Dnes je 25.06.2019

Kam cez víkend? Dobré jedlo a automobilové novinky

Kam cez víkend? Poteší dobré jedlo, ale aj zaujímavé automobilové novinky v Nitre.

Kam cez víkend? Dobré jedlo, ale aj automobilové novinky z Nitry, tento víkend bude naozaj zaujímavý a príjemný. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Autosalón Autoshow Nitra (11.10. - 14.10. 2018) Nitra     GPS: N48°18'31'' E18°6'10''

Horúce automobilové novinky z Paríža, 30 značiek, 45 noviniek, výstavné premiéry a zľavy, súťaže, top tuningové autá, kaskadéri, veterány, karavany, atrakcie pre deti a ešte oveľa viac Vám prináša najväčší motoristický sviatok jesene Autosalón Autoshow Nitra, sláviaci polokrúhle výročie. Toto nie je iba tradičný veľtrh. V nitrianskom Agrokomplexe aktívnu prehliadku a predaj automobilov spojili s veľkolepou šou, čím vytvorili najväčší „showroom“ na Slovensku.

V poradí 25. ročník prehliadky osobných, úžitkových a nákladných automobilov, dopravnej techniky, autopríslušenstva a servisnej i garážovej techniky sa bude konať od 11. do 14. októbra 2018 na Národnom výstavisku Agrokomplex v Nitre. Najväčšia a najkomplexnejšia automobilová výstava na Slovensku na ploche viac ako 37 000 m2 predstaví 242 vystavovateľov s celkovo 45 novinkami, kopou sprievodných podujatí, programom pre malých aj veľkých.

Pestrý sprievodný program bude, tak ako v minulých rokoch, na zvýšenie záujmu motoristickej verejnosti o návštevu výstavy, aj tento rok plný skvelých zážitkov. Pevné miesto si medzi fanúšikmi držia aj autá z kategórie veteránov. Autosalón Autoshow Nitra starý doslova ako republika prináša aj značky, ktoré nadšenci neuvidia ani v Paríži. Predstavia sa Opel, Volvo, Nissan, Mitsubishi, Volkswagen, Ford, Mazda a Jeep. Očakávané slovenské premiéry modelov priamo z francúzskeho výstaviska sú Škoda Kodiaq RS, Seat CUPRA Ateca, Hyundai i30 N-line, Toyota Camry a Corolla. Medzi nimi sa rozhodne nestratia ani novinky ako Opel Combo, Mitsubishi Space Star, Ford Focus, Kia Sportage či superluxusný karavan Morelo Palace 88. Z mnohých elektromobilov zaujmú Hyundai Kona electric a Jaguar I-Pace electric.

Ozajstnú automobilovú šou zabezpečia najlepší slovenskí drifteri a kaskadéri počas siedmeho ročníka akcie MotoTV Show. Okrem iných sa odprezentuje svojim vystúpením viacnásobný držiteľ Guinessových rekordov profi kaskadér na skútri Gunter Schachermayr z Rakúska. Adrián Husák sa pokúsi o zápis do Guinessovej knihy rekordov jazdou na štvorkolke priamo pred divákmi. Viac ako 100 najkrajších tuningových kúskov bude pútať pohľady na Tuning Show. Okrem tradičných sexi car wash, vystúpení rapperov, fotopáuz s hosteskami či rôznych súťaží celú akciu okorení zraz automobilových nadšencov a slovenské finále Car Fans Cup.

Nemôžu chýbať ani tradičné Majstrovstvá Slovenska hasičského a záchranného zboru SR vo vyslobodzovaní z havarovaných áut a veteránisti sa zas môžu tešiť na exhibičnú jazdu Citroen „kačíc“ aj s motívmi Hippies. V rámci najväčšej prehliadky vyše 100 historických vozidiel či motoriek sa predstavia aj špeciality rôznych oblastí. Zaujímavosťou budú závodné kúsky či všetky modifikácie Fiatu 850. Aj deti a školáci budú mať o zábavu postarané. Čaká ich detské dopravné ihrisko, motokáry, elektrické autíčka, skákacie hrady, fun a chill-out zóna, detské kútiky Siku World s autíčkami, kvízmi a súťažami či autodráha s profesionálnymi pretekárskymi autíčkami.

Nitra dá opäť možnosť pokochať sa množstvom špičkovo upravených automobilov. V pavilóne M4 prebehne ukončenie tuningovej sezóny s odovzdávaním cien Car Fans Cup, kde návštevníci spoznajú najkrajšie kúsky na Slovensku. Kaskadéri v spolupráci s MotoTV Show predvedú extrémne ukážky a diváci prežijú niekoľko neopakovateľných adrenalínových zážitkov, doplnených o tzv. drift show. Počas MotoTV Show sa predstaví viacero špičkových jazdcov. Jazdci budú rozdávať podpisy po každom vystúpení na špeciálnu edíciu plagátov pripravenú len pre túto akciu.

Súčasťou bude Fun zóna pre deti. V pavilónoch M5 a M1 budú hracie kútiky pre deti, kde môžu objavovať svet Siku World, zahrať sa s autíčkami, postaviť si vlastnú garáž a hlavne vyskúšajú si jedinečnú autodráhu Siku. Deti sa hravou formou naučia rozoznávať autá, dopravné značenie a technické riešenia v doprave. Návštevníci hracieho kútika si tiež môžu vytlačiť spomienkové fotografie. Výstavisko pod Zoborom sa tak stane svedkom naozaj výnimočných udalostí. Vystihujú celkovú dôležitosť výstavy Autosalón Autoshow Nitra z hľadiska pozitívneho vplyvu na slovenský automobilový trh. Všetkých návštevníkov čakajú naozaj hodnotné zážitky aj v podobe odborného sprievodného programu. O odbornú stránku výstavy sa postarajú konferencie Fleet Day, Truck & Business Day. V Nitre nezabudli ani na nežnejšie polovičky ľudstva. Odborníci prichádzajú s poradenstvom a prednáškami aj v prípade semináru o motorizme pre ženy s názvom Auto a Žena. Súčasťou programu bude súťaž v slalome žien na parkovisku. Svoj stánok tu bude mať aj Zelená Vlna. Vstupenky sú zlosovateľné a môžete hrať o hodnotné ceny. Hlavnou výhrou je nový Hyundai i20 do osobného vlastníctva. Ďalšími cenami sú požičovné luxusného karavanu na týždeň, 3-dňový wellness pobyt, balík produktov Dynamax či prémiové umytie auta od CARwellness.

Autosalón v Nitre, to nie sú len nové autá, ale aj prezentácia spoločností popredajnej starostlivosti. Pre odbornú verejnosť je zas pripravené stretnutie dodávateľov automobilového priemyslu aj konferencia pre servisnú a garážovú techniku. Nitriansky Autosalón Autoshow v Agrokomplexe bude opäť komplexným podujatím pre odborníkov aj široké masy. Počas neho sa celému Slovensku predstaví aktuálne to najlepšie a najzaujímavejšie z každej sféry motoristického sveta. Autosalón bude teda opäť priestorom na plnohodnotne využitý čas pre fanúšikov áut aj celé rodiny. Nenechajte si preto ujsť tento najvýznamnejší motoristický sviatok na Slovensku a príďte sa Nitry potešiť nablýskanými tátošmi a kopou ďalších atrakcií, rozhodne sa máte na čo tešiť.

 

Polievkový festival (13.10. 2018) Košice     GPS: N48°42'49'' E21°15'17''

Už siedmy rok budú košické Výmenníky variť Polievkový festival. A dobre ho navaria aj tentoraz. Príďte, zabavte sa, spoznajte svojich susedov a vychutnajte si Polievkáč! Všade samé polievky, komunity a samozrejme sprievodný program. Tucty súťažných tímov v metropole východu prostredníctvom polievky predstavia seba, svoju kultúru, komunitu a záujmy. Hlavným cieľom Polievkového festivalu je ukázať, aké rôznorodé sú Košice, a kto každý je jeho súčasťou. Hoci sa Polievkáč stal obľúbeným gastro zážitkom, jeho primárnym zámerom bolo a je, prehĺbiť vzájomnú toleranciu, rešpekt a úctu k inakostiam rôznych národností, skupín, komunít a jednotlivcov.

Festival sa koná vždy druhý októbrový víkend v areáli Kasární/Kulturparku. Je to tak aj tento rok, variť sa v Košiciach bude v sobotu 13. októbra. Polievkáč reprezentuje národnostnú a kultúrnu všehochuť, ktorú v Košiciach bez väčších problémov nájdete. Menšiny, či už vo väčšom alebo menšom zastúpení, predstavujú to najlepšie zo svojich kultúr, svoju kuchyňu, konkrétne polievku. Hlavnou myšlienkou festivalu je prezentovať a spoznávať košickú národnostnú a kultúrnu rozmanitosť, odstraňovať bariéry, ktoré vznikajú medzi ľuďmi rôznych skupín a etník, podporiť toleranciu a prispieť v meste k vzájomnému dialógu medzi majoritou a minoritou. Na čo všetko sa môžete tešiť? Bude sa jesť, tancovať aj súťažiť. Okrem jedla sa zástupcovia komunít a menšín odprezentujú aj oblečením, výzdobou, nápojmi, hrami, spevom či tancom, aby poukázali na rôznorodosť metropoly Košického kraja a vyzvali tak ľudí k tolerancii a vzájomnému dialógu. Poriadne sa oblečte a vychutnajte si degustáciu polievok nielen od profíkov, ale aj prihlásených komunít.

Polievkáči, teda súťažné tímy, budú rozdelení do dvoch skupín. Prvá skupina rôznorodých skupín a komuníti zo záujmových, národnostných a iných minorít, bude o priazeň návštevníkov súperiť v súťaži o Najlepšiu polievku festivalu a jedna z nich získa Zlatú lyžicu festivalu a stane sa celkovým víťazom festivalu. Druhá skupina bude pozostávať z profesionálov z oblasti gastronómie, ktorí festival a jeho základné myšlienky finančne podporujú. Lákavý program ponúknu od jednej drevené pódium Bieleho námestia Kulturparku, od druhej hlavné pódium a od pol tretej komunitné pódium v areáli Kulturparku. „Tanec s anjelmi“ predvedú Angel Dance School, svojimi popovými a rockovými skladbami vás naladí kapela Burning Love, G mini dance team odprezentuje deti tanečnej skupiny a zahrá acapella For You a Shamrock Redheads. Seniorské Jazerské mažoretky tromi choreografiami odpreprezentujú košickú mestskú časť Jazero, predvedú sa tanečníci Flek, šermom poteší Košický šermiarsky cech, deň brušným tancom ozvláštni orientálna tanečná skupina Jamila, ale predvedú ho aj Tarwen a Amulet, cvičiť sa bude power joga pre každého pod vedením lektorky Tatiany, horúcu španielsku choreografiu zatancuje tanečná skupina Mondo Bomba a dofrčí aj Zumba tím tanečnej školy La Dansa School.

Na Polievkovom festivale sa nezabúda ani na deti. Od 14:15 pre ne v nafukovacej bubline vo vonkajšom areáli Kulturparku pripravili pestrý detský program, preto nezabudnite svoje ratolesti teplo obliecť a hor sa za zábavou. Na detskom Polievkáči budú 3 tematické dielne. V tvorivých dielňach si deti s lektorkou Nikou vyrobia veselé varešky a s lektorkou Katkou zase kuchárske čapice. Na pamiatku si z hlinenej dielne deti spolu s lektorkou Silviou odnesú paradajky, hrášok, hrnček, vidličku alebo čokoľvek, čo im len napadne. Súčasťou programu bude aj voľná, interaktívna hra s Haligandou a maľovanie na tvár s Viktóriou a Veronikou.

Polievkový festival pokračuje vo svojej tradícii a ani tento rok nebude streetfoodovým festivalom. Prečo? Pretože jeho základnou myšlienkou je spoznať národy, kultúry, komunity, menšiny, ktoré sa chcú prezentovať pred celými Košicami a zaujať svojou výnimočnosťou, aktivitami, záujmami a hlavne polievkou. Tá totiž vystihuje ich príbeh, zvyky, korene či životný štýl. Zájdite do Kasární / Kulturparku ochutnať množstvo rôznych polievok. Pridajte sa k tisíckam Košičanov a ostatných návštevníkov a príďte sa pozrieť ako svoje gastronomické umenie odprezentujú zástupcovia komunít a menšín. Zistíte, ako chutia Košice.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
11. 10. 2018


comments powered by Disqus