Dnes je 26.05.2019

Kam cez víkend? Tradičné jarmoky a Dni Vianoc

Kam sa vybrať cez víkend? Slovenské mestá začínajú na svojich podujatiach žiť vianočnou atmosférou.

Kam cez víkend? V slovenských mestách to začína žiť tradíciami a vianočnou atmosférou. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Dni Vianoc v Inchebe (30.11.- 19.12. 2018) Bratislava     GPS: N48°7'60'' E17°6'0''

Chystáte sa nakupovať? Chcete sa vyhnúť preplneným obchodom pri nákupoch na poslednú chvíľu? Hľadáte niečo, čo v obchodných centrách nemajú? Chcete si oddýchnuť, zabaviť sa a vypnúť pri hrách? V tom prípade určite zamierte do bratislavskej Incheby na Dni Vianoc. Pod jednou strechou nájdete bohatú ponuku vianočných darčekov od vianočných dekorácií, hračiek a oblečenia cez sklo, bytové doplnky, zábavnú pyrotechniku, kozmetiku, kožušiny, šperky a bižutériu, spotrebný tovar, elektroniku, a mnoho ďalšieho.

Tisíce tipov na tradičné i originálne vianočné prekvapenia, sviatočná atmosféra, vôňa vareného vína a vianočných špecialít a k tomu fantastický predvianočný program pre deti i dospelých – to všetko do Incheby prinášajú Dni Vianoc. Už v prvý adventný víkend budete môcť v bratislavskej Inchebe zažiť nezabudnuteľnú vianočnú atmosféru. Tradičné Dni Vianoc, ktoré sa v priestoroch výstaviska konajú počas troch decembrových týždňov, prinesú aj tento rok množstvo tipov a nápadov, ktorými možno potešiť pod vianočným stromčekom svojich blízkych. Čarovná Incheba ponúkne desiatky stánkov nielen s vianočnými dekoráciami, ale aj tradičnejším sortimentom, napríklad doplnkami do domácností, hračkami či knižnými titulmi. K dispozícii budú aj stánky s občerstvením, a tak si budete môcť vychutnať dobré jedlo, punč či varené vínko. Program Dní Vianoc budú dopĺňať aj rôzne sprievodné akcie.

Počas predvianočného obdobia si návštevníci môžu v Inchebe na petržalskej strane Dunaja zaobstarať nielen vianočné ozboby, ale aj hračky, knihy, kozmetiku, šperky a bižutériu, oblečenie, elektroniku, doplnky do interiéru a mnoho ďalších zaujímavých drobností a vianočných darčekov pre svojich blízkych. O najlepšiu zábavu a oddych v predvianočnom období plnom zhonov sa počas víkendov postarajú zaujímavé predvianočné činnosti.  Dni Vianoc nelákajú len na bohatý sortiment, ale aj na zaujímavé víkendové aktivity, pri ktorých môžete vianočnú atmosféru nasávať so svojimi blízkymi. Prvé tri decembrové víkendy sa ponesú v znamení stále obľúbenejšieho ručne vyrobeného tovaru. V prvý decembrový víkend navyše Incheba hostí festival spoločenských hier HRAtislava. Budete môcť na vlastnej koži otestovať ktorúkoľvek zo stoviek hier, pričom s výberom a pravidlami vám pomôže skúsený personál. A možno práve tu sa zrodia prvé nápady na skvelé vianočné darčeky pre rodinu a priateľov.

Jednoducho, bratislavské Dni Vianoc v Inchebe sú pravým nákupným rajom a miestom, kde môžete načerpať inšpiráciu a kúpiť ten pravý darček pre vašich blízkych. Tradične štedré a veselé vianočné trhy s bohatým programom nájdete v Inchebe od 30. novembra až do 19. decembra.

 

Mikulášsky jarmok v Púchove (1.12. 2018) Púchov     GPS: N49°7'33'' E18°19'42''

Púchov je v širokom okolí známy organizovaním výročných jarmokov. Ľudia radi a zo zvyku vítajú jednotlivé ročné obdobia, jeseň nevynímajúc, návštevou kultúrnych podujatí. Platí to aj pre jarmoky, samozrejme aj pre ten Mikulášsky. Tento rok slávi polokrúhle jubileum. Prvá decembrová sobota už tradične v Púchove patrí Mikulášskemu jarmoku. Prichádza čas, kedy pešiu zónu ozdobí živý vianočný stromček, stánky s dobrým jedlom, medovinou, vareným vínom a grogom, vianočnými ozdobami či výrobkami šikovných rúk remeselníkov.

Chýbať nebude bohatý program, pravá predvianočná nálada a, samozrejme, prídu aj Mikuláš s čertom. Na pódiu sa v kultúrnej programovej skladbe opäť vystriedajú deti zo základných a materských škôl, ale aj z Centra voľného času a Základnej umeleckej školy či folkloristi miestneho Folklórneho súboru Váh.

10:00 - slávnostné otvorenie na pešej zóne a program púchovských materských a základných škôl, ZUŠ, CVČ Včielka a Folklórneho súboru Váh

15:00 - vianočný koncert Andrey Zimányiovej a Juraja Buriana

16:00 - tanečná interaktívna šou Crazy Chici & Friends so zvieratkami, vianočnými kamarátmi, Mikulášom, čertom i anjelom

17:00 - diskotéka s Mikulášom a rozsvietenie stromčeka

Príďte do metropoly Púchovskej doliny v sobotu 1. decembra po pätnásty raz okúsiť pravú mikulášsku náladu na už tradičný Mikulášsky jarmok.

 

Ondrejský jarmok (29.11.- 1.12. 2018) Brezno     GPS: N48°48'22'' E19°38'38''

Na prelome novembra a decembra bude v Brezne vládnuť pravá jarmočná atmosféra. Metropola Horehronia privíta približne 250 trhovníkov takmer z celého Slovenska, ale aj z Česka, Poľska i Maďarska. Prídu na tradičný, úctyhodný 530. Ondrejský jarmok - od štvrtka 29. novembra do soboty 1. decembra. Bude to jarmok ako sa patrí. Tí najmenší sa môžu tešiť na množstvo kolotočov a zábavných atrakcií a jedinečnú atmosféru jarmoku dotvorí aj tento rok známy Salaš Zbojská so svojimi špecialitami.

Tradícia jarmokov v Brezne siaha až do 15. storočia. Hoci dnes už má jarmok určite inú podobu ako kedysi, aj po stáročiach si zachoval neopakovateľnú atmosféru, o ktorú sa starajú najmä remeselníci a predávajúci z rôznych kútov Slovenska i zahraničia. Ponuka remeselných výrobkov býva vždy veľmi pestrá. Je preto vyhľadávanou atrakciou pre návštevníkov zo širokého okolia.

K Breznu a jeho historickému námestiu neodmysliteľne patrili trhy a výročné jarmoky. Vyznačovali sa osobitou atmosférou a množstvom obchodujúcich z mesta a širokého okolia. Trhové právo udelil mestu uhorská kráľ Matej Korvín už v roku 1488. Odvtedy sa každý rok v neskorú jeseň koná v Brezne tradičný Ondrejský jarmok, spočiatku známy ako výročný trh na sviatok svätého Andreja Apoštola, ktorý je dnes bohatý nielen na ľudové remeselnícke výrobky, ale aj na mnoho gurmánskych lahôdok - medovníky, cukrovinky, zabíjačkové špeciality či tradičný slovenský nápoj hriatô.

Námestie generála M. R. Štefánika na tri dni ožije lákavou atmosférou, ktorú vytvárajú remeselníci a ich jedinečné výrobky, čulý ruch, vôňa skvelého jedla, spojenie ľudí i hudby. Ondrejský jarmok v Brezne patrí jednoznačne medzi najväčšie udalosti mesta. Návštevníci sa nehrnú len zo samotného Brezna, ale aj zo širokého okolia. Tento jarmok patrí k posledným na Slovensku, a preto je oňho veľký záujem aj zo strany predajcov či remeselníkov. Príjemnú atmosféru dokreslí aj hudba. Od štvrtka do nedele jarmok ponúkne na tradičnom mieste aj zábavu na kolotočoch. Salaš Zbojská v Gazdovskom dvore pri kostole pripraví pravú horehronskú zabíjačku a pochváli sa výrobou zabíjačkových a ďalších špecialít, ktoré bude možné aj kúpiť.

Tieto a mnohé ďalšie dobroty určite zahrejú skrehnuté kosti, omastia bruchá a vyčarujú úsmev na perách všetkým, ktorí sem zavítajú. Keďže sa pomaly, ale isto, blížia Vianoce, na jarmoku nebudú chýbať ani krásne tradičné ale aj moderné vianočné ozdoby a rôzne zaujímavé a originálne darčeky pre blízkych.

 

Street Food Park (20.2.- 29.12. 2018) Bratislava     GPS: N48°8'41'' E17°6'41''

Už tretí rok sa môžete pred Starou tržnicou v bratislavskom Starom meste výborne najesť. Každý mesiac sa na štyri dni na námestí pred Starou tržnicou rozloží Street Food Park núkajúci možnosť pochutnať si v jedinečnej atmosfére na skvelom pouličnom jedle. Tešte sa na delikatesy od výmyslu sveta. Street Food Park prináša raz mesačne na námestie pred Starú tržnicu predajcov s kvalitným a nápaditým pouličným občerstvením. V príjemnej atmosfére a na stojáka si tak v spoločnosti priateľov, kolegov či známych môžete vychutnať obed, neskorý olovrant alebo sa posilniť pred večerným programom v meste.

Denne od poludnia do desiatej večer tu od stredy do soboty nájdete predajcov s burgermi, hot-dogmi, wrapmi, exotickou kuchyňou, slovenskými párancami, plnenými trdelníkmi, bezlepkovými jedlami, kávou, čokoládou, starotržničnou sódovkou, jablčným ciderom, vínami zo Svätého Jura a rôznymi ďalšími dobrotami. Street Food Park sa koná na námestí pred Starou tržnicou, počas zimného obdobia v jej interiéri.

Okrem chutného gastronomického výberu ponúka Street Food Park aj rôzne spestrenia - či už je to občasný hudobný program alebo aj fakt, že od novembra 2017 sa celý nesie v duchu filozofie minimálneho možného odpadu, čo znamená, že všetok odpad separujú a recyklujú. Street Food Park si váži prírodu, preto tu nájdete aj dve recyklačné stanice s brigádnikmi, ktorí vám vysvetlia a ukážu, ako triediť odpad do jednotlivých košov. Zároveň na servírovanie jedál používajú biodegradovateľné príbory a riad. Tu nenájdete žiadne plastové príbory. Pridajte sa k fanúšikom dobrého jedla! Pomôžete vrátiť námestíčku pred Starou tržnicou jeho pôvodný genius loci, podporíte miestnu gastronómiu a ešte sa aj výborne najete.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
29. 11. 2018


comments powered by Disqus