Dnes je 13.12.2019

Kam cez víkend? Noc múzeí a galérií na Slovensku

Kam cez víkend? Na Slovensku sa môžeme tešiť na noc múzeí a galérií.

Kam cez víkend? Noc múzeí a galérií sa už roky teší obľube po celom Slovensku. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Noc na Lomnickom štíte (1.1. - 31.12. 2019) Lomnický štít

So západom slnka, keď lanovka zvezie aj posledného návštevníka, zaplní Lomničák atmosféra určená denne len pre pár "vyvolených". Noc na vrchole Lomnického štítu je zážitok, o ktorom nestačí len počuť, to treba zažiť. Aspoň raz za život. Prežite noc na vrchole jedného z najvyšších tatranských štítov. Prežite noc v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe, priamo na Lomnickom štíte vo výške 2 634 m n. m. Vychutnajte si nádherné výhľady na končiare Vysokých Tatier a okolitú prírodu a hviezdami obsypanú nočnú oblohu akoby na dotyk vašich rúk. Doprajte si zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Len vy na vrchole tatranských štítov s celým svetom ako na dlani a absolútne ticho a pokoj prírody.

Objavte najkrajšie miesto na Slovensku, kde sa vrcholy tatranských štítov dotýkajú neba. Čaká na vás nekonečné množstvo úžasných výhľadov na každý kúsok slovenských veľhôr, absolútne ticho a čarovná atmosféra v najvyššie položenej izbe v strednej Európe. Všetkým milovníkom tatranských štítov a jedinečných zážitkov sú na Lomnickom štíte k dispozícií dve izby - comfort so samostatnou kúpeľnou a classic. Užite si pozorovanie hviezd pri fľaši vína, gurmánske hody pri sviečkach v najvyššie položenej kaviarni na Slovensku či chutné raňajky na Skalnatom plese po východe slnka. Doprajte sebe alebo svojim blízkym aspoň raz za život nespútaný zážitok prežiť nezabudnuteľnú noc na Lomničáku vo výške 2634 metrov nad morom.

 

Noc múzeí na Hrade Ľubovňa (18.5. 2019) Stará Ľubovňa     GPS: N49°18'51'' E20°41'50''

Na hrade je žena! Zaujímavé ženské postavy mali vo svojich rodoch Drugetovci, Horvátovci, Lubomirskí, Raisovci aj Zamojskí. Nočnými vstupmi v rámci Noci múzeí a galérií si chce Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni pripomenúť ženské príslušníčky šľachtických rodov, ktorým kedysi tunajší hrad patril. Príďte spoznať viac z ich života na hradnom panstve v Starej Ľubovni, jedinečnú možnosť oboznámiť sa s významnými ženami budete mať tretí sobotný májový večer.

Ženy od nepamäti tvorili súčasť histórie hradu Ľubovňa, hoci ich miesto v dejinách sa častokrát opomínalo. Dejiny hradu sa venovali predovšetkým mužom – majiteľom, správcom, potomkom, väzňom... I keď boli ženy všadeprítomné, ich prítomnosť väčšinou halilo rúško tajomstva. Bol to však osud, ktorý ich častokrát privial na hrad Ľubovňa. Aké teda boli osudové ženy hradu Ľubovňa? Využite možnosť spoznať ich a navštívte počas celoslovenskej Noci múzeí a galérií 18. mája slávny hrad nad Ľubovňou. V štyroch vstupoch vás čaká vás nočná prehliadka hradu Ľubovňa za sprievodu faklí a od desiatej večer koncert Maroša Banga aj ohňová šou na nádvorí v podaní šermiarskej skupiny Sarus z Prešova.

 

Noc múzeí a galérií (18.5. - 19.5. 2019) Slovensko

18. a 19. mája ostanú brány múzeí a galérií na celom Slovensku otvorené do neskorých hodín. Noc múzeí a galérií popri tom ponúkne bohatý sprievodný program. Noc múzeí a galérií je na Slovensku zviazaná so sviatkom múzejníkov na celom svete – s Medzinárodným dňom múzeí, keď múzejníci pripomínajú verejnosti, že sú tu preto, aby sme pamätali na bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva, jeho význam pre poznanie našej púte, po ktorej kráčame za poznaním, odkiaľ prichádzame, kto sme a kam smerujeme.

Celoeurópska noc pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo si v krátkom čase získala veľkú obľubu a každoročne priťahuje veľké množstvo návštevníkov. 15. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční v jeden deň na celom Slovensku - v sobotu 18. mája. Dvere múzeí a galérií zostanú otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili prehliadku expozícií.

Aktivity múzeí a galérií sú orientované najmä na rozšírenie tradičnej ponuky múzeí a na činnosti, ktoré po celý rok zostávajú pred verejnosťou ukryté. Prehliadka depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach od umeleckých až po prírodovedné, či nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov sú aktivity, ktoré pomôžu verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie chápať význam múzeí a galérií a ich úlohy pri záchrane, ochrane a sprístupňovaní kultúrneho dedičstva. Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam MDM si pred štrnástimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva založiť tradíciu Nuit européenne des musées. Európska noc múzeí prebieha pod patronátom Rady Európy.

Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu. Múzeá a galérie sa počas Noci múzeí a galérií orientujú na to, čo počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Cieľom tejto noci je rozšírenie tradičnej ponuky múzeí o činnosti inak ukryté pre zrakmi návštevníkov. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. Patria sem prehliadky depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach od umeleckých až po prírodovedné, ale aj nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách a galériách.

Tretiu májovú sobotu tak môžete urobiť napríklad v Banskej Bystrici, Bojniciach, Bratislave, Brezne, Častej, Dolnej Krupej, Dolnom Kubíne, Dunajskej Strede, Fiľakove, Galante, Hanušovciach nad Topľou, Košiciach, Kremnici, Leviciach, Levoči, Lučenci, Markušovciach, Martine, Modre, Modrom Kameni, Myjave, Nitre, Novej Bani, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Senici, Seredi, Skalici, Spišskej Novej Vsi, Strečne, Stropkove, Svidníku, Svätom Antone, Šali, Trnave či Tvrdošíne. Objavte v tento deň a najmä v túto noc poklady múzeí a galérií, ich programy, výstavy a rôzne podujatia. Historické aj moderné priestory desiatok múzeí, galérií, hradov, zámkov, palácov a iných pamiatok vám ukážu Slovensko a jeho kultúrne bohatstvo z netradičného uhla pohľadu.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách

-Miroslav Vavra-
16. 05. 2019


comments powered by Disqus