Dnes je 27.03.2019

Kam cez víkend? Tešiť sa môžete na zaujímavé akcie a podujatia

Kam cez víkend? Najväčším lákadlom bude Noc múzeí a galérií, ktorá bude po celom Slovensku.

Kam cez víkend? Obľubená Noc múzeí a galérií poteší množstvo návštevníkov. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Noc múzeí a galérií (19.5. 2018) Slovensko

19. mája ostanú brány múzeí a galérií na celom Slovensku otvorené do neskorých hodín. Noc múzeí a galérií popri tom ponúkne bohatý sprievodný program. Noc múzeí a galérií je na Slovensku zviazaná so sviatkom múzejníkov na celom svete – s Medzinárodným dňom múzeí, keď múzejníci pripomínajú verejnosti, že sú tu preto, aby sme pamätali na bohatstvo nášho kultúrneho dedičstva, jeho význam pre poznanie našej púte, po ktorej kráčame za poznaním, odkiaľ prichádzame, kto sme a kam smerujeme.

Celoeurópska noc pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo si v krátkom čase získala veľkú obľubu a každoročne priťahuje veľké množstvo návštevníkov. 14. ročník Noci múzeí a galérií sa uskutoční v jeden deň na celom Slovensku - v sobotu 19. mája. Dvere múzeí a galérií zostanú otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili prehliadku expozícií. Aktivity múzeí a galérií sú orientované najmä na rozšírenie tradičnej ponuky múzeí a na činnosti, ktoré po celý rok zostávajú pred verejnosťou ukryté. Prehliadka depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach od umeleckých až po prírodovedné, či nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov sú aktivity, ktoré pomôžu verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie chápať význam múzeí a galérií a ich úlohy pri záchrane, ochrane a sprístupňovaní kultúrneho dedičstva.

Rozhodnutie o Medzinárodnom dní múzeí prijala generálna konferencia Medzinárodnej rady múzeí ICOM v Moskve v roku 1977. Rezolúciu o ustanovení 18. mája za Medzinárodný deň múzeí podporilo 108 národných komitétov. Podporiť význam MDM si pred štrnástimi rokmi dala za cieľ aj francúzska iniciatíva založiť tradíciu Nuit européenne des musées. Európska noc múzeí prebieha pod patronátom Rady Európy. Podujatie má v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

Múzeá a galérie sa počas Noci múzeí a galérií orientujú na to, čo počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté“ komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti. Cieľom tejto noci je rozšírenie tradičnej ponuky múzeí o činnosti inak ukryté pre zrakmi návštevníkov. Takto môže verejnosť preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne“. Patria sem prehliadky depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach od umeleckých až po prírodovedné, ale aj nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov. „Odkrývanie tajomstiev“ pomáha verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie pochopiť význam múzeí pri ochrane súčasti kultúrneho a prírodného dedičstva, uchovávaných v múzeách a galériách.

Tretiu májovú sobotu tak môžete urobiť napríklad v Banskej Bystrici, Bojniciach, Bratislave, Brezne, Častej, Dolnej Krupej, Dolnom Kubíne, Dunajskej Strede, Fiľakove, Galante, Hanušovciach nad Topľou, Košiciach, Kremnici, Leviciach, Levoči, Lučenci, Markušovciach, Martine, Modre, Modrom Kameni, Myjave, Nitre, Novej Bani, Nových Zámkoch, Poprade, Prešove, Rimavskej Sobote, Rožňave, Senici, Seredi, Skalici, Spišskej Novej Vsi, Strečne, Stropkove, Svidníku, Svätom Antone, Šali, Trnave či Tvrdošíne. Objavte v tento deň a najmä v túto noc poklady múzeí a galérií, ich programy, výstavy a rôzne podujatia. Historické aj moderné priestory desiatok múzeí, galérií, hradov, zámkov, palácov a iných pamiatok vám ukážu Slovensko a jeho kultúrne bohatstvo z netradičného uhla pohľadu.

 

Obliehanie Bratislavy Napoleonom (18.5.- 19.5. 2018) Bratislava    GPS: N48°8'6'' E17°6'34''

Bratislava bude opäť prežívať udalosti spred vyše 200 rokov. Dobový tábor a vojaci, historické delá a zbrane, vojenské kone, poľná nemocnica, remeselné stánky, množstvo sprievodných akcií a súťaží pre deti i dospelých – to všetko bude možné opäť vidieť a zažiť počas návratu do minulosti, ktorého cieľom je priblížiť bitku, v ktorej jeden z najväčších vojvodcov svetových dejín utrpel svoju prvú porážku. 209. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom si slovenská metropola pripomenie od 18. do 20. mája na autentickom mieste bojov z mája a júna roku 1809 v Sade Janka Kráľa. Aj keď francúzske jednotky na odchode vyhodili do vzduchu hrad Devín, ktorý je odvtedy ruinou, hrdý francúzsky cisár odišiel s dlhým nosom - ubránili sme sa.

Historické udalosti spred viac ako dvoch storočí, kedy bol vtedajší Prešporok ako hlavné mesto Uhorského kráľovstva priamo ohrozený vojskom francúzskeho cisára Napoleona I., priblížia ukážky bitevného stretu medzi francúzskou armádou, jej spojencami a rakúskou armádou. Vojenské tábory oboch armád sa opäť rozložia na petržalskom brehu Dunaja. Sad Janka Kráľa sa počas tretieho májového víkendu premení na historické dejisko bojov, kde sa v roku 1809 stretli napoleonské vojská s rakúsko-uhorskou armádou a zviedli tu kruté boje. Stovky nadšencov a dobrovoľníkov v dobových kostýmoch predvedú rekonštrukciu boja o Bratislavu. Návštevníci si môžu vyskúšať streľbu z historických zbraní a chýbať nebude ani delostrelecké ostreľovanie Prešporka z Tyršovho nábrežia.

V piatok sa v Sade Janka Kráľa začne budovať vojenský tábor a deň zavŕši večerné delostrelecké ostreľovanie na Tyršovom nábreží. Pochod vojsk francúzskej a rakúskej armády zo Sadu Janka Kráľa do centra Bratislavy na Hlavné a Primaciálne námestie odštartuje v sobotu o deviatej dopoludnia. Súčasťou budú aj ukážky vojenských šarvátok a cvičení oboch armád. Popoludní si v Sade Janka Kráľa organizátori prichystali ukážky vojenského výcviku, života oboch armád, prehliadky vojenského tábora a návštevníci si dokonca budú môcť vyskúšať aj streľbu z pušiek. Chýbať nebude ani formovanie jednotiek oboch armád, teda príprava na boj a ich pochod na bojové pole.

Vyvrcholením programu bude rekonštrukcia historickej bitky o Bratislavu z roku 1809, ktorá sa podvečer odohrá na improvizovanom bojisku v Sade Janka Kráľa. Príhovorom podujatie s podtitulom „Ubránili sme sa“ otvorí bratislavský župan. Večer bude program pokračovať formovaním delostreleckých jednotiek francúzskej armády a pochodom vojska zo Sadu Janka Kráľa na Tyršovo nábrežie k Mostu SNP, kde sa začne delostrelecké bombardovanie Bratislavy.

Piatok 18. mája

21:30 – 22:00 – delostrelecké ostreľovanie na Tyršovom nábreží

Sobota 19. mája

09:00 – 12:30 – pochod vojsk francúzskej a rakúskej armády zo Sadu Janka Kráľa na Hlavné a Primaciálne námestie

10:30 – príhovor primátora mesta, čestná salva

10:00 – 17:00 – Detské dobové hry v priestore za Auparkom

10:00 – 20:00 – stánky s ľudovým umením v priestoroch vojenského tábora 

11:00 – 20:00 – Slovenskí Gajdoši v priestoroch Auparku a vojenského tábora

14:00 – 15:00 – „Výcvik kavalérie – predstavenie na koňoch Štvanci“ na bojisku v Sade Janka Kráľa na lúke pri Leberfingeri

14:00 – 16:00 – sprístupnenie vojenského tábora v Sade Janka Kráľa verejnosti s ukážkami výcviku a života oboch armád

15:00 – 15:15 – pochod bubeníkov v Auparku s pozvánkou na bitku

16:30 – 16:45 – formovanie jednotiek oboch armád, príprava na boj a ich pochod na bojové pole v Sad Janka Kráľa

17:00 – 18:30 – príhovor predsedu Bratislavského samosprávneho kraja na bojisku v Sade Janka Kráľa s následnou rekonštrukcia bitky o Bratislavu z roku 1809

20:30 – 21:00 – formovanie delostreleckých jednotiek francúzskej Veľkej armády a pochod vojska zo Sadu Janka Kráľa na Tyršovo nábrežie

21:00 – 21:30 – tradičné delostrelecké bombardovanie Bratislavy na Tyršovom nábreží

Počas soboty budú v Sade Janka Kráľa a za nákupným centrom pripravené aj sprievodné podujatia pre deti, prezentácia dobového vojenského táborenia, ukážky dobového života a bojového výcviku, prezentácia dobových remesiel a ľudového umenia. Stánky s ľudovým umením ponúknu napríklad výrobky z dreva, kovu, keramiky, kože, ale aj vojačikov či medovinu. Návštevníkov organizátori ani tento rok neukrátia o dobovú a ľudovú hudbu, ktorú bude reprezentovať skupina Slovenskí Gajdoši.

Vychutnajte si tradičné historické podujatie venované výročiu vojnovej operácie francúzskych jednotiek a ich nemeckých spojencov proti hlavnému mestu Uhorského kráľovstva. Príďte sa pobaviť s dobovou slovenskou ľudovou hudbou, na ktorú sa dobre tancuje a zažite rekonštrukciu obliehania Bratislavy Napoleonom.

 

Noc na Lomnickom štíte (2.4. 2018 - 26.12. 2018) Lomnický štít    N49°11'43'' E20°12'53''

So západom slnka, keď lanovka zvezie aj posledného návštevníka, zaplní Lomničák atmosféra určená denne len pre pár "vyvolených". Noc na vrchole Lomnického štítu je zážitok, o ktorom nestačí len počuť, to treba zažiť. Aspoň raz za život. Prežite noc na vrchole jedného z najvyšších tatranských štítov. Prežite noc v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe, priamo na Lomnickom štíte vo výške 2 634 m n. m. Vychutnajte si nádherné výhľady na končiare Vysokých Tatier a okolitú prírodu a hviezdami obsypanú nočnú oblohu akoby na dotyk vašich rúk. Doprajte si zážitok, na ktorý nikdy nezabudnete. Len vy na vrchole tatranských štítov s celým svetom ako na dlani a absolútne ticho a pokoj prírody.

Objavte najkrajšie miesto na Slovensku, kde sa vrcholy tatranských štítov dotýkajú neba. Čaká na vás nekonečné množstvo úžasných výhľadov na každý kúsok slovenských veľhôr, absolútne ticho a čarovná atmosféra v najvyššie položenej izbe v strednej Európe. Všetkým milovníkom tatranských štítov a jedinečných zážitkov sú na Lomnickom štíte k dispozícií dve izby - comfort so samostatnou kúpeľnou a classic. Užite si pozorovanie hviezd pri fľaši vína, gurmánske hody pri sviečkach v najvyššie položenej kaviarni na Slovensku či chutné raňajky na Skalnatom plese po východe slnka. Doprajte sebe alebo svojim blízkym aspoň raz za život nespútaný zážitok prežiť nezabudnuteľnú noc na Lomničáku vo výške 2634 metrov nad morom.

 

Rytieri na Devíne (5.5.- 1.9. 2018) hrad Devín     GPS: N48°10'34'' E16°58'48''

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel si ponížene dovoľuje pozvať ich urodzenosti na hrad Devín, aby videli nevídané, počuli nepočuté a zažili nezažité! Rok sa s rokom stretol a opäť nastal čas na sériu rytierskych dní na majestátnom hrade nad sútokom Moravy a Dunaja. Vždy v prvú sobotu v mesiaci tu od mája do septembra zažijete návrat v čase, znovuzrodenie rytierov a udatných bojovníkov.

Počas celého dňa sa môžete zabaviť pri rôznych kratochvíľach, vrátane streľby z luku, zrelaxovať v historickej mučiarni, povoziť svoje ratolesti na drevenom či živom koni, dokonca sa zapojiť do súťaže o rodinný lístok. Pripravené bude občerstvenie, ale i voňavá káva a čaj v historickej čajovni. Chýbať nebude ani množstvo remeselných stánkov. Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel prináša programy plné akcie, poučenia, vzrušenia i zábavy. Jednotlivé dni sa odohrávajú v rôznych historických obdobiach a ani tento rok nebude chýbať ich obľúbená renesančná či stredoveká verzia.

Každú celú hodinu je pripravený zaujímavý program, zasadený do daného obdobia, ktorý vás zavedie späť do čias dávno minulých. Uvidíte a zažijete šerm, divadlo, dobové tance, kúzelníka ale najmä hlavný popoludňajší program, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú rytieri so svojimi tátošmi.

RYTIERI NA DEVÍNE V ROKU 2018

sobota 2. júna – obdobie stredoveku

sobota 7. júla – obdobie renesancie

sobota 4. augusta – obdobie stredoveku

sobota 1. septembra – obdobie renesancie

Pre obveselenie i občerstvenie je pre veľkých i malých návštevníkov pripravených mnoho zábavok a kratochvíľ - dobová strelnica, točenie na hrnčiarskom kruhu, jazda na živom, ale i na drevenom či železnom koni, mučiareň, remeselné stánky, nechýba ani občerstvenie či možnosť posedenia v orientálnej čajovni. Nechajte sa aspoň na chvíľu očariť atmosférou dôb minulých v podaní najstaršej šermiarskej skupiny na Slovensku. Vychutnajte si šermiarske umenie, rytierske turnaje či historické tance a spravte svoju sobotu skutočne výnimočnou.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
17. 05. 2018


comments powered by Disqus