Dnes je 27.09.2020

Koronakríza na Slovensku, ako sa budú zlepšovať verejné financie?

Koronakríza na Slovensku pokračuje, ako by sa mali vylepšovať verejné financie?

Nie len prvá vlna koronavírusu, ale aj druhá vlna koronavírusu ovplyvňuje verejné financie, ktoré dostali poriadne zabrať. Napriek tomu hovorí, že situácia sa bude zlepšovať. Celkovo oživenie ekonomickej aktivity zatiaľ vyzerá byť v tvare písmena V. V priemere za prvý polrok dosiahol pokles ekonomiky 8% a pokiaľ sa situácia v súvislosti s COVID-om nezhorší natoľko, že by došlo k opätovnému obmedzovaniu ekonomík v druhom polroku, pravdepodobne bude celoročný pokles miernejší než náš predchádzajúci odhad na úrovni 7,5%.

Na základe posledných zverejnených údajov a dostupných predstihových dát sme preto pristúpili k revízii odhadu rastu HDP smerom nahor. V tomto roku očakávame prepad ekonomiky blízko 6,3 %, s následným návratom k pozitívnemu rastu HDP blízko 6% v roku 2021. V druhej polovici budúceho roka očakávame pomocnú roku aj zo strany čerpania európskych prostriedkov v rámci fondu obnovy (Nová generácia EÚ). Samozrejme, vzhľadom na prvotný dôvod tohtoročného ekonomického šoku zohráva výraznú úlohu epidemiologická situácia, ktorej vývoj predstavuje určité riziko do najbližších mesiacov.

Okrem toho, Štatistický úrad upozorňuje, že v súvislosti s nejasnou situáciou okolo COVID-u a uvoľnením reportovacích povinností pre podniky, môžu byť následné revízie dát väčšie než obvykle. Napriek všetkému ešte nie je stále jasné ako bude vyzerať situácia s druhou vlnou koronavírusu na Slovensku.

Čítajte aj:

Ako si držia popularitu politické strany? Pellegriniho Hlas je na druhom mieste

 

 

zdroj slsp

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-news-
15. 09. 2020


comments powered by Disqus