Dnes je 03.06.2020

Kam cez víkend? Vinobranie a chutné slivky

Kam sa vybrať cez víkend? Tradičné oberačkové slávnosti, ale aj Slivková paráda.

Kam cez víkend? Rozhodne by ste si nemali nechať ujsť tradičné vinobranie, no ak máte radi slivky, tak zájdite na Slivkovú parádu. Kde? Čítajte nás ďalej a zistíte. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Slivková paráda (15.9. 2018) Špania dolina     GPS: N48°48'27'' E19°8'2''

Slivky v rôznych podobách uvidíte, ovoniate a ochutnáte 15. septembra v Španej Doline. Práve v tejto čarokrásnej a starobylej baníckej obci zažijete varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ochutnávku rôznych dobrôt zo sliviek a so slivkami aj súťaž o tú naj slivovicu. Čaká vás deň plný zábavy pre deti aj dospelých.

Okrem toho sa na 5. ročníku chutného dňa môžete v Španej Doline tešiť na súťaž v jedení slivkových „gombovcov“, prehliadku Múzea medi, tvorivé dielne pre deti, výstavu a ukážky paličkovania špaňodolinskej čipky aj folklórne vystúpenia a zábavu pri ľudovej hudbe. Vyskúšajte si aj „kyšu“, varechu na miešanie sliviek, vyberte si svojho slivovicového favorita a nechajte sa očariť krásnymi výtvormi typickej a jedinečnej špaňodolinskej paličkovanej čipky. Pobavia vás ľudoví rozprávači „Kmotrovci“ z Folklórnej skupiny Bažalička Príbelce - Plachtince a dobrú náladu svojou ľudovou hudbou umocní Folklórna skupina Poničan z Poník. Zahanbiť sa isto-iste nedajú ani heligonkári a Mužská spevácka skupina Folklórneho súboru Vepor z Klenovca. To všetko pre vás pripravili občianske združenie Zvyky a tradície a obec Špania Dolina.

Príďte si do inšpiratívneho prostredia v lone očarujúcej prírody doslova a do písmena vychutnať všakovaké domáce špeciality zo sliviek. Určite poteší i možnosť degustovať a ohodnotiť tekutý produkt zo sliviek. Jednoducho, paráda.

 

Račianske vinobranie (14.9.- 15.9. 2018) Bratislava     GPS: N48°12'50'' E17°9'7''

Devín, Karlova Ves, Nové Mesto, Rača, Vajnory. Najznámejšie oberačkové slávnosti spomedzi bratislavských vinohradníckych častí bývajú už tradične v Rači ako súčasť Malokarpatského vinobrania, velebiaceho kvasiaci hroznový mušt. Počas troch dní na vás čaká skvelý program, rôzne výstavy a veľa športových podujatí. Práve v mestskej časti na severovýchode Bratislavy sa koná najväčšie tamojšie podujatie roka – Račianske vinobranie. Vlastnú verziu vinobrania s viacerými skvelými hudobnými ťahákmi tak po letných prázdninách ponúka aj táto bratislavská mestská časť. Tentoraz sa na ňom zabavíte od 14. do 16. septembra. Okrem osláv oberačky si môžete pozrieť množstvo výstav, ochutnať výborné račianske vínko či zašportovať si na rôznych športových turnajoch.

V septembri do Rače zavíta skupina Horkýže slíže, vystúpia tiež Lavagance, Para aj aj majster hip-hopu Majk Spirit. Medzi ďalšie kapely a interpretov budú patriť bývalé hviezdy speváckej súťaže Superstar Lukáš Adamec a Adam Ďurica, Lojzo, Senzus, Veronika Rabada, Detský folklórny súbor Vienok, Folklórne súbory Karpatskí valaškári a Kopaničiar, Ľudová hudba Picúchovci, Spevácky súbor Račan či Dychové hudby Račianka, Grinavanka a Lieskované. Roztancujú vás tiež DJ Julo alias Python a Milan Lieskovsky. V programe majú pevné miesto tiež súťaže Račianskeho vinohradníckeho spolku, dychová hudba, športové turnaje, rozličné expozície, rôzne spomienkové predmety, stánkový predaj, kolotoče pre deti, alegorický sprievod, ochutnávka vín a muštu a množstvo iných atrakcií. Skrátka a dobre, čaká vás veľa zábavy, športu a hudby. Spomínané kapely a hlavný program budú doma na pódiu v amfiteátri v Knižkovej doline, na Vinobraní sa však zabavíte na rôznych miestach v Rači – komerčné pódium s bohatým programom na kruhovom objazde na námestí Andreja Hlinku, tradičné kolotoče pre deti, stánky na Alstrovej a Detvianskej ulici, program pred a v Nemeckom kultúrnom dome, Miestnom úrade, párty stane na Detvianskej ulici, v záhrade Obecného domu, v Červenej lisovni a vlastne po celej Rači. Račianski vinári čakajú na návštevníkov na tradičnom mieste, na križovatke ulíc Alstrova a Jurkovičova. V Račianskom chotári svoje vína ponúknu Ivan Holík, Rudolf Rakyta, František Krajčirovič a Miloš Máťuš.

Mestská časť sa spolu s miestnymi spolkami a organizáciami prezentuje na vinobraní v stane „Račiansky chotár“, kde si môžu návštevníci pochutiť na tradičných račianskych špecialitách, degustovať kvalitné račianske vínka, či oddýchnuť pri ľudovej hudbe. Frankovku, ale aj množstvo ďalších kvalitných vín si môžu návštevníci vychutnať na degustáciách aj v Družstevnom dome Račan na Detvianskej ulici 3. Pre návštevníkov je pripravené aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí, ako napríklad ukážky lisovania hrozna, či ochutnávka muštu pred Nemeckým kultúrnym domom či súťaže a žrebovanie o atraktívne ceny.

Vernisáže a výstavy vybraných umelcov sa konajú v budove Miestneho úradu a v Nemeckom kultúrnom dome. Vernisáže výstav obrazov Ladislava Olexu „Príbehy a premeny“ a výstavy obrazov Hanna Kuta z Poľska sa budú konať na Miestnom úrade, vernisáž výstavy obrazov a sôch Alexandry Hudecovej a Františka Bohunického „Červenám sa“ zas v Nemeckom kultúrnom dome. Výstavu obrazov Klubu umelcov Rače uvidíte pri návšteve jeho vinárne a výstavu chutného ovocia a zeleniny miestnych pestovateľov a záhradkárov môžete zhliadnuť v Knižkovej doline. Tvorbou šikovných žien z Klubu paličkovanej čipky sa spolu s ukážkami prác, rôznych postupov a techník Patchworkárskeho cechu spojených s predajom patchworkových výrobkov môžete pokochať v Nemeckom kultúrnom dome. Počas vinobrania sú prístupné aj stále expozície Račianskej izby miestnej organizácie Matice Slovenskej v Obecnom dome a pamätnej siene gen. M. R. Štefánika v Hasičskom dome.

Najzaujímavejšími časťami programu trvajúceho od štvrtka do nedele budú sobotný alegorický sprievod od Družstevného domu Račan po amfiteáter v Knižkovej doline, ktorý sa pohne o 14:30, vyhodnotenie súťaže o najväčší a najkrajší a najväčší strapec muštových a stolových odrôd hrozna a súťaže o najlepší burčiak o 15:30 alebo aj ukážka lisovania hrozna v réžii Račianskeho vinohradníckeho spolku od 15:45. Po nich už dostanú priestor folklór, etno, pop, rock aj disko. Žiadne vinobranie v Rači sa nezaobíde bez pravého kvalitného račianskeho burčiaku a muštu, ktoré si návštevníci môžu dopriať v „Burčiakovej uličke“, alebo vo viacerých stánkoch pred Nemeckým kultúrnym domom. Počas vinobrania sú v Rači vytvorené nové uličky, ktorých samotné názvy v návštevníkoch evokujú aj ich zameranie. Tak ako na burčiak a vínko je určená „Burčiaková ulička“, tak „Produktová ulička“ ponúka priestor na prezentáciu firiem, pôsobiacich na území Rače. Hlad a smäd si návštevníci môžu zahnať v „Gastro uličkách“ na Detvianskej a Alstrovej ulici. „Remeselnícka ulička“ na Knižkovej ulici je vždy pastvou pre oči. Šikovné ruky remeselníkov v nej prezentujú a tvoria tradičné remeselnícke a ľudovoumelecké výrobky a upomienkové predmety z dreva, kože a prútia.

Stánky majú v ponuke aj tradičné račianske špeciality, kvalitný burčiak, víno, štrúdle, cukrovinky, medovníky, cigánsku, klobásky lokše, zemiakové placky, domáce chipsy, pečené gaštany, či hračky a čakajú na svojich zákazníkov od piatku až do nedele večera. Trasa vinobrania s rozmiestnenými stánkami vedie uličkami od Nemeckého kultúrneho domu, cez Barónku, Alstrovu ulicu, Knižkovu dolinu a Jurkovičovu ulicu na Detviansku a časť Rustaveliho ulice. Pre rodiny s deťmi a seniorov sú k dispozícii viaceré oddychové zóny. Detský svet nájdete na námestí Andreja Hlinku, zázemie zas v Obecnom dome na Alstrovej 249. Ďalšia oddychová zóna nájde priestor aj pred Nemeckým kultúrnym domom. Kolotoče – neodmysliteľná súčasť vinobrania sú umiestnené na Rustaveliho ulici. Čaká vás aj športové vyžitie v podobe medzinárodného turnaja predprípraviek vo futbale Memoriál Miloša Sedramača, súťaže v karate Račiansky strapec, Družobného šachového turnaja, pretekov Slovenského pohára BMX i Račianskeho pohára BMX, XVI. ročník Vinobraneckého volejbalového turnaja dievčat a chlapcov prípravky, futbalové stretnutie 3. Ligy FK Rača – FC Malacky aj futbalové stretnutie 5. Ligy ŠK Krasňany – MŠK Kráľová pri Senci.

Druhý septembrový víkend bude v Rači patriť oberačkovým slávnostiam. Nechajte sa zlákať množstvom rôznorodej zábavy, vynikajúceho jedla a kvalitného pitia v podobe originálnych račianskych vín a poctivo dorobených burčiakov. Príďte okoštovať majstrovstvo račianskych vinárov!

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
13. 09. 2018


comments powered by Disqus