Dnes je 13.06.2021

Kto rýchlo dáva, ten dvakrát dáva, ale asi nie na Slovensku

Kto rýchlo dáva, ten dvakrát dáva, toto stále platí už dlhé roky, no na Slovensku sa týmto pravidlom pri odškodňovaní nebudeme riadiť.

Milióny eur pre zasiahnuté sektory stačiť nemusia, stále platí, že kto rýchlo dáva, ten dvakrát dáva, ale na Slovensku to máme asi inak. Ani rýchlo nedávame a zrejme ani nie dostatočným spôsobom. K tomu ak sa pozrieme na nedokonalosť odškodňovacieho systému na Slovensku, kde sa väčšina ľudí dozvie na čo nárok nemá, tak máme problém. Druhý problém je zrejme minister financií, ktorý sa zaujímavo vyjadril.

Ministerstvo financií by malo riešiť všetky odškodnenia a urobiť schémy pomoci. Napriek tomu si tieto pomoci politicky podelili rôzne ministerstvá, tam budú zrejme zištné dôvody. Aj tak tieto peniaze uvoľňuje ministerstvo financií a tak sme mohli obchádzať niekoľko zbytočných krokov. Nevadí, aj tak ministerstvo financií neuvoľní toľko financií, koľko sa požadovalo, pretože nie sú peniaze a nemôžeme sa zadlžovať.

Minister financií Matovič mal na tlačovej konferencii slovný úlet o tom, že by sa musela zdvihnúť DPH na 50% ak by sme chceli mať verejné financie na nule a to nikto nechce a rovnako nikto nechce zadlžovať ľudí Slovenska, preto pomoc na Slovensku bude len čiastočná. Ak si pomyslím na čo všetko sme za tieto mesiace dokázali vynaložiť milióny eur, tak potom neviem komu chceme pomáhať.

Napriek tomu aj v tomto prípade platí, že neštandardné situácie si vyžadujú neštandardné riešenia a hrať sa teraz na rozpočtovo príjemných a korektných je hlúposť. Neviem či chcel bývalý premiér a terajší zrazuminister financií ukázať aký je zodpovedný a ako zodpovedne bude pristupovať k verejným financiám, no nevybral si na to vhodný čas a ani priestor, pretože dnes potrebujeme finančne zabrať.

Konkrétnejšie finančne zabrať potrebuje pomoc pre všetkých, ktorých sa dotkli nutné obmedzenia, ktoré sú na Slovensku. Kto rýchlo dáva, veď vieme ako to je a my nedávame ani rýchlo, ani dostatok financií. Pritom je to veľmi jednoduché, zachránení by skôr, či neskôr do štátu dodali podstatne viac financií, než by im bolo v rámci tejto pomoci poskytnuté. Takto zrejme nemyslíme.

V celej tejto situácii sa ukázalo, že na Slovensku sme mysleli absolútne inak a naopak. Zdravý podnikateľský priestor a finančné zdravé firmy, ktoré by dokázali preklenúť toto obdobie vďaka výraznej pomoci štátu by dokázali vytvoriť zdravé verejné financie a do štátu by na rôznych odvodoch naliali množstvo financií. Ak si začneme pomaly likvidovať firmy, tak prísun do štátneho rozpočtu nebude taký ako mohol byť.

Ako si toto môže štát kompenzovať? Výmyslom nových odvodov, ktorými bude skúšať trpezlivosť ľudí pre svoju neschopnosť realizovať rýchle opatrenia. Teraz sa hrať na prehnanú zodpovednosť po tom, čo sa na Slovensku dokázalo je zvláštna forma nápravy, ktorá zas neukáže nutný efekt aký potrebujeme. Okrem toho, že na Slovensku musí fungovať finančná pomoc rýchlo, musí fungovať aj efektívne, no niečo také sa ešte nepodarilo vytvoriť.

Čítajte aj:

Situácia na Slovensku je stále veľmi krehká, populizmus a uvoľňovanie opatrení nepomôžu

 

 

foto ilustračné

 

 

Spravodajstvo Región O počasí Komentár Vlastnými slovami Zaujímavosti IT novinky O autách Koronavírus na Slovensku

-Miroslav Vavra-
13. 04. 2021


comments powered by Disqus