Dnes je 24.05.2018

Kapitánom za odmenu?

Prejav moci, alebo vďaky za ministerské kreslo? Kapitán Danko, podplukovník Fico, medzi politikmi lietajú hodnosti podľa potreby.

Kapitán v zálohe, podplukovník v zálohe a podobne. Naši slovenskí politici na tých najvyšších postoch sa po novom nechávajú vojensky povyšovať. Premiér Fico sa stal podplukovníkom tesne pred voľbami, teda pred tým, ako minister obrany Glváč odišiel zo svojho postu. Najnovšie sa rieši kapitánske povýšenie predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorého jeho stranícky minister obrany Gajdoš povýšil do stavu kapitána.

Prejav vďaky, alebo ukážka moci? Za čo dostal po pár mesiacoch vo funkcii Andrej Danko takúto vojenskú hodnosť? V poriadku, nemá z nej ani euro navyše, no napriek všetkému čo sa v našej krajine deje existujú ešte nejaké morálne hodnoty. Nič v zlom, nie som presvedčený prečo by mal radový politik dostávať akékoľvek vojenské povýšenie a netýka sa to len Danka.

Slovenská národná strana sa na začiatku tvárila veľmi pokrokovo, no veľmi dlho jej to nevydržalo. Papalášstvo aké sa ukázalo s rozdávaním hodností začína navodzovať obrovskú podobu s predchádzajúcou verziou SNS. Nakoniec, nejeden človek mi povedal, že v Slovenskej národnej strane zostalo viac- menej všetko po starom, zmenil sa len komunikačný vizuál pre voliča.

Ide o čisté vyťahovanie sa. Okrem toho minister obrany Gajdoš zrejme potreboval poďakovať za svoje lukratívne miesto a urobil to naozaj originálne. Oceňujem ako dokázal takúto odplatu svojmu predsedovi vymyslieť, keby bol taký aktívny aj v otázke odškodňovania miest a obcí, ktoré trpia hlukom a emisiami z vojenských lietadiel slovenských a v poslednej dobe čoraz viac aj zahraničných vojsk. Tejto téme sa ministerstvo obrany vyhýba ako vie a dokonca arogancia ministerstva nepozná hraníc. Tejto téme sa budem viac venovať v niektorom z najbližších článkov.

Pán kapitán Danko by v prípade vojenského konfliktu mohol veliť menšej jednotke. Podľa jeho slov je na to pripravený, no či je na to pripravený aj v reálnej situácii, to ostáva záhada, pretože reálne momenty dokážu vyradiť nejedného, aj trénovaného jedinca. Napriek tomu ako je pripravený veliť, zákon mu dáva v prípade potreby istú voľnosť. Ústavní činitelia sú oslobodení od výkonu mimoriadnej služby.

Nakoniec to zrejme bude len veľmi veľká vďaka za dobrý flek, pretože aj keď budeme hľadať mimoriadne dôsledne, zásluhy za tým podpísané nebudú. To, že predseda Andrej Danko javí záujem o armádu je síce sympatické, no takých ľudí je na Slovensku podstatne viac a existujú bez povýšenia. Tak nech si politici tie svoje hodnosti teda morálne užívajú.

 

 

foto aktualne.sk

-Miroslav Vavra-
29. 01. 2017


comments powered by Disqus