návštevníci budú môcť diskutovať s tvorcami, objavovať zákulisie a skryté zákutia divadla, skúšať predstavenie, pozrieť si výstavu, archívne videoprojekcie z predstavení a festivalov, navnadiť sa živou pozvánkou na divadlo či vyvolávať fantóma divadla.

„Noc“ sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu vo viacerých slovenských mestách súčasne. Slovenské divadlá otvoria svoje priestory počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom, novým divákom a inšpirácii zvonku. Iniciátorom projektu Európska noc divadiel je chorvátska Noć kazališta. Stovky divadiel sa spoja v jednu spoločnú noc. Počas Noci divadiel môže divák skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať po celú noc.

Divadlá sa spoja presne o 19:00 h, keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk. Podujatie je súčasťou Župnej jesene v Bratislavskom kraji. Vstup na všetky predstavenia je voľný, pokiaľ v programe nie je uvedené inak.

 

Zimný Uprising festival 2015 (20.11. 2015) Bratislava, Ateliér Babylon     GPS: N48°8'42'' E17°6'45''

Uprising reggae festival sa môže tešiť nielen z nominácie v prestížnych European Festival Awards, ale aj z nového ročníka zimnej edície festivalu. Čakanie na ďalšie leto si fanúšikovia festivalu môžu spríjemniť piatym pokračovaním Uprising Winter Edition v bratislavskom Ateliéri Babylon 20. novembra 2015. Hlavnou hviezdou šiesteho ročníka Uprising Winter Edition bude jamajská textárka a speváčka Tanya Stephens. Jedna z najznámejších svetových reggae umelkýň má so svojou kapelou namierené na Slovensko po prvýkrát.

Tanya bola k umeniu vedená už od malička a namiesto hračiek vždy radšej siahla po knihe. Ako songwriter patrí k jamajskej elite a vo svojich skladbách sa venuje sociálnym témam a spoločenskému tabu. Jamajská hitmakerka prerazila v 90-tych rokoch a dnes má na konte množstvo úspešných hitov, kde prirodzene prechádza z chytľavých popových refrénov do melodického raggamuffin štýlu a miestami aj hovoreného slova. Tešiť sa môžete na jej zľahka prichrípnutý, sexy hlas a skladby ako "Yuh Nuh Ready Fi Dis Yet", "These Streets", "Boom Wuk" a aj jej najväčší hit "It's A Pity".

Web: www.uprising.sk

Vstupné: 16,- €

 

Ars Poetica 2015 (17.11.- 21.11. 2015) Bratislava     GPS: N48°8'48'' E17°6'58''

Ars Poetica 2015 je oslavou kvalitnej svetovej poézie na Slovensku. 13. ročník medzinárodného festivalu vám predstaví 21 popredných básnikov z celého radu krajín v spojení s originánym VJ-ingom, recitáciou pôvodných prekladov, koncertmi a špeciálnym filmovým programom.

Jedným z highlightov aktuálneho 13. ročníka je „horizont Čína“, keď sa v Bratislave predstavia hneď štyria súčasní nezávislí básnici tejto krajiny. Atmosféru čínskej kultúry intenzívne sprítomní aj originálne tanečné multimediálne performance. V Café Berlinka, popri experimentálnych filmoch, festival prinesie exkluzívne stretnutie s poprednými básnikmi platformy Versopolis, jedinej svojho druhu v celej Európe.

Podujatia festivalu sa budú konať na týchto miestach:
A4 Priestor súčasnej kultúry / Karpatská 2
SNG Café Berlinka / Námestie Ľudovíta Štúra 4
Kino Lumiére / Špitálska 4
Filozofická fakulta UK / Gondova 2
Café Malewill / Uršulínska 9

Na večery poézie je vstup voľný

 

SAX and WINE in the CITY (20.11.- 21.11. 2015) Rača     GPS: N48°12'43'' E17°9'17''

(Nielen) Džezový festival SAX and WINE in the CITY sa bude konať 20. - 21. novembra 2015 v Rači, v najväčšej historickej vínnej pivnici v malokarpatskom regióne, ktorú počas druhej svetovej vojny postavili račianski Nemci a ktorá nie je bežne verejnosti prístupná už dlhé roky.

Na pitie bude na mieste výber najkvalitnejších račianskych vín, predovšetkým známej frankovky od najlepších račianskych producentov, vybraných račianskym somelierom Ivanom Vranom. Občerstvenie prezentovať tradičné račianske špeciality teplej aj studenej kuchyne. Cieľom podujatia je spropagovať spomínanú historickú vínnu pivnicu - tento unikátny priestor a zároveň podporiť vinárske tradície Bratislavy a predovšetkým miestnej časti Rača. Na festivale vystúpia poprední slovenskí džezoví hudobníci, ale aj skupiny žánrov latino, klezmer a podobne, kde sa v širšej miere používa saxofón. Festival sa bude sa konať ako oficiálne sprievodné podujatie jesenného Dňa otvorených pivníc 2015, ktoré tradične organizuje Malokarpatská vínna cesta.

Program:
piatok, 20. novembra od 21:00 h
JAZZ BELLES
NIKOLAJ NIKITIN QUARTET feat. HANKA GREGUŠOVÁ
LA3NO CUBANO
Live DJ

sobota, 21. novembra od 21:00 h
ERIK ROTHENSTEIN AND THE FOOLS OF CHELM
MARTIN UHEREK QUARTET - WALKIN ' MY OWN WAY
MILO SUCHOMEL - SAX in the CITY feat. LUBOŠ ŠRÁMEK
Live DJ

Vstupné na mieste:
jednodňový 15,- €
dvojdňový 25,- €
študenti a seniori so zľavou 10,- € jednodňový a 2 dňový 18,- €

 

Deň otvorených pivníc 2015 (20.11.- 21.11. 2015) Malokarpatská vínna cesta: Bratislava - Rača - Trnava     GPS: N48°17'19'' E17°16'4''

Toto podujatie podporuje tradíciu konzumácie mladého vína  a vinohradníctva. Každoročne umožňuje nahliadnuť priamo do pivníc výrobcov vína.Tento rok sa v rámci Župnej jesene otvoria vinárstva Malokarpatskej vínnej cesty v dňoch 20. - 21. novembra 2015. Umožňuje milovníkom vína degustovať vína z celého malokarpatského regiónu priamo v prevádzkach, kde sa vyrába, rozprávať sa o víne s producentmi a spoznávať jeho tajomstvá. Podujatie sa významnou mierou podieľa na zvyšovaní kultúry podávania a pitia vína v malokarpatskom regióne.

Tradícia Dňa otvorených pivníc sa začala písať v roku 1999. V prvom ročníku sa do projektu zapojila necelých 20 subjektov v Pezinku a okolí a postupne sa rozšíril po celej trase Malokarpatskej vínnej cesty. Cena vstupenky je 50,- €, v cene vstupenky sú bonusy na nákup vína v celkovej hodnote 25,- €

 

Majstrovstvá Európy v cyklokrose (21.11.- 22.11. 2015) Trnava     GPS: N48°22'49'' E17°35'16''

Trnava sa cez víkend 21. a 22. novembra stane miestom konania európskeho šampionátu v cyklokrose v kategórii Masters. O tohtoročné tituly majstrov Európy medzi pretekármi staršími ako 30 rokov budú cyklisti bojovať v sobotu 21. novembra 2015 na Prednádraží. O deň neskôr sa na rovnakej trati uskutoční 11. kolo Slovenského pohára v cyklokrose, na ktorom môžu štartovať aj hobby cyklisti a detské kategórie.

Oproti predchádzajúcim cyklokrosovým podujatiam v Trnave vybrali organizátori novú trať a zo športoviska Slávia sa presúvajú na sídlisko Prednádražie, za staničný park, čiastočne pozdĺž ulice Čajkovského. Organizátori predpokladajú, že v Trnave sa zíde konkurencia približne 200 štartujúcich z viacerých krajín Európy. Viac informácií na webe www.masterschampionships.sk

 

Hody v Drietome (20.11.- 22.11. 2015) KD Drietoma, Rímsko-katolícky kostole v Drietome     GPS: N48°53'42'' E17°57'27''

Počas Hodového víkendu v Drietome si zatancujete s domácou dychovou hudbou, vypočujete koncertné piesne a deti poteší divadelná rozprávka.  

Hodový víkend sa začne už v piatok 20.11. o 20.00 hod. diskotékou s kapelou "Na kolená" v kultúrnom dome Drietoma.

V sobotu 21.11.2015 od 16.00 sa môžu všetky deti tešiť na divadelnú rozprávku "O psíčkovi a mačičke" v kultúrnom dome Drietoma, ktorá bude v réžii žilinského divadlo Kapor na scéne. Sobotný večer 21.11.2015 bude patriť hudobnej a tanečnej zábave s domácou dychovou hudbou Drietomanka, so začiatkom o 20.00 hod. v KD Drietoma. Trenčiansky spevácky zbor pod vedením Dr. Jozefa Vakoša, PhD. svojim koncertom (22.11.2015 o 16.00 hod.) v rímsko-katolíckom kostole Drietoma ukončí hodový víkend.

 

Filmová potulka mestom Žilina (22.11. 2015) Žilina     GPS: N49°13'30'' E18°44'33''

Obľúbené tematické prechádzky Žilinou pokračujú 22. novembra 2015 potulkou zameranou na filmovú históriu mesta - kde všade sa krútili filmové kotúče. Prvá filmová zastávka bude v budove Neologickej synagógy, v bývalom kine Centrum. Toto klasické kino premietalo kasové trháky vyše 20 rokov. Budova slúžila po vojne najskôr ako divadelná a koncertná sála, potom ako aula Vysokej škole dopravnej, neskôr, až do roku 2010, tam bolo kino. Málokto vie, že budova OTP banky Slovensko na Sládkovičovej ulici, bola pôvodne sídlom divadla a kina Omnium. Táto budova má bohatú históriu, taktiež v nej boli slávne Petrovského parné kúpele, kde si obyvatelia dopriali aj masáže či kadernícke služby.

Ďalšie „filmové premietanie“ bude v kine Úsvit. Bolo to druhé panoramatické kino v bývalom Stredoslovenskom kraji po Novej Dubnici. Sokolovňa mala na prízemí veľkú a malú sálu. Vo veľkej sále bolo od počiatku kino s kapacitou 486 divákov a sála slúžila aj ako telocvičňa. Premietalo sa z prvého poschodia, kde bol aj balkón.

V kine Úsvit bol snáď každý, ale premiéru prvého slovenského hraného filmu Jánošik v roku 1921, ktorý nakrútila americko-slovenská spoločnosť TATRA-film corporation z Chicaga, to nevidel každý. A práve tam, do budovy Domu umenia Fatra povedú naše kroky. Táto významná secesná pamiatka niesla meno GRAND BIO UNIVERSUM a premietali sa tam filmy až do roku 1983.

Filmy pre náročnejšieho diváka ponúkal aj filmový klub v Dome odborov. Spoločne si tak môžeme zaspomínať na filmy, ktoré sme videli, s kým sme tam boli a aká príjemná filmová atmosféra nás v týchto starých kinách obklopovala. Stretnutie účastníkov je v nedeľu 22. novembra 2015 o 15.00 hod. pri Turistickej informačnej kancelárii mesta Žilina na Hlinkovom námestí. Na potulku je potrebné sa vopred prihlásiť na doleuvedených kontaktoch

Cenník: 2 € / osoba, platba bude prebiehať pred prehliadkou priamo u sprievodcu

 

53. Grand Prix SNP (20.11.- 22.11. 2015) Banská Bystrica, Zimný štadión     GPS: N48°44'2'' E19°9'14''

20. a 22. novembra 2015 sa v Banskej Bystrici uskutočnia Medzinárodné preteky juniorov a žiakov v krasokorčuľovaní - 53. Grand Prix SNP.

Program:
piatok, 20. novembra 2015
12:00 - nádeje 7 ročné dievčatá
15:00 - nádeje 8 ročné dievčatá
18:00 - mladšie nádeje chlapci

sobota, 21. novembra 2015
08:00 - nádeje 9 ročné dievčatá
11:00 - nádeje 10 ročné dievčatá
14:00 - staršie nádeje chlapci
16:00 - staršie žiačky / žiaci (krátky program)
18:00 - juniorky / juniori (krátky program)

nedeľa, 22. novembra 2015
08:00 - mladšie žiačky / žiaci (voľná jazda)
11:00 - staršie žiačky / žiaci (voľná jazda)
15:00 - juniorky / juniori (voľná jazda)

 

Víkend atraktívneho divadla (18.11.- 22.11. 2015) Dom kultúry ŽSR, Sokolská 69, Zvolen     GPS: N48°34'37'' E19°8'23''

Festival Víkend atraktívneho divadla (27. ročník) sa uskutoční v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene od 18.-22. novembra 2015.

Prvý deň bude venovaný festivalu Dni tanca a spolu s predstavením banskobystrického Divadla Štúdia tanca ponúkne aj diskusiu o festivale. Diskutovať budú členovia súboru, ich šéfka Zuzana Ďuricová Hájková a bývalý šéf Baletu SND dnes šéf Baletu Národného divadla v Brne Mário Radačovský.

Ďalšie dni VADu prinesú očakávanú i prekvapujúcu ponuku v podobe tradičných divadelných súborov GUnaGU, SkRAT a STOKA. Po prvý raz sa na festivale predstaví špičkový pražský divadelný súbor Skutr dnes už slávneho režisérskeho dua Slováka Martina Kukučku a Pražana Lukáša Trpišovského. V predstavení „Bouře“ si v medzinárodnom obsadení zahrá aj slovenský herec Csongor Kassai. Z Brna príde po prvý raz Buranteatr s temnou baladou „Létající dítě“ nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga. Divadelné predstavenia doplní Celkom malé divadlo zo Starého Tekova s témou „Play Karenina“. Toto predstavenie bolo ocenené na festivale slovenských divadiel v Srbsku. Festival nezabudol ani na detského diváka – s hrou „Matrionisko“ príde DDS Zrkadlo z Kremnice.

VAD má aj bohatú ponuku čítačiek a diskusií. Predstavia sa spisovatelia Ivana Gibová, Michal Hvorecký a Samo Marec. Zakladateľ festivalu a žurnalista Boris Kršňák bude diskutovať na tému podpory kultúry v meste Trenčín s jeho primátorom Richardom Rybníčkom, ktorý si večer zabubnuje aj so skupinou Bez ladu a skladu. Téme priemernosti sa bude venovať diskusia so známym teológom, intelektuálom a žurnalistom Michalom Havranom. Výstava, ktorá bude v priestoroch DK ŽSR vo Zvolene počas celého festivalu je venovaná zakladateľom alternatívnej divadelnej scény v Československu Janovi Werichovi a Jiřímu Voskovcovi.

Vstupné: Vstupenky sú v predpredaji od začiatku októbra a cena permanentky na 8 divadelných predstavení, 7 koncertov, 3 čítačky a tri diskusie je 39 €.

 

Bohatstvo chudoby – FS Podpoľanec pozýva na veľkú slávnosť (20.11.- 21.11. 2015) Športová hala v Detve     GPS: N48°32'34'' E19°23'56''

Folklórny súbor Podpoľanec z Detvy oslavuje 40. výročie svojho založenia a preto vás pozýva v piatok 20. novembra 2015 na slávnostný program pod názvom Bohatstvo chudoby. V piatok 20. novembra 2015 o 19:30 h a v sobotu 21. novembra o 18:00 h sa slávnostný program pod názvom Bohatstvo chudoby uskutoční v športovej hale v Detve.

Súbor sa predstaví hlavne novou tanečnou a hudobno-speváckou tvorbou, ktorá bude obohatená vystúpením seniorov kedysi pôsobiacich v súbore. Sobotňajšia slávnosť bude po vystúpení pokračovať spoločnou recepciou pre bývalých a súčasných členov, hostí, reklamných partnerov, folkloristov a všetkých tých, ktorí chcú spolu s FS Podpoľanec osláviť jeho výročie.

 

ZDRUFF - festival horských filmov (20.11.- 21.11. 2015) Kino Tatra, Farbiarska ulica, Stará Ľubovňa (pri Centre voľného času)     GPS: N49°18'8'' E20°41'26''

Organizačný tím Horolezeckého klubu Vabec v spolupráci s Hory a mesto vás pozývajú na V. ročník ZDRUFF - festivalu horských filmov, ktorý sa uskutoční v Starej Ľubovni. 

 

Cena vstupenky: 

1 deň - 3 €

2 dni - 5 €

 

Hravenisko (21.11.- 22.11. 2015) ZŠ Jozefa Urbana Košice     GPS: N48°41'16'' E21°17'15''

V tomto roku sa môžete tešiť už na šiesty ročník Festivalu hier a zábavy pre deti a dospelých Hravenisko. Na všetkých čaká v priestoroch Základnej školy Jozefa Urbana na Jenisejskej ulici v Košiciach viac ako štyridsať miestností plných hier a hračiek.

Nájdete tu stavebnice, hracie konzoly, logické a vedecké hry a hračky, didaktické hračky, hlavolamy, modely na diaľkové ovládanie, kreatívne hračky, všetky druhy spoločenských hier, stolný hokej a futbal, klasické hry ako piškvorky, človečko, domino a ďalšie. Chýbať nebude obrí detský kútik s nafukovadlami, detský kútik s plastovými preliezkami a domčekmi, tvorivé dielne, maľovanie na tvár, rôzne interaktívne prezentácie a ďalšie aktivity. Pripravený bude aj pódiový program s minidiskotékami, divadielkami, tanečnýmmi a hudobnými vystúpeniami, či charitatívna tombola.

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
19. 11. 2015


comments powered by Disqus