Dnes je 21.10.2018

Kam cez víkend? Mikulášske akcie a podujatia

Víkend bude príjemný Mikuláš zavíta medzi deti, no na svoje si prídu aj dospelí, ktorých poteší dobré jedlo.

Víkendové akcie a podujatia budú príjemné za zaujímavé. Mikuláš bude tešiť deti a dospelých zas poteší dobré jedlo. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. (Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk

 

Mikulášsky jarmok v Liptovskom Mikuláši (7.12.- 10.12. 2017) Liptovský Mikuláš     GPS: N49°5'0'' E19°36'45''

Ak niekam na Mikuláša, tak na jarmok do Mikuláša. Centrum Liptovského Mikuláša začiatkom decembra vždy ožíva tradičným kultúrnym podujatím spojeným s pestrým programom, jarmočným predajom a množstvom sprievodných akcií. Počas decembrového jarmoku venovanému Mikulášovi sa nadýchnete príjemnej predvianočnej atmosféry vďaka voňavému jedlu, tradičnému jarmočnému predaju a aj vďaka programu, ktorý aj tento rok bude opäť veľmi pestrý. Námestie osloboditeľov zaplní jarmočný tovar od výmyslu sveta, uhúri prezentácia tradičných ľudových remesiel Liptova a poteší kultúrny program so zvučnými menami regionálnej i slovenskej hudobnej scény.

7. december

10:00 - Tradičný jarmočný predaj 

8. december

15:00 - Freeze Dance Group

15:45 - DFS Ďumbier

16:30 - Otvorenie Mikulášskeho jarmoku 

17:15 - Škriatkovsky dobré Vianoce (interaktívna rozprávka nielen pre najmenších) 

18:15 - Otto Weiter a Andrea Fischer 

19:30 - Billy Talent

21:00 - Heľenine oči 

9. december

18:30 - Na skle maľované (muzikálový recitál piesní z legendárneho predstavenia v podaní divadla Drak)

20:00 - Close harmony friends (známe piesne v podaní vynikajúcej a´cappellovej formácie)

Sprievodný program začne už 3. decembra o 15:00 adventným koncertom "Keď sa advent rozhostí, chodia čudnie bytosti". Od 5. do 6. decembra môžete od 09:00 do 11:00 navštíviť Mikuláša v Mikulášskom domčeku na Námestí osloboditeľov. Od 7. do 9. decembra bude na tom istom námestí od deviatej dopoludnia otvorená Ulička remesiel s prezentáciou liptovských remeselníkov a ich tvorivosti. 7. decembra si v ZŠ Janka Kráľa o 09:00 môžete pozrieť Mikulášsky basketbalový turnaj O tortu primátora a 10. december ponúkne o štvrtej popoludní adventný koncert "Trblietanie". Príďte si na tohtoročný jarmok v Liptovskom Mikuláši naživo pozrieť výrobky šikovných rúk, ktoré majstri svojho remesla predvedú v remeselnej zóne. Príďte sa zabaviť a zamaškrtiť si. A určite sa príďte nadýchať liptovskej zimy a nasať predvianočnú atmosféru.

 

Rozprávkový advent na hrade Modrý Kameň (9.12. 2017) Modrý Kameň     GPS: N48°14'38'' E19°19'60''

V sobotu 9. decembra na hrade Modrý Kameň bude advent rozprávkový. Celý večer sa bude niesť v duchu čarokrásnych príbehov. Prídu anjel i čert aj detskí folkloristi. O tretej popoludní zaplní nádvorie krásny živý Betlehem. Po ňom navštívi náš hrad Mikuláš s anjelom a čertom, ktorý v kaplnke hradu všetkých oboznámi s legendou o svätom Mikulášovi. V rámci ich programu vystúpi aj detská folklórna skupina Pyrťan. Neskôr v hradnej kaplnke obdarujú deti. Čo by boli Vianoce bez Popolušky? Tá tunajšia príde na koňoch a priamo pred deťmi jej princ obuje črievičku. Krátke divadelné predstavenie sa odohrá na nádvorí hradu. Ešte nikdy ste nevideli Modrý Kameň tak, ako ho uvidíte v tento večer! Zmenia ho svetelné ilúzie tzv. „light mapping", ktorá na budovu premietnu fantastické divadlo. O piatej podvečer rozospieva hrad Martin Geišberg, ktorý rozprávky miluje a vie o nich aj spievať. Počas celého podujatia budete môcť nakuknúť do Vianočnej továrničky, kde vám elfovia – škriatkovia pomôžu vyrobiť vianočný baliaci papier a krabičky na darčeky. Samozrejme, nebude chýbať teplý čaj a niečo na zahryznutie.

 

Privítanie Mikuláša v Pohorelej (8.12. 2017) Pohorelá     GPS: N48°52'7'' E20°1'22''

Príďte privítať Mikuláša na pohorelské námestie, v rámci svojho horehronského výjazdu sem príde 8. decembra. Pripravený bude i mikulášsky punč a kapustnica. Mikuláša, pre ktorého už deti z Detského folklórneho súboru Mladosť pripravili pásmo ľudových piesní, si Obecný úrad v Pohorelej, PD Agropohorelá, ZŠ s MŠ Pohorelá, DFS Mladosť, MO MS Pohorelá a OZ OPORA Pohorelá uctia ako sa patrí - slávnostným rozsvietením vianočného stromčeka na námestí v Pohorelej.

 

Tajomstvo medovníkového srdca (7.11. 2017 - 9.4. 2018) Košice     GPS: N48°43'24'' E21°15'35''

Dom remesiel Východoslovenského múzea v Košiciach zasvätí svojich návštevníkov do tajov výroby obľúbeného symbolu Vianoc. Výstava v košickom Dome remesiel predstaví návštevníkom nielen históriu a osobnosti medovnikárstva, ale aj unikátnu medovnikársku dielňu Lefterovcov, jednej z posledných košických medovnikárskych rodín, ktorá spolupracovala s ďalšou významnou medovnikárskou rodinou Novellyovcov. Košická výstava je zároveň venovaná genéze a vývoju medovnikárskych foriem a medovníkov, ktoré v priebehu stáročí podliehali rôznym módnym trendom. Výstava v Košiciach prezentuje drevené historické formy z 18. a 19. storočia, plechové formy zo zbierok Východoslovenského múzea, medovníky, ktoré boli vytvorené na drevených formách, medovníky z plechových foriem a súčasné medovníčky z dielní šikovných medovnikárok.

 

Vianoce na dedine (10.12. 2017) Martin     GPS: N49°2'18'' E18°55'40''

Nechajte sa vtiahnuť do víru obyčají predvianočného a vianočného obdobia z čias našich predkov. V nedeľu 10. decembra budú znieť v Turci koledy a vinše sprevádzajúce posledné tohtoročné podujatie Múzea slovenskej dediny Slovenského národného múzea v Martine. Jahodnícke háje ožijú počas druhej decembrovej nedele tradíciami, ktoré sprevádzali našich predkov predvianočným i vianočným obdobím. Príde aj Mikuláš s anjelom a čertom, budú sa vyrábať vianočné ozdoby, piecť oblátky a zdobiť medovníky. Tradičný spôsob života ľudí na vidieku na rôzne spôsoby si môžete vychutnať skutočne dosýta. O pol jedenástej dopoludnia a o pol jednej popoludní sa predstaví Detský folklórny súbor Lysec z Belej-Dulíc s vianočnou hrou „Chodenie s hadom“. Vianočným dňom z oblasti dolného Liptova Vás prevedie Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian vo svojom programe „Od rána do večera na Štedrý deň“ so začiatkom o 11:00, 13:00 a ešte 14:30.

Atmosféru stridžích dní prvý raz pred obedom a druhý raz popoludní priblíži „Ondrejské čarovanie“ v podaní Folklórneho súboru Lysec z Belej-Dulíc. Nebudú chýbať ani obchôdzky Mikuláša s anjelom a čertom, Lucií či ondrejské veštenie. V tvorivej dielni si zas deti môžu vyrobiť vlastné ozdoby na stromček. Neodmysliteľnou súčasťou podujatia bude pečenie oblátok, zdobenie medovníkov, výroba a predaj vianočných ozdôb i ľudovo-umeleckých výrobkov. O tradičné špeciality bude obohatená aj ponuka krčmy z Oravskej Polhory. O pol druhej popoludní sa bude tiež konať rímskokatolícka bohoslužba v drevenom kostole z Rudna.

10:30 - vianočná hra Detského folklórneho súboru Lysec „Chodenie s hadom“

11:00 - „Od rána do večera na Štedrý deň“ s Folklórnym súborom Podšíp

11:30 - „Ondrejské čarovanie“ v podaní Folklórneho súboru Lysec

12:30 - vianočná hra Detského folklórneho súboru Lysec „Chodenie s hadom“

13:00 - „Od rána do večera na Štedrý deň“ s Folklórnym súborom Podšíp

13:30 - rímskokatolícka bohoslužba v kostole z Rudna

14:00 - „Ondrejské čarovanie“ v podaní Folklórneho súboru Lysec

14:30 - „Od rána do večera na Štedrý deň“ s Folklórnym súborom Podšíp

Príďte sa nakaziť vianočnou atmosférou na miesta kde nakrúcali slávnu Perinbabu, obľúbené Spievankovo alebo populárnu šou Zem spieva. Skanzen si však môžete v zime užiť aj viackrát. Vianoce na dedine sú síce posledným programovým podujatím v roku 2017, Múzeum slovenskej dediny však svoje brány nezatvára a aj počas zimnej sezóny je pre návštevníkov areál múzea s výnimkou pondelkov, sobôt a štátnych sviatkov otvorený.

 

500 rokov reformácie (1.1. 2017- 31.12. 2017) Slovensko     GPS: N48°8'55'' E17°6'28''

V tomto roku slávi približne 800 miliónov kresťanov na celom svete päťstoročné jubileum reformácie Martina Luthera. 31. októbra 1517 pribil podľa legendy tento nemecký augustiniánsky mních 95 téz reformy vtedajšej cirkvi na bránu zámockého kostola vo Wittenbergu. Reformácia sa rýchlo udomácnila i na území dnešného Slovenska a odvtedy výrazne vplývala na duchovný, kultúrny, národný a spoločenský život. 500 rokov reformácie sú však aj päťstoročnými dejinami ľudskej obrody a slobody. Vychádzajúc z myšlienok humanizmu 15.a 16.storočia mohla sa vyvinúť nielen reformácia Martina Luthera, ale aj myšlienky osvietenstva až po naše dnešné chápanie civilizácie a demokracie. Tento vývoj sa vzťahuje okrem spoločnosti a politiky aj na oblasť umenia.

Reformovaná kresťanská cirkev a Evanjelická cirkev augsburského vyznania majú za sebou necelých päť storočí trvajúcu púť. Zásluha spočíva v tom, že sa stali stúpencami Kalvínových a Lutherových myšlienok, ktoré iniciovali obnovu kresťanskej cirkvi. Reformačné snahy sa začali pred 500 rokmi vystúpením kňaza Martina Luthera proti predávaniu odpustkov dominikánskeho mnícha Jána Tetzela dňa 31. októbra 1517, keď Luther pribil na dvere chrámu vo Wittenbergu svojich 95 výpovedí proti odpustkom a ďalším cirkevným priestupkom. V Uhorsku sa tieto snahy preukázali koncom roka 1518 a rýchlo získali na popularite.

Evanjelici písali bohatú, pohnutú, ale úspešnú históriu. Dali Slovensku napríklad Štúra, Štefánika alebo Dubčeka, ale aj mnoho ďalších dejateľov, buditeľov či umelcov. Obetavým evanjelickým kňazom vďačia za vzdelanie celé generácie ľudí, nebojácnym evanjelickým národovcom za slovenský jazyk a všeobecne kultúrne a národné povedomie, uvedomelým evanjelickým zemanom zas všetci za všemožnú podporu. Z evanjelického prostredia vzišli osobnosti zvučných aj menej známych mien, ktoré formovali celé generácie obyvateľstva dnešného Slovenska. Boli medzi nimi významní básnici, divadelníci, herci, hudobníci, kňazi, lekári, maliari, novinári, osvetári, pedagógovia, politici, režiséri, skladatelia, speváci, spisovatelia, štátnici, vedci, vojaci aj vynálezcovia.

Matej Bel z Očovej, Ján Botto, Vladimír Clementis, Pavol Dobšinský, Ľubomír Feldek, Jaroslav Filip, Ján Francisci, Edita Gruberová, Maša Haľamová, Michal Miloslav Hodža, Milan Hodža, Matej Hrebenda, Jozef Miloslav Hurban, Svetozár Hurban-Vajanský, Pavol Országh Hviezdoslav, Ján Chalupka, Samo Chalupka, Dušan Jamrich, Ján Jesenius, Janko Jesenský, Dušan Jurkovič, Samuel Jurkovič, Anna Jurkovičová, Ján Kalinčiak, Milan Kňažko, Janko Kráľ, Ivan Krasko, Martin Kukučín, Karol Kuzmány, Milan Laluha, Milan Lasica, Ján Lehotský, Jozef Lettrich, Alexander Matuška, Elena Maróthy-Šoltésová, Ladislav Medňanský, Hana Meličková, Ladislav Nádaši-Jégé, Juraj Nvota, Štefan Osuský, Július Pántik, Kamil Peteraj, Ľudmila Podjavorinská, Stano Radič, Martin Rázus, Mária Rázusová-Martáková, Milan Rúfus, Vladimír Roy, Ján Simonides, Andrej Sládkovič, Božena Slančíková-Timrava, Aurel Stodola, Pavol Jozef Šafárik, August Horislav Škultéty, Dionýz Štúr, Karol Štúr, Martin Šútovec, Samo Tomášik, Dežo Ursiny, Jonáš Záborský, Hana Zelinová - tí všetci boli či sú evanjelici. Možno aj vy bývate na ulici pomenovanej po niekom z nich.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
07. 12. 2017


comments powered by Disqus