Dnes je 18.08.2019

Kam cez víkend? Interbeauty a akrobacia na lyžiach

Kam cez víkend? Bratislava privíta veľtrh Interbeauty a tešiť sa môžete aj na akrobaciu na lyžiach.

Kam cez víkend? Krása, akrobacia, príroda. Toto a ešte viac príjemného môžete zažiť už tento víkend. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Interbeauty (8.2.- 9.2. 2019) Bratislava     GPS: N48°8'1'' E17°6'3''

Túžba páčiť sa je stará ako ľudstvo samo. Stopy po snahe dobre vyzerať dokazujú aj arecheologické vykopávky a krása je dôležitá dodnes. Jarná edícia veľtrhu kozmetiky na Slovensko prináša nový vietor do plachiet ženskej krásy. Interbeauty premení ženy na mladšie, krajšie a zdravšie. Dámy, ktorým nie je ľahostajný pohľad do zrkadla a zaujímajú sa o trendy v ženskej kráse, by nemali chýbať na 36. medzinárodnom veľtrhu kozmetiky Interbeauty v bratislavskej Inchebe. Prináša najnovšie trendy v líčení, manikúre, úprave vlasov a starostlivosti o celé telo, ktoré si možno vyskúšať priamo na mieste. Už 8. a 9. februára sa z vás môže stať celkom nová žena vďaka novým vlasom, make-upu, nechtom či kozmetickým vychytávkam.

Popri veľtrhu Interbeauty sa v Inchebe koná aj ďalšie zaujímavé podujatie. Budúce nevesty určite nevynechajú Svadobný veľtrh. Mnohých pánov tiež iste poteší ďalšia zaujímavá akcia - 15. ročník Majstrovstiev SR v maľovaní na telo Body Art, ktorý na veľtrh prinesie extravaganciu namaľovanú priamo na telá modeliek. Maľovať sa bude 8. februára na nahé ženské telá na tému „evolúcia“. Víťaz súťaže postúpi na majstrovstvá sveta World Bodypainting Championship, ktoré sa konajú počas World Bodypainting Festival-u v rakúskom Klagenfurte. Súťaž v účesovej tvorbe a v dekoratívnej kozmetike Interbeauty Trophy, v ktorej bude tento rok dominovať červená, sa tiež postará o množstvo inšpirácie v priamom prenose. Študenti aj dospelí súťažiaci z celého Slovenska si zmerajú sily v make-upe i v účesoch na rôzne témy. Historicky prvýkrát sa bude súťažiť aj v mikrobladingu a micropigmentácii obočia, na 1. medzinárodnú súťaž Micro Blading sa môžete tešiť 9. februára.

Medzi návštevníkmi medzinárodného veľtrhu kozmetiky Interbeauty vždy dominovali ženy. Blížiaca sa jarná edícia festivalu krásy v bratislavskej Inchebe má ambíciu pomer prítomných dám a pánov rozhýbať. Medzinárodný veľtrh kozmetiky Interbeauty tak bude patriť nielen dámam, ale aj pánom. Dnešní muži už potrebujú viac, 8. a najmä 9. februára si tak na svoje príde aj mužské pokolenie, a to nielen vďaka silnejúcemu kultu mužskej krásy. Kvalitná kozmetika, trendové zostrihy, moderné účesy, upravené fúzy či dokonale zastrihnuté brady už dávno nie sú medzi slovenskými pánmi výnimočné. Stále rastie počet mužov, ktorí v starostlivosti o svoju vizáž za nežnejšími polovičkami v ničom nezaostávajú. Jednoducho, potrebujú viac, aby sa vo svojej koži cítili naozaj dobre. Tomuto trendu zodpovedá aj rozrastajúca sa rodina pánskych kozmetických produktov a rôznych vychytávok. Renesanciu zažívajú britvy či štetky na holenie, hitom sa stáva aj starostlivosť o bradu - na pultoch obchodov sa už bežne stretneme so špeciálnym kondicionérom, voskom či olejom.

To všetko a ešte viac si môžu páni vyskúšať práve na veľtrhu v Bratislave a vďaka širokej palete značiek a produktov nájsť pre seba to pravé orechové. Po celú dobu trvania veľtrhu budú tiež pre mužov k dispozícii barberi, ktorí budú pre nich vytvárať nové a svieže zostrihy. Okrem toho môžu vyskúšať trichologickú diagnostiku, ktorá odhalí celkový zdravotný stav vlasov, ich hustotu či rýchlosť rastu. V expozícii značky MMG Freedom Barbers sa páni budú môcť dať upraviť za symbolické ceny, ktoré potom známi barberi darujú na dobročinné účely. Pre pánov je však určená aj prvá módna prehliadka pod touto značkou. Tá bude prezentáciou módnych značiek a vlasových strihov, ktoré budú rozdelené v troch hlavných témach: Street Style, Sport Style a Classy.

Medzinárodný veľtrh kozmetiky Interbeauty ponúkne svojim návštevníkom okrem aktuálnych noviniek na trhu aj bohatý sprievodný program. Na pódiu sa predstavia známe vizážistky a influencerky Lucia LUCID Sládečková a Zuzana Šutjaková, ktoré zmenia svoje modelky na nepoznanie. Na Interbeauty vás v Programovom centre a Súťažnom centre čaká jarná celoslovenská súťaž kaderníkov a vizážistov Interbeauty Trophy, 15. Majstrovstvá Slovenska v maľovaní na telo Body Art, 1. medzinárodná súťaž Micro Blading, ale aj vyhlásenie tém 13. ročníka súťaže Vizáž roka pre rok 2019. Na Interbeauty sa na jednom mieste stretnú najlepší vizážisti, aby tu odprezentovali najnovšie kozmetické novinky a aktuálne trendy v líčení či vo vlasovom stylingu. Dámy si budú môcť nové produkty priamo na mieste vyskúšať a zakúpiť si ich za zľavnené veľtržné ceny. Okrem toho ich tu čaká odborné poradenstvo a bezplatná úprava ich vzhľadu v podaní najlepších vizážistov, kaderníkov či manikérok. Stačí len prísť a nechať sa hýčkať.

 

Snežné psy (9.2.- 10.2. 2019) Tatranská Lomnica     GPS: N49°9'58'' E20°16'10''

Zoberte celú svoju rodinu a príďte si užiť dva dni plné súťaží, rozprávok, vystúpení psíkov, lavínových hier, či zažiť skvelú rodinnú lyžovačku na zjazdovkách strediska Tatranská Lomnica. Vyskúšajte tiež, aké je to odviezť sa na snežnom záprahu. Spríjemnite svojim najmenším ich víkend v prostredí zasneženého strediska Tatranskej Lomnice v spoločnosti najlepších priateľov človeka. Deti, ako správni objavitelia sa budú môcť zúčastniť expedičných výprav do ďalekých-neďalekých zákutí ľadovej krajiny. Počas soboty aj nedele je pre nich pripravená dobrodružná expedícia od póla k pólu, ktorá je plná zábavných úloh. Spoznajte tento netradičný šport, ale aj spôsob prepravy v krajinách tuhej zimy a nechajte sa vtiahnuť do atmosféry života na severnom póle.

V slovenských veľhorách aj tento rok venovali celý jeden víkend chlpatým miláčikom. Už po jubilejný desiaty raz sa na overenom mieste priamo pod rozprávkovým Lomnickým štítom uskutoční zábavná akcia, ktorá svoj domov našla na medzistanici Štart na svahu Čučoriedky západ. Pripravený je naozaj bohatý program s jedinečnou atmosférou chlpatých domácich maznákov. Eskimácky víkend zábavy pod Lomničákom značí aj dobrodružné výpravy pre deti. Tie sa môžu vybrať na expedičný pochod po stopách Inuitov, pôvodných obyvateľov arktických regiónov, alebo objavovať krásy severu a zdolať všetky nástrahy, ktoré tam na ne čakajú.

O zábavu naozaj nebude núdza. Počas víkendu čakajú na najmenších návštevníkov v horách skvelé snežné dobrodružstvá. Dve súťažné aktivity, počas ktorých sa deti nielen zabavia, spoznajú život na severnom póle, ale sa aj niečo nové naučia. Ako správni objavitelia sa zúčastnia expedičných výprav do ďalekých-neďalekých zákutí ľadovej krajiny. Počas soboty aj nedele je pre nich pripravená Cesta Inuitu a Expedícia Sever. Všetky deti sa môžu zapojiť do animácií a vydať sa tak na pochod za arktickým dobrodružstvom či objavovať krásy a zdolávať nástrahy severnej prírody. Netradičný zimný multižánrový festival pre rodiny s deťmi sa každoročne odohráva pri údolnej stanici lanovky v Tatranskej Lomnici, na medzistanici Štart a na svahu Čučoriedky západ. Multižánrový program býva ukážkou rýchlej jazdy mašérov s možnosťou zajazdiť si na snežných záprahoch zadarmo. Dajú sa tu vidieť desiatky severských psov plemien husky, malamut či samojed. Príďte a užite si 9. a 10. februára jedinečný zážitok na eskimáckom víkende zábavy pod Lomničákom. Aj tento rok sa v našich krásnych veľhorách máte na čo tešiť.

 

Majstrovstvá SR v akrobatickom lyžovaní (10.2. 2019) Donovaly     GPS: N48°52'21'' E19°13'35''

Druhé kolo tohtoročného Slovakia Freeski Cup-u v stredisku ParkSnow Donovaly v snowparku RidersPark bude mať špeciálnu príchuť. Pôjde totiž zároveň o Majstrovstvá Slovenskej republiky vo freestyle lyžovaní. S netradičným dew-tour formátom a kopcom adrenalínu.

Jib bude samostatne, skoky budú samostatne, rozhoduje súčet oboch sekcií. V slopestyle súťažia muži, ženy a tiež juniori narodení v rokoch 2000 - 2005. Donovalské Záhradište bude opäť raz miestom nadupanej akcie. Pretekov sa môže zúčastniť ktokoľvek, kto však chce zabojovať o majstrovský titul, musí sa zaregistrovať ako pretekár v SLA alebo vlastniť kód FIS. Majstrom Slovenska sa stáva pretekár s najvyšším skóre z pretekov Majstrovstiev Slovenskej republiky.

08:45 - 10:00 - registrácia jazdcov v „Race Office“

09:00 - 10:00 - tréning

09:45 - uzatvorenie registrácie

10:05 - 10:15 - stretnutie jazdcov

10:40 - 13:30 - kvalifikácia

14:00 - 15:00 - finále pretekov

15:15 - vyhlásenie výsledkov

Príďte si zmerať sily s ostatnými, alebo aspoň pozrieť majstrovstvo najlepších slovenských jazdcov. Možno vás to inšpiruje k účasti o majstrovský titul na budúci rok.

 

Koncerty v Tatranskom ľadovom dóme (25.11. 2018- 21.4. 2019) Vysoké Tatry     GPS: N49°9'31'' E20°13'30''

Vysokotatranský Hrebienok sa opäť premení na kráľovstvo ľadu, tentokrát už 23. novembra. Tatranský ľadový dóm sa opäť stane miestom rôznych koncertov, svadieb, návštev a jednoznačným hitom zimnej sezóny v Tatrách. Počas viacerých výnimočných nedieľ ponúkne Tatranský ľadový dóm vždy o pol štvrtej popoludní ešte jedinečnejší zážitok vďaka živým hudobným koncertom, ktoré potešia všetky romantické duše. Z prekrásneho zimného času si tak z ľadového dómu odnesiete nezabudnuteľnú spomienku.

- nedeľa 24. februára 2019

vystúpenie Chrámového zboru sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach pod vedením zbormajstra Viliama Gurbaľa

- Veľkonočná nedeľa 21. apríla 2019

záverečný koncert v Tatranskom dóme v podaní detského husľového orchestra Tereza a jej deti z Popradu

Ľadová bazilika bude aj tentoraz nevšedne krásnym lákadlom Vysokých Tatier. Ešte silnejšiu emóciu ponúka dóm, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom, ktorých bude počas zimnej sezóny hneď niekoľko. Príďte si preto vychutnať tento slovenský unikát a preneste sa na chvíľu do tatranskej ľadovej rozprávky. Nepremeškajte koncerty tejto sezóny v unikátnom ľadovom dóme na Hrebienku. Prežite krásny zimný čas v Tatrách a odneste si nezabudnuteľný zážitok z Tatranského ľadového dómu.

 

Večer v múzeu (2.1.- 6.3. 2019) Zuberec - Brestová     GPS: N49°15'36'' E19°39'44''

Nechajte sa uniesť podmanivým čarom zimného večera na dedine ako kedysi, pri svetle lampášov a s pestrým programom. Spojte potulky zimnou oravskou prírodou s jedinečným zážitkom tradičného vidieckeho zimného večera v zubereckom Múzeu oravskej dediny. Rozprávkovo pekné prostredie a magické zimné kulisy sľubujú jedinečný zážitok. Počas približne dvojhodinovej večernej prechádzky po oravskej dedine spoznáte tamojšiu atmosféru, čakajú na vás veselé príhody zo života Oravcov, posedenie pri oravskej ľudovej hudbe, oravské piesne i tance. Na zahriatie sa bude podávať medovina, čaj alebo horúca čokoláda.

Nesmierne obľúbenou súčasťou programu Múzea oravskej dediny v Zuberci je počas zimnej sezóny večerná prehliadka so zažatými lampášmi s humorným i vážnym sprievodným slovom, doplneným o melódie a piesne za sprievodu heligónky. Prehliadka sa končí v drevenom kostole svätej Alžbety Uhorskej, kde zaznejú krátke skladby na organe. Program potom pokračuje posedením pri ľudovej hudbe s ukážkami oravských piesní a tancov. V priebehu večera sa návštevníci majú možnosť zapojiť do jednoduchých tancov a piesní. Podáva sa medovina, deťom čokoláda a čaj. Večerná prehliadka s lampášmi a posedením pri ľudovej hudbe sa koná od 3. januára do 23. februára každú stredu, prípadne tiež vo štvrtok a v piatok s výnimkou Dňa svätého Valentína o 16:30 a od 2. do 9. marca rovnako v stredu, prípadne aj vo štvrtok a v piatok o 17:30. Prechádzku s lampášmi po múzeu bez problémov zvládnu aj deti v každom veku. Spolu potom môžete zahnať hlad teplými dobrotami pri ľudovej hudbe. Neváhajte a zažite čarovný večer v jednom z najkrajších múzeí na Slovensku. Príďte a vychutnajte si večernú atmosféru na starej oravskej dedine.

Počas večera v múzeu si v zimnej sezóne možno vychutnať atmosféru večera na starej oravskej dedine. Návštevníci prejdú dolnooravský aj hornooravský rínok a lazy počas jednej návštevy, nazrú do interiérov a poodhalia posvätné priestory domu. Spoznajú aj magické rituály predkov. Prehliadku múzea so zažatými lampášami a humorným i vážnym sprievodným slovom dopĺňajú melódie a piesne za zvukov heligónky. Prehliadka sa končí krátkymi organovými skladbami v drevenom kostole sv. Alžbety Uhorskej. Vo vianočnom období je program obohatený o vianočné vinše, zvyky a koledy, ba aj betlehemskú hru. Posedenie pri ľudovej hudbe predstavuje hudbu, piesne a tance z Oravy v podaní folklórneho kolektívu Brestová. V priebehu večera sa návštevníci môžu zapojiť do jednoduchých tancov a piesní. Podáva sa medovina, deťom čokoláda a čaj.

 

Fašiangy na Slovensku

Bujará zábava, fašiangové sprievody, uvoľnené spoločenské konvencie, bláznivé masky, vôňa zabíjačkových špecialít a smažených šišiek, sýte jedlá, sladké pokušenia a občas i voľnejšie mravy. Korene fašiangových zvykov siahajú do dávnej minulosti slovanských pohanských rituálov. Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti. Sú v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Zvyky a obrady fašiangového obdobia symbolizovali činnosti na zabezpečenie úrody a plodnosti. Slovo fašiang pochádza z nemeckého "vast-schane", čo značí niečo ako "posledný nápoj" alebo aj "výčap". Odkazuje sa tak na príchod pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Pôvodne boli Fašiangy známe ako mjasopust, ktorý označoval koniec jedenia mäsa pred pôstom. Významom i časovo sú tieto dva výrazy rovnocenné. Fašiangy boli a sú akýmsi veselým spojivom medzi vážnym časom Vianoc a vážnym obdobím predveľkonočným.

Fašiangy taktiež označovali obdobie, ktoré ukončovalo priadky a za ktorým nasledovalo tkanie. V tomto období sa uskutočňovala aj väčšina svadieb, odohrávali sa rôzne zabíjačky či tanečné zábavy a prebiehali rôzne iniciačné obrady. Do spoločnosti príjmali mládencov a dievčatá, učni sa po prejdení niekoľkými náročnými skúškami počas bohatých cechových zábav stávali tovarišmi, cechy volili nových cechmajstrov. Na dedinách usporiadavali mládežnícke zábavy, v mestách sa zas sprievody vyznačovali maskami či chodením na chodúľoch. Viactýždňový sviatok v minulosti začínal sviatkom Troch kráľov a končil o polnoci pred Popolcovou stredou. Toto obdobie predchádzalo štyridsiatim dňom pôstneho obdobia pred Veľkou nocou, kedy sa má upustiť od požívania mäsa. Preto fašiangy oficiálne považovali za sviatok jedla. Jediným a hlavným účelom bolo dosýta sa najesť. Až rituálny charakter malo vyprážané pečivo. Lahodné a sýte šišky, pampúšiky, guľky, fánky, chraple, grapne, kreple, fulanki, milostki či herouki tak rozvoniavali v každom regióne Slovenska. Bolo zvykom sa riadne najesť pred obdobím pôstu a tradovalo sa aj, že človek bude potom hladný po zvyšok roka. Typické boli aj obchôdzky v maskách, kde mládež získavala jedlo, z ktorého sa potom niečo spoločné urobilo. Každý jedol fašiangové šišky, veselo popíjal, spieval a tancoval pri hudbe.

Fašiangové zábavy trvali od nedele do utorka, niekde až do stredy. Svojským spôsobom dočasne rušia zavedené poriadky a normy. Fašiangy sa oslavovali hravosťou. Neboli žiadne predpisy, žiadne tresty, spytovanie svedomia, žiadne pôsty. Z komôr vtedy zmizlo veľa mäsa, veľa pitia. Ľudia si jednoducho túžili užiť. V tomto období sa odohrávalo veľa akcií a každú nedeľu sa konali tanečné zábavy alebo bály. Na fašiangový pondelok sa konal “mužský bál”, kam smeli len ženatí a vydaté. Ženy v rozpore s vtedajším tradičným životným štýlom poriadali počas fašiangov roztopašné ženské zábavy s množstvom alkoholu, tancami a sánkovačkami. Obyvatelia Slovenska si na bujaré fašiangové zábavy veľmi potrpeli, čo bývalo mnohokrát tŕňom v oku cirkvi. Vtedy však bývali fašiangy o dosť hlučnejšie a odviazanejšie ako dnes. Každý sa snažil užiť si fašiangové zábavy ako najlepšie vedel. Veselili sa bohatí i chudobní, páni aj sluhovia, majstri či tovariši.

Najmä dedinské tancovačky sa tešili veľkej obľube a preto niet divu, že všetci sa náramne radovali, keď fašiangy trvali čo najdlhšie. Naopak, krátke obdobie fašiangové bolo postrachom, čom hovorí i pranostika: „Krátke fašiangy – tuhá zima.“ Mimoriadne natešené boli mladé vydajachtivé devy, pretože časté veselice poskytovali veľa možností nájsť si a uloviť si toho „pravého“. Hovorievalo sa, že ak sú fašiangy dlhé, vydajú sa aj škaredé dievky.

Mládenci - fašiangovníci poobliekaní do masiek sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. K najstarším maskám patrili muži preoblečení za ženy, prespanky alebo Cigánky. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť, predovšetkým pálenky. K typickému pečivu “na ponúkanie” patrili smažené šišky, pampúšiky a fánky. Každá obec mala svoje tradičné vinšovačky a masky na dvore domu nikdy nezabudli domácich vyzvŕtať. Vyvrcholenie fašiangových sviatkov bolo vo fašiangový utorok, posledná muzika bola spojená s pochovávaním basy. Pri tomto symbolickom pohrebe miestni občania v prestrojení za farára, organistu a kostolníka uskutočnili obrad, pri ktorom bolo veľa plaču, smiechu a zábavy všetkých prítomných.

V mestách vychádzali z tradícií mestských stredovekých a renesančných slávností, ktoré mali svoje korene v starorímskych slávnostiach karnevalov. V čase fašiangov sa tu okrem tanečných zábav a plesov konali rôzne sprievody remeselníckych cechov, súťažné hry alebo prijímanie učňov za tovarišov, teda vlastne zábavy, ktorých hlavnými organizátormi boli tovariši. Tieto zábavy sa konali väčšinou v dome majstra, pretože sa tu vítali noví tovariši, ktorým takto bežne poskytovali krátkodobé ubytovanie. V tomto období sa zvykli stávať z učňov tovariši. Museli však uspieť v rôznych skúškach. Napríklad v Kežmarku bolo typické kúpanie v studenej a potom teplej vode, nosenie na žrdi alebo brvne. Keďže sa zábavy konali u majstrov, žiadna z ich dcér nesmela zostať na ocot. Niekde bolo známe trhanie husí, takzvaná husacia jazda, kde sa účastníci snažili získať strieborné lyžice alebo hodvábne šatky. Cieľom bolo odtrhnúť husi hlavu. Jednotlivé cechy konali sprievody a snažili sa o čo najväčšiu atraktívnosť. Napríklad mlynári behali na chodúľoch, debnári zas krútili nad hlavami obručami.

Po veselom fašiangovom období nastáva čas pôstu. Zábava mala ísť bokom, človek sa mal zahĺbiť do seba. Fašiangom končil tanec a tancovať sa smelo až zase v máji pri stavaní a váľaní májov a potom až neskoro cez jesenné obdobie. Na Popolcovú stredu na dedinách mládenci obradne ”pochovávali” basu, symbol dedinských tancovačiek. Symbolického, humorného pohrebu sa spravidla zúčastnila celá dedinská pospolitosť. Akt pochovania basy symbolizoval, že hudobné nástroje zmĺknu, zábava sa končí, nastáva obdobie pôstu a ľudia sa majú ponoriť viac do seba. V tento deň mali ženy viac dovolené, mali svoj sviatok, a aj preto túto stredu nazývali tiež Škaredá. Bol to čas, kedy ľudia už pojedli mäso z koncoročných a januárových zabíjačiek, a ešte neprišiel čas mláďat kôz či barančekov. Preto konzumovali väčšinou kaše, strukoviny, kyslú kapustu, múčne jedlá, pili bylinkové čaje a maximálne mali ryby, čiže vlastne jedlá pôstne. Organizmus sa tak prečistil a dosť si oddýchol pred blížiacou sa jarou, kedy sa príroda prebúdza do svojho nového životného cyklu.

Popolcová streda je pripomienkou ľudskej pominuteľnosti. Názov dňa pochádza zo zvyku páliť palmy či bahniatka z Kvetnej nedele z minulého roka. Takto získaný popol sa používa pri bohoslužbe Popolcovej stredy, kedy sú veriaci poznačení krížikom, popolom na čelo. Popolcovou stredou začína štyridsaťdňový pôst spolu so šiestimi nedeľami, ktoré sa doň nezapočítavajú. V období po popolcovej strede sa už neorganizujú žiadne zábavy a podľa kresťanských tradícií sa má vtedy človek fyzicky aj duševne pripraviť na Veľkú noc spájajúcu sa so vzkriesením Krista.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
07. 02. 2019


comments powered by Disqus