Dnes je 03.06.2020

Kam cez víkend? Zaujímavý divadelný festival

Kam cez víkend? Zaujímavé akcie a podujatia ozvláštni divadelný festival.

Kam cez víkend? Tešiť sa môžete na zaujímavé akcie a podujatia a divadelný festival. Viete o nejakom zaujímavom víkendovom podujatí, alebo ho priamo organizujete? Chcete dať o ňom vedieť? Napíšte nám o ňom na náš e-mail info@napisali.sk. V správe uveďte názov podujata, dátumy, čas a miesto konania a nezabudnite pridať aj krátky popis. Tie najzaujímavejšie budú uverejnené. Napísali.sk si vyhradzuje právo vybrať podujatia, ktoré budú uverejnené na stránkach www.napisali.sk.

 

Ozveny staroslovienčiny pod Kráľovou hoľou (13.7.- 15.7. 2018) Telgárt     GPS: N48°51'6'' E20°11'18''

Pod Kráľovou hoľou, neďaleko prameňa Hrona, sa opäť rozozvučia piesne. Nevšedný zážitok sľubuje trojdňový folklórny festival viachlasného chrámového a ľudového spevu, ktorý sa od 13. do 15. júla koná už po 24. raz. Na Horehroní znova raz vynesú staroslovienske piesne z kostola na javisko, ba i do prírody. Piesne, čo zaujmú svojou nevšednosťou, sugestívnosťou a ojedinelou krásou. Festival viachlasného chrámového a ľudového spevu sa zameriava na vyhľadávanie a udržiavanie originálnych štýlov viachlasného spevu v rôznych oblastiach Slovenska a východnej Európy. Ekumenický festival ľudového a chrámového spevu je pozvánkou do rázovitej obce Telgárt.

Podujatie začína stretnutím pri obecnom úrade, odkiaľ sa hostia vydajú na výstup na Kráľovu hoľu. Ich cesta povedie popri prameni Hrona, kde sa všetci slávnostne privítajú a posilnia malým občerstvením. Od prameňa Hrona sa program presunie na Kráľovu hoľu. Zo skaly najvyššieho miesta sa tak opäť presne na poludnie ponesie spoločne zaspievaná hymnickú pieseň Na Kráľovej holi. Spevy ženských a mužských zborov nebudú návštevníkov tešiť iba vo voľnej prírode, ale aj v telgártskom gréckokatolíckom kostole, kam sa súbory a návštevníci presunú popoludní a tiež v miestnom kultúrnom dome, kde program pokračuje večer zborovými spevmi s ľudovou tematikou.

Počas troch dní sa v bohatom folklórnom programe tento rok z domácich postupne predstavia súbory Mladosť z Banskej Bystrice, Rešovčan z Rešova, Vorodaj z Veľkého Lipníka, Parchovianka z Parchovian, Hojana z Banskej Bystrice, Vernár z Vernára, Telgárt z Telgártu a zmiešaný Slovenský kresťanský spevácky zbor Krédo-Viruju z Telgártu. Svoje umenie predvedú tiež zahraničné spevácke skupiny Mnoho rokov z ukrajinského Kyjeva, Poľana z Brna s ľudovou hudbou, Mlodzi Krebane z poľského mesta Brusy a Mužský zbor "Svätý Ján Damašský" z Nového Sadu v srbskej Vojvodine. Do tohtoročného sprievodného programu patrí výstava Moje korene, prezentujúca obrazy Moniky Vozárovej, ktorú nájdete v kultúrnom dome v Telgárte.

Piatok 13. júla

18:10 - Ozveny spoza hraníc - koncert speváckych skupín na Folklórnom festivale na Bielych Handľoch v amfoteátri v Braväcove

Sobota 14. júla

08:00 - Cesta za ozvenou - zraz záujemcov pri OcÚ v Telgárte a peší výstup na Kráľovu hoľu

09:30 - Stretnutie pri prameni Hrona - privítanie účastníkov festivalu pri prameni Hrona

12:00 - Ozveny z Kráľovej hole - spoločný spev účastníkov a hostí Ozvien na Kráľovej holi

15:00 - Spevy chrámov - prehliadka chrámových spevov v gréckokatolíckom kostole v Telgárte

18:15 - Spevy byzantského obradu s Mužským speváckym zborom Svätý Ján Damašský zo srbskovojvodinského Nového Sadu

19:00 - Ozveny života - program speváckych skupín v kultúrnom dome v Telgárte

20:30 - Mladosť - program Folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice v kultúrnom dome v Telgárte

22:00 - Tanečný dom a zábava - s Martinom Urbanom a Ľudovou hudbou Pokošovci v kultúrnom dome v Telgárte

Nedeľa 15. júla

10:00 Svätá liturgia v staroslovienskom jazyku v gréckokatolíckom kostole v Telgárte

Vrhnite aj vy obdivné pohľady na Kráľovu hoľu, piesňami a legendami opradený symbol Horehronia. Pre návštevníkov i účastníkov Ozvien je to nezabudnuteľný zážitok umocnený pohľadom na Vysoké Tatry a celé, šíre okolie, kam len dokáže oko človeka dovidieť. Prežiť neopakovateľnú atmosféru tohto jedinečného okamihu sa jednoducho oplatí.

 

Benátska noc (14.7. 2018) Štrbské Pleso     GPS: N49°7'18'' E20°3'27''

Do Benátok netreba chodiť ďaleko. Romantické člnkovanie na Štrbskom Plese, jemné tóny harfy a živé zrkadlové sochy. Večer, čo spríjemní kultúrny program, kulinárske ochutnávky a degustácie vín. Prosto, Benátky v Tatrách. Počas víkendu plného neopakovateľnej atmosféry umenia, športu, zábavy a oddychu na Štrbskom Plese sa môžete tešiť aj na originálne člnkovanie na hladine plesa. Na benátsku sa premení noc 14. júla.

Štrbské Pleso s okolím sa v podvečernej letnej atmosfére s nádychom karnevalu premení na romantické Benátky. O nevšedný zážitok sa postará množstvo masiek, sklenené postavy, vystúpenie umelcov spolu so živými zrkadlovými sochami a vyše dvadsať hercov oblečených v dobových kostýmoch. Pravá benátska atmosféra zavládne pri plese i na ňom už po jubilejný piaty raz. Tešiť sa môžete na známu hudobnú skupinu La Gioia, ktorá sa vám predstaví s hispánskym temperamentom a talianskou vášňou. La Gioia vám ponúkne jedinečné hudobné vystúpenie v spojení populárneho spevu a opery v štýle belcanta. Herecké zoskupenie prinesie divadelný príbeh o tatransko-benátskej láske. Originálny kultúrno-vizuálny večer spríjemnia grilované pochúťky, ochutnávka výnimočných vín a divadelné vystúpenia. Túto udalosť si jednoducho nemôžete nechať ujsť.

Názov tohto večera nie je náhodný. Benátsku noc organizovali už v minulých desaťročiach návštevníci a obyvatelia Tatier ako pohodovú podvečernú udalosť spojenú s člnkovaním, hudbou a dobrým jedlom. Nechajte sa zlákať benátskou atmosférou a užite si vo Vysokých Tatrách krásny večer, na ktorý sa nezabúda.

 

Rytieri na Devíne (5.5.- 1.9. 2018) hrad Devín     GPS: N48°10'34'' E16°58'48''

Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel si ponížene dovoľuje pozvať ich urodzenosti na hrad Devín, aby videli nevídané, počuli nepočuté a zažili nezažité! Rok sa s rokom stretol a opäť nastal čas na sériu rytierskych dní na majestátnom hrade nad sútokom Moravy a Dunaja. Vždy v prvú sobotu v mesiaci tu od mája do septembra zažijete návrat v čase, znovuzrodenie rytierov a udatných bojovníkov.

Počas celého dňa sa môžete zabaviť pri rôznych kratochvíľach, vrátane streľby z luku, zrelaxovať v historickej mučiarni, povoziť svoje ratolesti na drevenom či živom koni, dokonca sa zapojiť do súťaže o rodinný lístok. Pripravené bude občerstvenie, ale i voňavá káva a čaj v historickej čajovni. Chýbať nebude ani množstvo remeselných stánkov. Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel prináša programy plné akcie, poučenia, vzrušenia i zábavy. Jednotlivé dni sa odohrávajú v rôznych historických obdobiach a ani tento rok nebude chýbať ich obľúbená renesančná či stredoveká verzia.

Každú celú hodinu je pripravený zaujímavý program, zasadený do daného obdobia, ktorý vás zavedie späť do čias dávno minulých. Uvidíte a zažijete šerm, divadlo, dobové tance, kúzelníka ale najmä hlavný popoludňajší program, v ktorom hlavnú úlohu zohrávajú rytieri so svojimi tátošmi.

RYTIERI NA DEVÍNE V ROKU 2018

sobota 2. júna – obdobie stredoveku

sobota 7. júla – obdobie renesancie

sobota 4. augusta – obdobie stredoveku

sobota 1. septembra – obdobie renesancie

Pre obveselenie i občerstvenie je pre veľkých i malých návštevníkov pripravených mnoho zábavok a kratochvíľ - dobová strelnica, točenie na hrnčiarskom kruhu, jazda na živom, ale i na drevenom či železnom koni, mučiareň, remeselné stánky, nechýba ani občerstvenie či možnosť posedenia v orientálnej čajovni. Nechajte sa aspoň na chvíľu očariť atmosférou dôb minulých v podaní najstaršej šermiarskej skupiny na Slovensku. Vychutnajte si šermiarske umenie, rytierske turnaje či historické tance a spravte svoju sobotu skutočne výnimočnou.

 

 

Zmeny jednotlivých programov vyhradené!

 

 

zdroj slovakia.travel

-Miroslav Vavra-
12. 07. 2018


comments powered by Disqus