Dnes je 21.02.2019

Kam cez víkend? Tešiť sa môžete na dožinkové slávnosti

Kam cez víkend? Podujatia a akcie budú zaujímavé, tešiť sa môžete na dožinkové slávnosti.

Kam sa vybrať cez víkend? Tešiť sa môžete aj na dožinkové slávnosti a tešiť sa môžete aj na ďalšie akcie. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Dožinky v Turej Lúke (11.8.- 12.8. 2018) Gazdovský dvor Turá Lúka     GPS: N48°44'34'' E17°32'18''

Ukážky poľných prác bez použitia modernej techniky, poľovnícke gurmánske hody, výstava poľnohospodárskej techniky aj príjemný program na dotvorenie atmosféry. Tradičná dožinková slávnosť a poďakovanie za úrodu oživí areál Padelky v myjavskej mestskej časti Turá Lúka i tunajší Gazdovský dvor druhý augustový víkend. Bude sa kosiť, žať i mlátiť, zabávať, hodovať aj tancovať. Chýbať nebude viazanie a odovzdávanie dožinkových vencov, dožinkový sprievod Turou Lúkou či malý jarmok, oldomáš a zábava v Gazdovskom dvore. Celý sobotný program vhodne doplnia detské tvorivé dielne, ochutnávka regionálnych špecialít či jazdenie na koňoch. Na pódiu v Padelkoch vystúpia folklórne súbory. Dožinky v Turej Lúke ukončia v nedeľu služby Božie v evanjelickom kostole v Turej Lúke - dožinkovou krojovou slávnosťou s poďakovaním za žatvu.

Myjavsko žije tradíciami. Pevné miesto medzi miestnymi pravidelnými zaujímavými akciami s folklórnou tematikou majú tradičné Dožinky v myjavskej miestnej časti Turá Lúka. Augustové dožinkové slávnosti v oddychovom areáli Padelky si získali veľkú obľubu. Neobídu ani tunajší Gazdovský dvor. Ten je počas roka dejiskom niekoľkých podujatí tradičnej ľudovej kultúry, tým najväčším sú v letnom období práve Dožinky v Turej Lúke. Obnoveným pôvodných poľnohospodárskych prác si najlepšie uctíme našich predkov, pre ktorých žatva bola najvýznamnejšou udalosťou. V interaktívnom programe tradičnej ľudovej kultúry návštevníkov čakajú ukážky tradičný poľných prác tak, ako sa robili kedysi, súťaž v kosení, ukážky tradičných remesiel, poľovnícke špeciality, dožinkový sprievod či dožinková zábava.

Program členov Folklórnej skupiny Kýčer z Turej Lúky a Folklórneho súboru Kopa z Myjavy sa zameriava na revitalizáciu tradičnej poľnohospodárskej žatvy. V rámci kultúrnych pásiem, ktorými bude sobota 11. augusta pretkaná, sa návštevníkom predstavia Detský folklórny súbor Kopaničiarik z Myjavy a Folklórna skupina Lubená z Poluvsia. Na augustových turolúckych Dožinkoch sa predvedie aj Dychová hudba Myjavci, ktorá spríjemní jarmok s názornými ukážkami výroby a predajom ľudovoumeleckých výrobkov i ochutnávku jedál. Ako každý rok, i teraz bude možnosť ochutnať rôzne regionálne kulinárske špeciality. Sobotu uzavrie Dožinková zábava v Padelkoch a dožinkové posedenie v Gazdovskom dvore.

Sobota 11. augusta

10:00 - "Dožinkový jarmek" v Turej Lúke, koncert Dychovej hudby Myjavci

10:00 - činnosti pre deti v Padelkoch, výstava historických i súčasných poľnohospodárskych strojov

10:00 - ochutnávka tradičných jedál "Jak od babičky" v Turej Lúke

10:30 - ukážky tradičnej žatvy a mlatby "Kosí Jano, mláti Palo", súťaž v kosení v Padelkoch

11:00 - detské tvorivé dielne, gurmánske hody a ochutnávka poľovníckych špecialít v Padelkoch

12:15 - školička spevu a tanca "De sme žali, tu sme žali" v Padelkoch

13:00 - koštovka páleného, ochutnávka destilátov v Gazdovskom dvore

13:00 - odovzdanie ocenenia Centra tradičnej kultúry v Myjave za prínos v oblasti rozvoja tradičnej kultúry v Padelkoch

13:15 - folklórny program "Na poli vrtkí a v tanci hybkí" v Padelkoch

14:30 - príprava dožinkových vencov v Padelkoch

15:00 - dožinkový sprievod po Turej Lúke

15:30 - odovzdanie dožinkových vencov v Gazdovskom dvore

16:00 - tradičné pohostenie - oldomáš, zábava s folklórnymi kolektívmi pri tanečných hrách v Gazdovskom dvore

17:00 - dožinkové posedenie v Gazdovskom dvore s hudbou Folklórnej skupiny Lubená z Poluvsia

19:00 - dožinková zábava v Padelkoch s Ľudovou hudbou Šramel

Nedeľa 12. augusta

09:30 - služby Božie v Turej Lúke, dožinková krojová slávnosť s poďakovaním za žatvu

Všetko začne o desiatej dopoludnia Dožinkovým jarmokom a ochutnávkou tradičných jedál pri Gazdovskom dvore a zábavnými činnosťami pre deti v areáli Padelky. Malí návštevníci si tu budú môcť zajazdiť na koni, využiť tradičné detské ihrisko, ktoré poznajú aj hostia Medzinárodného folklórneho festivalu Myjava, zahrať sa so zvieratkami z minifarmy či pozrieť si výstavu historickej i súčasnej poľnohospodárskej techniky. O pol jedenástej sa na políčku v Padelkoch začnú ukážky tradičnej žatvy a mlatby v réžii miestnej Folklórnej skupiny Kýčer a Folklórneho súboru Kopa. Po nich bude nasledovať súťaž v kosení. Na kosenie obilia využijú kosy, kosáky a na mlátenie historickú mláťačku. Jej obsluhu predvedú folkloristi skupiny Kýčer. Pracovné postupy ručnej kosby obilia i jeho hrsťovania nielen predvedú, ale i naučia, zasa členovia súboru Kopa z Myjavy. Na zvýraznenie technického pokroku svoju techniku pri políčku predstaví mieste poľnohospodárske družstvo.

Od jedenástej dopoludnia budú pripravené detské tvorivé dielne a Gurmánske poľovnícke hody. Na 12:15 je naplánovaná školička spevu a tanca pod vedením Lenky Konečnej a Detského folklórneho súboru Kopaničiarik. Program s názvom "Na poli vrtkí a v tanci hybki" s Kopaničiarikom a Folklórnou skupinou Lubená z Poluvsia má rezervovaný čas 13:15 a po ňom už začnú folkloristi pripravovať dožinkové vence, s ktorými sa o tretej popoludní vyberú v sprievode cez Turú Lúku do Gazdovského dvora. Ten bude následne dejiskom tradičného pohostenia po žatve a dožinkového posedenia s Folklórnou skupinou Lubená. Celé dožinky v nedeľu 12. augusta ukončí v evanjelickom chráme Božom v Turej Lúke dožinková krojovaná slávnosť so začiatkom o pol desiatej dopoludnia. Za úrodu a úspešnú žatvu tu za všetkých poďakujú Folklórna skupina Kýčer z Turej Lúky a Ženský spevácky zbor z českej Velkej nad Veličkou.

 

My sme východ (7.7.- 1.9. 2018) Prešov, Humenné, Bardejov, Vranov nad Topľou, Michalovce, Veľký Šariš      GPS: N49°2'32'' E21°11'56''

Pivovar z Veľkého Šariša pri Prešove dáva iskru slovenskému folklóru a ten mu ju vracia späť. Keď sa na východe bavia, tak sa o tom dajú skladať piesne, tak si to poďte aj tento rok vyskúšať do piatich miest v Šariši a v Zemplíne. Projekt My sme východ už piaty rok prináša do centier východoslovenských miest sériu letných jednodňových festivalov My sme východ. Tentoraz zábave nebude konca-kraja v Bardejove, Humennom, Michalovciach, Prešove a Vranove nad Topľou. Všetkých čaká poriadne nadupaný program s rezkou muzičkou či súťažami ladenými na ľudovú nôtu.

Kto by sobotnú veselicu v jednom z piatich miest predtým nestihol, alebo ju chcel prežiť znova, má šancu aj prvý septembrový deň na úplný záver festivalovej šnúry priamo na Dni otvorených dverí v Pivovare Šariš vo Veľkom Šariši.

18. augusta Vranov nad Topľou, kde vystúpia Čeky Band, Heľenine oči, Šarišanci

25. augusta Michalovce, kde vystúpia Lukáš Admaec, Heľenine oči, Šoko

1. septembra Veľký Šariš, kde v Deň otvorených dverí vystúpia Katarína Knechtova, Lukáš Adamec, Peter Nagy či IMT Smile

Ľudové tradície a remeslá v ostatnom období zaznamenávajú veľký „comeback“. Pivo Šariš ako hrdý partner slovenského folklóru reaguje na tento trend a aj tento rok upevňuje pozíciu východniarskej muziky. Pre milovníkov zlatistého moku tak pivovar zo Šariša už tradične pripravil na leto celodennú zábavu s ľúbezným názvom My sme východ, plnú niekoľkohodinového hudobno-zábavného programu spojeného s rôznymi atrakciami s východoslovenskými prvkami.

O pravú východniarsku zábavu sa tento rok v júli a v auguste vždy od tretej popoludní do neskorého večera postarajú Čeky band, Lukáš Adamec či Katka Knechtová, do tanca zahrá aj obľúbená skupina Helenine oči či Šarišanci a vaše bránice potrápi stand-up komik Juraj Šoko Tabaček. Chýbať nebudú aj súťaže ladené na folklórnu nôtu, vyskúšať si tak môžete klobúkový tanec s krígľami či súťaž v zapínaní Jánošíkovho opasku.

Okrem obľúbených kapiel sa o skvelú zábavu postarajú aj srdcom východniari – hudobník Marián Čekovský a moderátor Milan Junior Zimnýkoval. Letný program vyvrcholí na začiatku septembra na obrovskej východniarskej párty priamo v pivovare Šariš. Počas Dňa otvorených dverí 1. septembra sa v pivovare Šariš od jedenástej dopoludnia môžete tešiť na Katarínu Knechtovú, Lukáša Adamca, Petra Nagyho, IMT Smile a ďalších hostí, ktorí sú na východe doma. Príďte sa do centier piatich miest východného Slovenska presvedčiť ako to vyzerá, keď sa východniari veselia. Obľúbené mestské festivaly vás nenechajú na pochybách čo je to pravá východniarska hrdosť, spolupatričnosť a zábava.

 

Rytieri na Devíne (5.5.- 1.9. 2018) hrad Devín     GPS: N48°10'34'' E16°58'48''

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel si ponížene dovoľuje pozvať ich urodzenosti na hrad Devín, aby videli nevídané, počuli nepočuté a zažili nezažité! Rok sa s rokom stretol a opäť nastal čas na sériu rytierskych dní na majestátnom hrade nad sútokom Moravy a Dunaja. Vždy v prvú sobotu v mesiaci tu od mája do septembra zažijete návrat v čase, znovuzrodenie rytierov a udatných bojovníkov.

Počas celého dňa sa môžete zabaviť pri rôznych kratochvíľach, vrátane streľby z luku, zrelaxovať v historickej mučiarni, povoziť svoje ratolesti na drevenom či živom koni, dokonca sa zapojiť do súťaže o rodinný lístok. Pripravené bude občerstvenie, ale i voňavá káva a čaj v historickej čajovni. Chýbať nebude ani množstvo remeselných stánkov. Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel prináša programy plné akcie, poučenia, vzrušenia i zábavy. Jednotlivé dni sa odohrávajú v rôznych historických obdobiach a ani tento rok nebude chýbať ich obľúbená renesančná či stredoveká verzia.

Každú celú hodinu je pripravený zaujímavý program, zasadený do daného obdobia, ktorý vás zavedie späť do čias dávno minulých. Uvidíte a zažijete šerm, divadlo, dobové tance, kúzelníka ale najmä hlavný popoludňajší program, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú rytieri so svojimi tátošmi.

RYTIERI NA DEVÍNE V ROKU 2018

sobota 1. septembra – obdobie renesancie

Pre obveselenie i občerstvenie je pre veľkých i malých návštevníkov pripravených mnoho zábavok a kratochvíľ - dobová strelnica, točenie na hrnčiarskom kruhu, jazda na živom, ale i na drevenom či železnom koni, mučiareň, remeselné stánky, nechýba ani občerstvenie či možnosť posedenia v orientálnej čajovni. Nechajte sa aspoň na chvíľu očariť atmosférou dôb minulých v podaní najstaršej šermiarskej skupiny na Slovensku. Vychutnajte si šermiarske umenie, rytierske turnaje či historické tance a spravte svoju sobotu skutočne výnimočnou.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
09. 08. 2018


comments powered by Disqus