Dnes je 06.12.2019

Koniec sveta časť xyz

Takmer už každý deň, rôzne média prinášaju predzvesti o apokalypse.

K tomuto článku som bol motivovaný samotnými údajne najčítanejšími médiami vo webovom svete.  Práve včera som na takomto jednom portály zhliadol informáciu o tom, ako vedci znovu vedia presný termín konca sveta. Článok samotný bol dlhý a samozrejme na zdravú myšlienku chudobný, no popularita konca sveta neskončila ani po magickom decembri 2012.

Tak som nabral odvahu a začítal sa do tej tvorby o zániku života. V článku bol deň D stanovený ako 22.2. 2014, čiže opäť to máme takpovediac "za rohom", nerobte si teda žiadne plány. Počas čítania som sa sám seba pýtal, komu, alebo čomu tieto "senzácie z prvej ruky" vlastne prospievajú?  Naozaj ide len o čítanosť a návštevnosť, alebo o naivitu autora, že ľudia tomu uveria? Nemám záujem kritizovať, či znevažovať iné portály, no s chladnou hlavou môžem povedať, že naivita ich autorov je dokazovaná niekoľko krát denne.

Neveril som sám sebe, keď som to úspešne dočítal a  začal som premýšlať koľko ľudí začne okolo 22. februára blbnúť a panikáriť. Koľkí ako v decembri minulého roku predajú všetok majetok a odídu do hôr aby sa o dva dni mohli vrátiť a začať svoj život na ulici a koľkí to psychicky neunesú a ich duševné zdravie sa rozsype ako lego. Samozrejme koľkí takúto medzinárodne šírenú paniku (keďže ten článok bol prekladaný zo zahraničného zdroja), využijú vo svoj prospech a na svoje zbohatnutie?

Myšlienky konca sveta ľudí strašili už od dávnych čias, dnes si z nich média urobili kvalitný zdroj návštevnosti svojich webov, či vyplnenie priestoru, keď iná- normálnejšia téma chýba. Ľudia od nepamäti verili na rôzne katastrofické scenáre, veštby vykladali rôznymi spôsobmi a za všetkým hľadali symboliku. Tá sa dá nájsť naozaj všade, napríklad teraz to má byť krutá zima akú naposledy zažili pred 100 rokmi a ktorú vraj predpovedajú svetoví meteorológovia, zrejme tí, ktorí predpovedali aj to najchladnejšie leto. Ďalším symbolom má byť vraj vyplavenie obrovských rýb- tento prípad sa stal posledne v Kalifornii a stane sa zrejme ešte na xy miestach sveta, no ako symbol konca sveta dobré, nie?  A samozrejme zníženie slnečnej aktivity, čo je tiež dobrá predzvesť konca. Zabudnime teda na 11 ročný slnečný cyklus.

A rovnako ďalšie vesmírne divadlo, ktoré sa na nás chystá už koncom novembra- kométa, ktorú bude možné veľmi dobre pozorovať aj voľným okom, bude opradená rôznymi predpoveďami, hlavne tými negatívnymi.

Mám obavy, že s približujúcim sa dátumom 22.2. 2014, začne mediálne šialenstvo tak ako to bolo 22.12. 2012, keď nám myšlienka apokalypsy bola tlačená do hláv ako top správa, akoby obyčajný človek nemal na svete inú starosť. Senzácia vždy, hneď, aj za cenu absolútnej blbosti, serióznosť závratne klesá, čítanosť stúpa- teda nazvyme to kliknutia zo zvedavosti. 

Tak teda verím, že aj túto hrozbu prežijeme všetci v pokoji a psychickej vyrovnanosti.

 

 

-Miroslav Vavra-
17. 11. 2013


comments powered by Disqus